Strona głównaĆwiczeniaTrening siłowy nastolatka - od jakiego wieku można chodzić na siłownię?

Trening siłowy nastolatka – od jakiego wieku można chodzić na siłownię?

Treningi dla nastolatków przynoszą wiele korzyści z fizycznego i psychicznego aspektu rozwoju. W nastoletnim wieku podczas intensywnego wzrostu wiele osób odczuwa kompleksy z uwagi na kształtowanie się sylwetki czy tuszę. Ogólnorozwojowy trening trzy razy w tygodniu jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie sportowej przygody, a siłowe treningi warto wdrożyć po ukończeniu piętnastego roku życia. Ćwiczenia powinny być dostosowane częstotliwością oraz rodzajem do indywidualnych potrzeb i przeprowadzane za zgodą opiekuna i pod nadzorem osoby dorosłej.

Od jakiego wieku można chodzić na siłownię?

Dzieci oraz młodzież wymagają treningu ogólnorozwojowego dostosowanego do tempa wzrostu oraz zmian, zachodzących w rozwoju psychicznym. W ten sposób zapewniają sobie możliwość ukształtowania zdrowej sylwetki. Przy regularnej aktywności fizycznej konieczna jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz higiena i odpowiednia długość snu.

W pewnym momencie nastolatkowi może to nie wystarczać. Potrzeba rozwoju masy mięśniowej u nastolatków, którzy chcą zbudować świetną sylwetkę może być realizowana bez obciążenia kośćca i mięśni. Wystarczy dopasować trening siłowy dla nastolatków do specyfiki rozwoju organizmu, zwrócić uwagę na prawidłową technikę wykonywania powtórzeń oraz nie przetrenować mięśni.

Piętnasty rok życia to dobry moment na rozpoczęcie treningu siłowego. Warto zauważyć, że trening dla nastolatków w domu powinien odbywać się pod czujnym okiem opiekuna, natomiast na siłowni wymagana będzie jego obecność. Koniecznie należy skorzystać z porady trenera personalnego, który dobierze ilość i rodzaj ćwiczeń indywidualnie. Dla nastolatków w wieku 16-18 lat do zakupu karnetu na siłownię potrzebna jest zgoda rodzica.

Trening siłowy dla nastolatków – co jest istotne?

Ćwiczenia na siłowni dla nastolatków nie powinny obciążać kręgosłupa. Warto zatem zrezygnować z przysiadów z obciążeniem. W treningu siłowym nastolatków warto skupić się na technice wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza na pracy mięśni i postawę. Zamiast dużej liczby powtórzeń w szybkim tempie należy wykonywać ich mniej, zwracając uwagę na jakość wykonania. W ten sposób można uniknąć zakwasów i bólu kości oraz stawów.

Bardzo ważna jest regularność treningów, która przynosi doskonałe rezultaty w długoterminowej perspektywie. Nastolatki powinny unikać zbyt szybkiego rozwoju masy mięśniowej. Lepiej pracować nad siłą i kondycją powoli i regularnie, przyzwyczajając organizm.

Rodzaje aktywności fizycznej dla nastolatków – sprawdź jakie są możliwości

Trening siłowy dla nastolatków jest bardzo dobrym sposobem na spędzenie czasu po zajęciach szkolnych, uzupełnieniem treningu zespołowego lub sposobem na poprawę samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się, czy proponować mu siłownię, pływanie, gry zespołowe czy sztuki walki przede wszystkim zwróć uwagę na jego predyspozycje fizyczne oraz preferencje. Z pewnością zauważasz, czy lubi w sposób szczególny konkretną dyscyplinę sportu. Jeśli masz do czynienia z młodym typem kanapowca, szczególnie warto motywować go do aktywności fizycznej. W rozmowie z nastolatkiem może pomóc ten artykuł: „Jak rozmawiać z dzieckiem zamkniętym w sobie?”.

Siłownia dla nastolatków – o czym należy pamiętać?

Dbałość o prawidłowy rozwój postawy i masy mięśniowej korzystnie wpływa na zdrowie nastolatków, dlatego siłowy trening sprawdza się u nich doskonale. Przed zapisaniem nastolatka na siłownię zwróć uwagę na cel tych wizyt. Ustal przede wszystkim, czy waga nastolatka jest prawidłowa oraz czy celem jest redukcja wagi czy też przyrost masy mięśniowej. Konkretne ćwiczenia powinny zostać dobrane przez trenera personalnego i dopasowane do indywidualnych uwarunkowań.

Zwróć uwagę na dobór odpowiedniego obuwia oraz odzieży. Wybieraj przewiewne materiały oraz tkaniny bezpieczne w kontakcie ze skórą. Pamiętaj, by podczas treningu siłowego zachęcać nastolatka do nawadniania się i zadbaj o prawidłowo dopasowaną suplementację. Najlepiej skonsultować się z trenerem personalnym lub dietetykiem, którzy profesjonalnie dopasują plan żywieniowy do specyfikę treningu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE