Strona głównaPoradyIle ważą mięśnie człowieka?

Ile ważą mięśnie człowieka?

Każdy ludzki organizm składa się z wielu typów tkanek. Nie tylko pełnią one różne funkcje, ale mają także inną budowę, przez co ich objętość jest inna przy tej samej wadze. Mięśnie pod względem objętości stanowią duży procent całkowitej masy ciała. Chcesz wiedzieć ile ważą mięśnie? Czy są cięższe od tłuszczu? W jakim procencie przeciętny człowiek powinien składać się z mięśni? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Zobacz: Jaką dietę stosuje Novak Djoković?

Ile ważą mięśnie?

Oczywiście tak jak każdy ma swoją indywidualną masę, tak i mięśnie każdego człowieka mają inną wagę. Można jednak porównać je do innych struktur ciała, a także i powiedzieć ile waży ich konkretny fragment. Jeden decymetr sześcienny mięśni to niewiele ponad kilogram, a dokładniej około 1,06 kg. Organizm oprócz mięśni to jednak także tłuszcz, kości, woda i inne substancje. Warto o tym pamiętać, mając w planach odchudzanie czy cokolwiek innego związanego ze zmianą sylwetki. Dobrze jest też wiedzieć, w jakim procencie właśnie z mięśni składają się ciało i jaki wpływ na sylwetkę ma stosunek poszczególnych tkanek w ciele. Właśnie o tym piszemy w kolejnych akapitach.

Ile powinny ważyć mięśnie?

Przykładowy mężczyzna mający 70 kg i mierzący 172 cm, powinien składać się z 30 kg mięśni i 10 kg tłuszczu. Tak więc jego masa mięśniowa to niecałe 43% całkowitej masy ciała, a tłuszczowa niewiele ponad 14%. Kobiety mają znacznie mniej mięśni niż mężczyźni. Co wynika uwarunkowań genetycznych obu płci. Choć oczywiście niezależnie od płci, jakiej się jest, można modyfikować swój styl życia, a tym samym mieć wpływ na sylwetkę. Weźmy za przykład kobietę, która waży tyle samo co mężczyzna, czyli wspominanie 70 kg. Jej mięśnie powinny ważyć od 18 do 24 kg.

Źródło: fizjoterapeuty.pl

Jednak to tylko właśnie przykłady. Trudno też mówić o jakiś idealnych i jedynych słusznych proporcjach. Takich po prostu nie ma. Na zdrowie czy długość życia ma wpływ wiele zmiennych, trudno więc stwierdzić, że jakieś konkretne proporcje mięśni do innych struktur ciała człowieka są jedynymi właściwymi.

Czy mięśnie ważą więcej od tłuszczu?

Wiesz już ile ważą mięśnie. Teraz dowiesz się tego, jak wypadają w porównaniu z tłuszczem. Daje to obraz tego, dlaczego zdecydowanie lepiej mieć więcej mięśni. Ta sama objętość tkanki tłuszczowej, czyli wspomniany wcześniej jeden decymetr, ważne około 0,9 kg. Mięśnie ważą więc około 15% więcej niż tłuszcz. Możliwe jest więc, że dwie osoby, które będą ważyły tyle samo, będą miały całkiem inną sylwetkę. Właśnie z tego powodu podczas procesu odchudzania, powinno patrzeć się nie tylko na to, ile mniej pokazuje waga. To tylko liczby, które nie zawsze rzetelnie oddają zmiany, jakie zaszły w ciele. Zadowalające efekty nie zawsze muszą więc opierać się, o zgubioną konkretną ilość kilogramów. Często można zaskoczyć się, jak pomimo mniejszej niż spodziewanej ilości straconych kilogramów, poprawiła się sylwetka.

Oprócz tego, że istotne jest to, ile ważą mięśnie, warto wiedzieć, jaki mają wpływ na metabolizm. Kilogram mięśni spala dziennie 13 kcal, natomiast kilogram tłuszczu tylko 4,5 kcal. Mowa tutaj o stanie spoczynku. Przekłada się to na to, że ludzie, którzy mają więcej tkanki mięśniowej, mają także większy metabolizm.

Zobacz: Jak uwidocznić żyły na rękach? Ćwiczenia i porady

Co ma wpływ na ilość mięśni i tkanki tłuszczowej?

Zdrowa dieta i dobrze dobrane ćwiczenia pozwalają więc nie tylko na zmniejszenie masy tłuszczowej, ale także zwiększenie objętości tkanki mięśniowej. Dzięki temu nawet zachowując swoją wagę, ale zmieniają proporce składu ciała, można dokonać korzystnej zmiany wizualnej. Mięśnie mają inną strukturę, stąd po prostu wyglądają też lepiej niż tłuszcz. Dlatego to ile ważą mięśnie ma wpływ w porównaniu do tłuszczu ma wpływ na to, jak się wygląda. Jednak to nie jedyne co podczas procesu odchudzania może zmieniać swoje proporce w organizmie. Woda to także istotny składnik ciała człowieka. Składa się ono  aż w 70% z tej cieczy. Również jest to substancja, której można dość szybko i łatwo się pozbyć z ciała. Jednak odchudzanie nie powinno polegać na ubytkach wody. Po pierwsze dlatego, że jest to niebezpieczne i może prowadzić do odwodnienia, a po drugie nie daje zamierzonego efektu. To znaczy pozbycie się wody, nie wpływa w długim okresie na sylwetkę i masę ciała. Jest to rozwiązanie, które ma sens jedynie w sportach, gdzie w krótkim czasie trzeba osiągnąć jakiś określony poziom wody. Wtedy szybkie odwodnienie jest często jedynym rozwiązaniem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE