Pompki to jedno z popularniejszych ćwiczeń, wykonywanych przez płeć męską, jak i damską. Z obserwacji można wywnioskować, że program 100 pompek z roku na rok staje się coraz to popularniejszym treningiem. Niektórzy stwierdzą, że wykonanie przez nich 100 pompek jest awykonalne i niemożliwe do osiągnięcia bez wcześniejszej systematycznej pracy. W takim razie czy jest to trening dla każdego i czy faktycznie 100 pompek dziennie przynosi spektakularne i szybkie efekty?
Program 100 pompek – przygotowanie
Pompki wzmacniają wiele partii mięśni, głównie górnej części ciała – ramiona, barków, brzucha i pleców. Wykonanie 100 pompek dziennie jest nie lada wyzwaniem. Program ten często jest mylony z założeniem, że początkujący miałaby sprostać temu wyzwaniu w jeden dzień. Przed podejściem do programu 100 pompek należy podejść do procesu przygotowawczego. Przed rozpoczęciem treningu upewnij się czy nie masz przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju aktywności fizycznej. Przy tak intensywnym treningu, pompki mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz układ sercowy, dlatego też przy problemach związanych z pracą serca, bądź z ciśnieniem krwi zabrania się wykonywania programu 100 pompek. Bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, wszelkie kontuzje i urazy również dyskwalifikują z wykonywania tego zestawu ćwiczeń. Kolejnym krokiem jest wykonanie testu, który pozwoli Ci wybrać adekwatny dla Ciebie cykl treningowy.
Program 100 pompek – główne zasady
Główną i najważniejszą zasadą jest wykonywanie trening zgodnie z zaleceniami danego cyklu i rozgrzewka. Pomiędzy dniami treningu należy robić przynajmniej jeden dzień przerwy, a po 3 dniach robić przerwę na przynajmniej 2 dni. Nie przemęczaj mięśni, jeśli przesadzisz Twoja wydolność spadnie i treningi nie przyniosą upragnionego efektu. Pamiętaj, im starszy jesteś tym dłuższy czas regeneracji. Gdy w trakcie cyklu nie dałeś rady wykonać ćwiczeń w danym dniu – zrób sobie przerwę i rozpocznij cykl od początku. Trzymając się tego Twoja siła i wytrzymałość będą rosnąć, małymi krokami do celu. Wykonujesz trening zgodnie z zaleceniami danego cyklu. Pamiętaj, aby pomiędzy dniami treningu robić sobie przynajmniej jeden dzień przerwy, a po 3 dniach robić przerwę na przynajmniej dwa dni. Mięśnie nie lubią przemęczenia i jeśli przesadzisz Twoja wydolność zamiast rosnąć, zacznie spadać. Niektóre osoby mogą zauważyć, że w ich przypadku dłuższe przerwy dają lepsze rezultaty. Warto również pamiętać, że wraz z wiekiem czas potrzebny na regenerację wydłuża się. Jeśli nigdy nie robiłeś/aś pompek, nie porywaj się na pełną wersję tego ćwiczenia. Ważna jest technika wykonywanego ćwiczenia i ilość włożonej w to siły. Powtarzaj test na to, ile pompek Twoje ciało jest w stanie wykonać. W przypadku polepszenia wyniku, możesz przejść do kolejnego cyklu treningu.
Program 100 pompek dziennie – opinie za i przeciw
Przychylnych opinii na temat programu 100 pompek jest wiele. Trzeba przyznać, że ten trening przynosi pozytywne efekty dla naszego organizmu. Jest to wyzwanie wykonalne praktycznie dla każdej osoby, nie mającej przeciwwskazań zdrowotnych. Niezależnie od poziomu zaawansowania, można w swoim określonym tempie osiągnąć wymarzony efekt 100 pompek dziennie. Z pewnością podniesie to naszą wytrzymałości ramion i barków. W trakcie wykonywania treningu można spalić sporą ilość kalorii, dzięki czemu pozbywamy się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony osoby zapominające o stopniowym zwiększaniu ilości powtórzeń i prawidłowej technice mogą sobie zaszkodzić, bądź też zniechęcić do dalszego działania z powodu wycieńczenie i braku sił.