Strona głównaCiążaPierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Pierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Pierwsza ciąża to niezwykły i zarazem bardzo trudny okres w życiu kobiety. Z jeden strony łączy się z ogromną ekscytacją i radością, z drugiej – z niepewnością i stresem. Aby zaradzić drugim wymienionym, warto… wiedzieć! Poniżej opisujemy więc 7 rzeczy, o których należy pamiętać, będąc w ciąży.

1) Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie to podstawa. Odpowiednia dieta w trakcie ciąży jest szczególnie ważna dla rozwoju dziecka, a także zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy. Co to znaczy „zdrowe odżywianie” w ciąży? To przede wszystkim stawianie na: pieczywo wieloziarniste, kasze, ryże, warzywa, owoce, ryby, chude mięso, nieprzetworzone produkty mleczne, duże ilości wody i świeże soki. Należy również wiedzieć, czego w ciąży jeść nie wolno. Do grupy „produktów zakazanych” należą m.in.: niepasteryzowane mleko i przetwory mleczne, surowe jaja, surowe ryby (np. sushi), surowe mięso (np. tatar), niedogotowane mięso (np. szynka parmeńska), wątróbka, niektóre zioła i przyprawy (np. szałwia, dziurawiec, kurkuma czy curry). Szczegółowy spis ziół i przypraw, których nie powinno się spożywać w ciąży, znajduje się na: https://biozdrowy.pl/pl/blog/ziola-i-przyprawy-zakazane-w-ciazy/.

2) Sport w ciąży

To, że sport jest zakazany w trakcie ciąży, to mit! Lekarze ginekolodzy zdecydowanie polecają ruch kobietom ciężarnym, byleby uprawiać go z głową. Spacery, jazda na rowerze, pływanie, a także joga czy pilates są wręcz zalecane! Dzieje się tak dlatego, że aktywność fizyczna wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, przez co pomaga złagodzić bóle kręgosłupa. Ponadto, pobudza krążenie i metabolizm, dzięki czemu niweluje bądź zmniejsza nudności i bóle głowy. Ćwiczenia zapobiegają również chorobom żył i zakrzepicy. Jeśli chodzi o bardziej wymagające sporty, zaleca się ich uprawianie wyłącznie tym kobietom, które były aktywne fizycznie już przed zajściem w ciążę.

3) Szkoła rodzenia

Mamom, które są w pierwszej ciąży, szczególnie przyda się uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Liczba ofert tego typu szkół jest coraz dłuższa – możliwe są zarówno zajęcia stacjonarne, jak i online. Czego można dowiedzieć się, uczestnicząc w takich zajęciach? Z pewnością wielu rzeczy na temat: samej ciąży, porodu, połogu, pierwszych dni życia noworodka, opieki nad niemowlęciem oraz ćwiczeń gimnastycznych, które sprawią, że ciąża i poród przebiegną prawidłowo, a przyszła mama po porodzie szybciej dojdzie do formy.

4) Pozytywne myślenie to podstawa

Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi – pozytywne myślenie w ciąży to podstawa! Matka i dziecko w trakcie ciąży to jedność. Samopoczucie mamy przekłada się więc na samopoczucie dziecka. Warto więc w ciąży zniwelować stres do minimum, zadbać o odpoczynek i dobry nastrój każdego dnia.

5) Używki całkowicie zakazane

Dość oczywiste, ale jednak warte przypomnienia jest to, że w ciąży wszelkie używki są zakazane. Spożywanie alkoholu, palenie papierosów (w tym e-papierosów) czy zażywanie narkotyków to nałogi, które powinny zostać całkowicie wyeliminowane w ciąży. Warto także pomyśleć o zrezygnowaniu z nich jeszcze przed zajściem w ciążę, co pozwoli przygotować organizm na jej nadejście.

6) Szczepienia ochronne w ciąży

Będąc w ciąży, można przyjmować niektóre szczepionki – są to tzw. szczepionki inaktywowane. I tak zaleca się np. szczepienie przeciw grypie czy przeciw krztuścowi. Kobietom w ciąży nie podaje się jednak tzw. szczepionek żywych, czyli szczepionek przeciw odrze, śwince, różyczce oraz ospie wietrznej.

7) Podróż – tak, ale…

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ma jednak pewne ograniczenia. W ciąży najlepiej podróżować między 14. a 28. tygodniem. Ciężarna kobieta czuje się wówczas najlepiej. Jeśli chodzi o latanie samolotem, odradza się latanie dopiero w późnej fazie ciąży – po 36. tygodniu. Niektóre, bardziej restrykcyjne linie lotnicze wymagają zaświadczeń od lekarza ginekologa o prawidłowym przebiegu ciąży od kobiet będących w 29. i dalszych tygodniach ciąży.

Oczywiście to wszystko to tylko bardzo ogólne, podstawowe rady dotyczące pierwszej ciąży i jej przebiegu. Więcej merytorycznych, szczegółowych informacji każdej mamie udzieli lekarz ginekolog bądź polecana przez niego fachowa literatura.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE