W ósmym tygodniu ciąży utrzymuje się większość objawów, które pojawiły się już w poprzednich tygodniach ciąży. Nadal niezbyt powiększył się brzuch i nie widać jeszcze ciążowych krągłości. Samopoczucie i nastrój zwykle nie są teraz najlepsze. Młoda mama często zastanawia się, jak wygląda dziecko oraz jaka jest wielkość płodu w 8. tygodniu. Wiele mam dzieli się opisem objawów na forum, aby upewnić się, że inne mamy czują się podobnie. W ósmym tygodniu ciąży zaleca się już wykonanie pierwszego usg oraz założenia karty przebiegu ciąży przez lekarza prowadzącego. Jak przebiega 8. tydzień ciąży? Dowiedz się więcej z niniejszego kalendarza ciąży.
Ósmy tydzień ciąży
Ósmy tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju płodu. Dziecko rozwija się niezwykle szybko, rozwijają się narządy i układy wewnętrzne. Zaczynają rozwijać się między innymi płuca, a proces ten potrwa przez wiele kolejnych tygodni. Kształtuje się kręgosłup oraz stawy, twardnieją kości. Zanika ogon, przekształcając się w kość ogonową. Dziecko ma coraz dłuższe kończyny, uwidaczniają się palce, które są jeszcze zrośnięte błoną. Ważnym krokiem jest początek rozwoju narządów zmysłu, takich jak wzrok, słuch czy węch. Dziecko wykonuje wiele ruchów, które nie są jeszcze odczuwane przez matkę. Za to dziecko odczuwa ruchy matki. Serce płodu wykonuje ok. 150 uderzeń na minutę.
8. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jak liczy się wiek ciąży oraz wiek płodu. Dla przypomnienia, wiek ciąży zaczyna się liczyć od pierwszego dnia cyklu poprzedzającego zapłodnienie. Jest to reguła Naegelego. Do zapłodnienia dochodzi zwykle około dwóch tygodni od początku cyklu, dlatego wiek płodu różni się o 2 tygodnie od wieku ciąży. Ósmy tydzień ciąży – który to miesiąc? Jest to koniec drugiego miesiąca, cały czas trwa I trymestr. Płód ma ok. 6 tygodni. Co widać na usg? Jaka jest wielkość płodu?
8. tydzień ciąży – usg
W 8. tygodniu ciąży warto już wybrać się do lekarza i wykonać pierwsze ciążowe usg. Lekarze zalecają wykonanie pierwszego ciążowego usg ok. 7-10 tygodnia, chociaż nie jest ono obowiązkowe. Jak wygląda płód na usg? Ma on kształt fasolki, połowę jego wielkości stanowi głowa. Widać już zawiązki paluszków, a kończyny są już całkiem długie. Widać także zarysy kręgosłupa. Pierwsze usg wykonuje się sondą dopochwową. Lekarz dokonuje pomiaru płodu, ocenia jego wielkość. Lekarz ocenia także stan macicy oraz sprawdza jak zarodek zagnieździł się w błonie macicy, jak wygląda pęcherzyk ciążowy oraz ciałko żółte. Narządy płciowe intensywnie się rozwijają, ale nie można jeszcze określić, jakiej płci jest dziecko.
8. tydzień ciąży – wielkość zarodka
Jaka jest wielkość zarodka w 8. tygodniu ciąży? Pod koniec tego tygodnia zarodek osiąga długość 18-20 mm, przypomina ziarnko fasoli. Jest to wielkość CRL, liczona od czubka głowy do zakończenia miednicy. Zarodek waży niewiele ponad 1 gram, natomiast pęcherzyk ciążowy ma wielkość od 25-31 mm. Pęcherzyk ciążowy jest wypełniony płynem, który chroni dziecko i wpływa na jego rozwój.
Objawy w ósmym tygodniu ciąży
Jakie są objawy ciąży opisywane najczęściej na forum dla przyszłych matek? Najczęściej opisywane są oczywiście nudności i zmiany nastroju. Mogą pojawić się także bóle głowy oraz migreny. Samopoczucie każdej kobiety może być zupełnie różne. Często matki w ciąży uskarżają się na zmiany nastroju oraz rozdrażnienie. Czy ból w podbrzuszu jest normalnym zjawiskiem? Ból w podbrzuszu może pojawić się z powodu rozwijającej się i rozciągającej macicy. Ma ona obecnie wielkość grejpfruta, rozciągają się także powłoki brzuszne. Ból może być także odczuwany w pachwinach oraz w okolicach kręgosłupa. Coraz częściej pojawia się parcie na pęcherz i konieczne jest częste oddawanie moczu. Kobiety wspominają na forum o zachciankach smakowych i apetycie na różne potrawy, nawet te do tej pory niezbyt lubiane. Odczucia takie nie dotyczą jednak każdej ciężarnej. W ósmym tygodniu ciąży nadal mogą występować brązowe plamienie lub lekkie krwawienie. Zwykle nie są to niepokojące objawy, ale należy powiedzieć ginekologowi o wystąpieniu brązowego plamienia lub innych niepokojących sygnałach. W razie konieczności lekarz przepisze leki wpływające na utrzymanie ciąży.