Strona głównaĆwiczeniaAnaliza składu ciała - czego się z niej dowiesz?

Analiza składu ciała – czego się z niej dowiesz?

Regularna aktywność fizyczna i stosowanie prawidłowej diety to działania pozwalające utrzymać odpowiednią wagę i zdrowie na optymalnym poziomie. Sam pomiar masy ciała nie jest jednak w pełni wiarygodnym źródłem danych, bowiem w zależności od składu procentowego poszczególnych elementów ciała, może się okazać, że u danej osoby stosunek tkanki tłuszczowej do mięśni jest niewspółmierny. Wówczas na ratunek przychodzi analiza składu ciała, czyli rozwiązanie coraz częściej stosowane w przychodniach oraz poradniach dietetycznych. Na czym polega? Jakie informacje z niej płyną?

Czym jest analiza składu ciała?

Analiza składu masy ciała nazywana jest również metodą impedancji bioelektrycznej i polega na wygenerowaniu impulsu elektrycznego, który następnie przechodzi przez tkanki organizmu i jest wychwytywany przez specjalne czujniki. Takie działanie ma na celu wykrycie zmian przewodnictwa elektrycznego, bowiem tłuszcze oraz mięśnie wykazują różną wartość tego parametru. Tkanka tłuszczowa – zbudowana z mniejszej liczby cząsteczek wody – przewodzi gorzej impulsy elektryczne, natomiast wszystkie tkanki miękkie generują opory o niższej wartości. W ten sposób można w łatwy sposób poddać dokładnej analizie skład ciała każdego człowieka, co będzie znacznie bardziej wiarygodną wartością niż klasyczny pomiar masy ciała przy użyciu wagi.

Jakie informacje pozwala uzyskać analiza składu ciała?

Pomiar tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej to nie jedyne dane, które można w przeciągu kilku minut uzyskać dzięki temu krótkiemu badaniu. Niektóre modele aparatów do analizy masy ciała umożliwiają również dokładne określenie zawartości tkanki tłuszczowej trzewnej, masy mineralnej kości, procentowego poziomu wody w organizmie, a także szacowanego wieku metabolicznego. To wartościowe informacje, które z perspektywy dietetycznej wydają się być bezcenne, zwłaszcza jeśli dotyczy to profesjonalnych sportowców i osób kładących duży nacisk na szeroko rozumianą kondycję organizmu.

Darmowa analiza składu ciała jest wykonywana w niektórych poradniach oraz centrach medycznych, a ogromną zaletą całego badania jest jej wysoki poziom bezpieczeństwa oraz stosunkowo krótki czas trwania. Generowany impuls elektryczny nie stanowi bowiem zagrożenia dla zdrowia człowieka, przez co narządy i układy ciała nie są w trakcie jego przesyłania w żaden sposób obciążane. Same dane pozwalają zastosować typ diety, który będzie ukierunkowany na zwiększenie lub zmniejszenie podaży tłuszczów – w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby, czego dalszym następstwem będzie możliwość modyfikacji takich parametrów, jak na przykład BMI. Analiza składu ciała jest więc przydatnym badaniem, dlatego każdy powinien przynajmniej raz do roku zdecydować się na wykonanie pomiaru tego typu.

Analiza składu ciała – normy

Fizjologiczne wartości danych, jakie są efektem wykonania analizy składu ciała, stanowią wartości procentowe zawartości konkretnych cząsteczek w organizmie. W ten sposób unika się zatem określania potencjalnie prawidłowych norm w klasycznych jednostkach, takich jak kilogramy, bowiem w zależności od masy całkowitej pomiar ten może wykazać diametralnie różne wyniki, wciąż mieszczące się w granicach prawidłowości.

Tkanka tłuszczowa w ciele mężczyzny powinna stanowić od 15 do 20 procent całości, natomiast u kobiet wartości fizjologiczne wynoszą około 16-25 procent. Z kolei optymalna masa mięśniowa z reguły wynosi około 30 procent całkowitej masy ciała, natomiast kości stanowią od 12 do 13,5 procent. Pomiar składu masy ciała pozwala także uzyskać wynik procentowej zawartości wody w organizmie, która w przypadku zdrowych osób powinna oscylować w granicach od 45 do 60 procent.

Warto jednak pamiętać o tym, że niewielkie przekroczenie tych norm nie powinno stanowić powodów do obaw. Należy bowiem wziąć pod uwagę rodzaj i charakterystykę samej aparatury, a także błąd pomiarowy, który jest integralną częścią badań nieinwazyjnych. Dopiero znaczące przekroczenie powyższych wartości wskazuje na to, że w przypadku danej osoby warto zasięgnąć porady dietetyka oraz lekarza rodzinnego, który zleci dodatkowe badania, takie jak określenie stężenia cholesterolu we krwi oraz poziomu glukozy na czczo.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE