Strona głównaKalendarz ciąży24 tydzień ciąży - który to miesiąc, ruchy dziecka, ułożenie dziecka, USG,...

24 tydzień ciąży – który to miesiąc, ruchy dziecka, ułożenie dziecka, USG, brzuch

24. tydzień ciąży oznacza, że coraz szybciej zbliża się poród. Jest  to odpowiedni moment, aby zapisać się do szkoły rodzenia oraz wybrać swoją położną. W tym okresie kobieta może odczuwać potrzebę „wicia gniazda”. Warto zadbać o wyprawkę dla dziecka oraz zacząć przygotowywać pokój dla maluszka. Wiele ciężarnych na tym etapie ciąży czuje się stosunkowo dobrze. Jednak rosnący brzuch może już powodować większe zmęczenie oraz inne dolegliwości, takie jak ból kręgosłupa, zgaga i zaparcia oraz drętwienie nóg i obrzęki. Jak wygląda dziecko w 24. tygodniu ciąży? Czy trzeba teraz wykonać usg lub inne badania? Ile razy w ciągu doby powinno się czuć ruchy dziecka? Przeczytaj o tym w kalendarzu ciąży.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży

W tym okresie dziecko intensywnie przybiera na wadze. Jakie jest ułożenie dziecka w łonie matki? Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy, nadal jest jednak bardzo ruchliwy. Wykształcił się już błędnik, więc dziecko potrafi kontrolować swoje ruchy. Nie ma jeszcze stałego ułożenia, ponieważ ciągle sporo się przemieszcza w macicy. Ma swój rytm dobowy, około 20 godzin przeznacza na sen. Jego rytm dobowy może być zupełnie inny od trybu życia matki, dziecko często śpi w dzień, natomiast dokazuje w nocy. Ciało dziecka nadal pokrywa maź płodowa oraz meszek, zwany lanugo. W tym okresie dziecko może już lekko otwierać powieki, ale narządy oka dalej się wykształcają. Maluch reaguje już jednak na światło, docierające przez powłoki brzuszne mamy. Rozwija się także struktura kostna organizmu, wzmacniają kości oraz stawy. 

24. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Często przyszli rodzice zastanawiają się, który to trymestr, który miesiąc. 24. tydzień ciąży to 6. miesiąc, końcówka II trymestru. Dziecko ma już ok. 22 tygodnie. Jeśli poród nastąpiłby teraz, ma spore szanse na przeżycie. 

24. tydzień ciąży – waga dziecka 

Jaka jest waga dziecka w 24. tygodniu ciąży? Jak już wspomniano, waga płodu w każdej ciąży może się znacząco różnić, co wynika z ogólnych predyspozycji oraz genów rodziców. W dwudziestym czwartym tygodniu średnio dziecko waży ok. 500 gramów, natomiast długość ciała wraz z nogami wynosi 28-30 cm. 

24. tydzień ciąży – ruchy dziecka 

Ruchy dziecka są coraz lepiej wyczuwalne. Dziecko ma mniej miejsca w macicy, ale ciągle na tyle dużo, aby móc się często przemieszczać w brzuchu. Nie ma ono jeszcze stałego ułożenia, potrafi natomiast wybierać sobie swoje ulubione i wygodne miejsce w brzuchu. Dlatego mama może bardziej odczuwać kopnięcia np. po jednej stronie brzucha. Często aktywność dziecka przypada na godziny nocne, gdy mama idzie spać. Z kolei w ciągu dnia, kiedy mama się porusza, ten ruch działa na dziecko usypiająco.

24. tydzień ciąży waga – ile przytyliście? 

Każda przyszła mama zastanawia się, ile przytyła w ciąży i czy jest to prawidłowy przyrost wagi. Ile przytyć należy do 24. tygodnia? W zależności od budowy kobiety oraz jej predyspozycji waga od początku ciąży powinna wzrosnąć maksymalnie ok. 6 kg, chociaż mogą zdarzyć się różnice. Wzrost wagi wynika między innymi z przyrostu wagi dziecka oraz rosnącej macicy i płynu owodniowego. Macica wyczuwalna jest teraz ok. 5 cm nad pępkiem, znajduje się w niej ok. pół litra ml płynu owodniowego.

24. tydzień ciąży – USG

Czy w 24. tygodniu należy wykonać obowiązkowe usg? W tym okresie nie trzeba wykonywać badania usg. Trzecie, ostatnie zalecane badanie usg trzeba wykonać dopiero między 28. a 32. tygodniem ciąży. Jeżeli jednak badanie usg jest wykonywane, zobaczyć na nim można między innymi, jak intensywnie rusza się dziecko. Lekarz dokonuje pomiarów dziecka, stwierdza, czy dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo oraz czy wszystkie organy właściwie pracują. W badaniu 3D można zobaczyć już wyraźnie mimikę i rysy twarzy. Obowiązkowym badaniem jest w tym okresie test obciążenia glukozą, który należy wykonać najpóźniej w 26. tygodniu. Test pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Polega on na wykonaniu pomiaru cukru we krwi matki, podaniu glukozy, a następnie pomiaru poziomu cukru po 1h oraz po upływie 2h. Należy także wykonać badanie moczu oraz morfologię, kontrolować wagę, badać ciśnienie tętnicze. W tym okresie konieczna może być także suplementacja witamin i żelaza, jeżeli wystąpią ich niedobory.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE