Strona głównaCiążaPokrzywa w ciąży, czy można pić?

Pokrzywa w ciąży, czy można pić?

Tak zwana herbata z pokrzywy to coś, czego można napić się w wielu polskich domach. Robi się to nie tylko ze względu na walory smakowe, ale różne właściwości prozdrowotne. Choć zioło to może być spożywane w wielu formach, niektórzy piją też po prostu sok z pokrzywy. W ciąży wiele kobiet też zastanawia się nad spożywaniem tej rośliny. W końcu pozytywnie wpływa na wiele układów w ciele człowieka. Czy jednak napar z pokrzywy w ciąży, to dobry pomysł. Chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzieć się więcej na temat właściwości zdrowotnych pokrzyw? Przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się czy po prostu czy dobrym pomysłem jest pokrzywa w ciąży, ile można pić i w jakiej formie.

Zobacz: Czy można jeść śledzie w ciąży? – zalety i wady

Jakie zalety ma pokrzywa?

Pokrzywa to przede wszystkim źródło wielu witamin i mikroelementów. Witaminy z grupy B, C oraz K, które się w niej znajdują, mają pozytywny wpływ działanie układów nerwowego, odpornościowego oraz krzepnięcie krwi. Właśnie dlatego przy leczeniu różnych typów krwawień, np. hemofilii, czy z nosa, stosuje się między innymi syrop z pokrzywy. W ciąży zwiększa się też zapotrzebowanie na wiele pierwiastków i mikroelementów. Pokrzywa może być ich dobrym źródłem.

W pokrzywie są też krzem, fosfor, potas, magnez i żelazo. To właśnie dzięki dużej zawartości tego ostatniego, często jest stosowana przy problemach z niedoborem tego pierwiastka.

Pokrzywa to także świetne wsparcie w procesie przemiany materii. Lepsza praca wątroby, pobudzenie enzymów w trzustce, odprowadzenie złogów kwasu moczowego – to wszystko można zyskać się dzięki spożywaniu np. syropu z pokrzywy. W ciąży może też pomagać na różne problemy skórne i z włosami,, dlatego często wyciąg z niej jest składnikiem szamponów. Pokrzywa zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia cebulki i pomaga pozbyć się łupieżu.

Czy można pić pokrzywę w ciąży?

Mimo że pokrzywa ma bardzo wiele właściwości prozdrowotnych, to trudno jednoznacznie ocenić jej wpływ na organizm w ciąży. Podobnie jest także z innymi popularnymi ziołami. Zgodnie z tym, co zapisano w monografii dotyczącej tego zioła i wydanej przez Europejską Spółdzielnię Naukową ds. Fitoterapii ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy), nie da się potwierdzić, że syrop z pokrzywy w ciąży, lub jakakolwiek inna forma jej spożywania jest dla kobiet w tym stanie bezpieczna.

Źródło: pixabay.com

Pokrzywa w ciąży może stymulować skurcze macicy co jest szczególnie niechciane w pierwszych tygodniach ciąży. Działanie diuretyczne tego zioła może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki, gdyż sok z pokrzywy w ciąży może prowadzić do odwodnienia, jeśli pije się zbyt mało wody.

Dlatego pokrzywa w ciąży, to coś, czego nie można jednoznacznie polecić lub odradzić. Po prostu nie ma dostatecznej ilości badań. Dlatego w każdym przypadku indywidulanie na pytanie, czy można pić pokrzywę w ciąży, powinien odpowiedzieć lekarz. To on zna swoją pacjentkę najlepiej. Może też zdarzyć się, że jakiś lek będzie miał funkcję, którą blokować może picie omawianego zioła. Wtedy napar z pokrzywy w ciąży na pewno będzie niewskazany.

Zobacz: Na co działa poparzenie pokrzywą?

Pokrzywa w ciąży ile można pić?

Tutaj odpowiedź będzie podobna jak w przypadku poprzedniego pytania. Wszystko dlatego, że nie ma jednoznacznej wiedzy dotyczącej tego, jak działa pokrzywa w ciąży. Ile można pić więc naparu z tego zioła? Żadne zioło w nadmiarze nie jest dobre. Jeśli lekarz nie dał żadnych przeciwwskazań, nie znaczy to, że herbata z pokrzywy w ciąży powinna być codziennym napojem. Najlepiej po prostu ustalić wszystko, także ilość, z lekarzem. Niekiedy może okazać się, że pozwoli on np. na sok z pokrzywy w ciąży, lub zjedzenie surowej rośliny w sałatce jako zamiennik herbaty, gdyż w ten sposób uwalnia się mniej substancji, które mogą mieć niejednoznaczny wpływ na organizm.

Herbata z pokrzywy w ciąży

Właśnie dzięki wymienionym wcześniej właściwościom, kobiety chętnie sięgają po różne formy tego zioła. Jeśli więc zapytałaś swojego lekarza czy można pić pokrzywę w ciąży  i nie dał on do tego żadnych przeciwwskazań, to warto sięgnąć po to zioło. Napar z pokrzywy w ciąży może pomóc pozbyć się, chociażby obrzęków, gdyż ma właściwości diuretyczne. Można też próbować tej rośliny w innej formie. Popularny jest też syrop z pokrzywy. W ciąży jednak ważna będzie także ilość, którą jak pisaliśmy wcześniej, powinno konsultować się z lekarzem. 

Sok z pokrzywy w ciąży

W czasie ciąży u kobiet jest bardzo duże zapotrzebowanie na żelazo. Jak już wspomnieliśmy, pokrzywa jest jego świetnym źródłem, dlatego nie tylko herbata z pokrzywy w ciąży to świetny sposób na uzupełnienie tego pierwiastka, równie dobry może być sok. Jednak ważne jest, aby nie traktować tego zioła jako lekarstwa, bez względu na to, czy jesteś w ciąży, czy nie. Sok z pokrzywy w ciąży, czy roślina ta w jakiejkolwiek innej formie powinna być traktowana jedynie jako coś, co będzie wspierać Cię w konkretnych działaniach. Dlatego zawsze lekarz powinien decydować o tym, co będzie najlepsze w danej sytuacji i czy warto stosować dane zioło w jakiejkolwiek formie.

Zobacz: Melisa w ciąży – czy można pić?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE