Strona głównaKalendarz ciąży41 tydzień ciąży - brak skurczy, twardy brzuch, jak przyspieszyć poród?

41 tydzień ciąży – brak skurczy, twardy brzuch, jak przyspieszyć poród?

Rozpoczynający się 41. tydzień ciąży oznacza, że wyznaczony termin porodu minął. Przypada on bowiem na ostatni dzień czterdziestego tygodnia. Jeśli poród nie nastąpi do końca 41. tygodnia, ciąża zostanie uznana za przenoszoną i być może konieczne będzie wywołanie porodu. Brak oznak porodu w tym okresie nie powinien niepokoić, ponieważ termin porodu jest obliczany z przybliżoną dokładnością, na podstawie daty ostatniej miesiączki. Jeżeli kobieta dobrze się czuje, pozostaje oczekiwać na naturalne rozpoczęcie się porodu oraz zgłaszać się co dwa, trzy dni na kontrolę stanu zdrowia dziecka oraz badanie KTG. Jak przyspieszyć poród naturalnymi metodami? Co oznacza brak skurczy lub nieregularne skurcze w 41. tygodniu? O tym w kalendarzu ciąży poniżej.

Czterdziesty pierwszy tydzień ciąży

Co dzieje się z dzieckiem w 41. tygodniu ciąży? Maleństwo jest w pełni dojrzałe i praktycznie gotowe do porodu. Wszystkie organy już się ukształtowały i rozwinęły. Dziecko najprawdopodobniej przyjęto pozycję do porodu. Obecnie wykazuje mniej aktywności niż jakiś czas temu, ponieważ miejsce w macicy i ilość wód płodowych się zmniejszyły. Niezwykle ważne jest obserwowanie ruchów dziecka oraz wykonywanie często KTG, aby sprawdzić jego czynność serca. Waga dziecka osiągnęła średnio ok. 3600 gramów. W końcowym okresie ciąży może ono jeszcze przybrać na wadze oraz urosnąć kilka centymetrów. Dziecko wygląda już jak noworodek, którego wkrótce będzie można przywitać na świecie.

41. tydzień ciąży – ból podbrzusza

Poród na tym etapie ciąży może pojawić się praktycznie w każdej chwili. Zdarza się, że nic się nie dzieje, brak skurczy przepowiadających i innych oznak porodu. W wielu przypadkach pojawiają się już jednak pierwsze sygnały świadczące o nadchodzącym porodzie. Najczęściej ciężarne odczuwają lekki ból podbrzusza lub kłucie w pochwie. Są to oznaki przygotowywania się macicy i pochwy do porodu. Często kobiety wspominają, że coraz częściej czują twardy brzuch. Przyczyny twardego brzucha to występowanie skurczy przepowiadających, które początkowo są bezbolesne, objawiają się natomiast uczuciem twardego brzucha. Z czasem skurcze będą stawać się coraz silniejsze i regularne, a także coraz bardziej bolesne. Będzie to oznaka początku porodu.

41. tydzień ciąży – nieregularne skurcze

Skurcze przepowiadające są zwykle bezbolesne. Zwykle są to nieregularne skurcze, które odczuwane są przez kobietę jako twardnienie brzucha. Skurcze rozpoczynające poród również na początku są nieregularne, zwykle jednak powodują bolesność. Wiele kobiet martwi się, że nie następuje poród pomimo tego, iż pojawiają się bolesne, nieregularne skurcze. Jest to normalne zjawisko, takie skurcze mogą trwać nawet kilka dni, zanim nastąpi poród. W zależności od decyzji lekarza poród może w takim przypadku zostać wywołany w szpitalu lub podejmowana jest decyzja o czekaniu na początek akcji porodowej.

41 tydzień ciąży,  jak przyspieszyć poród?

Gdy mija 41. tydzień ciąży i nic się nie dzieje, mama zwykle zaczyna odczuwać niepokój i zniecierpliwienie. Istnieje wiele tzw. domowych metod przyspieszania porodu. Są to metody nieinwazyjne i niefarmakologiczne. Warto spróbować sobie pomóc i spróbować przyspieszyć poród. Akcję porodową przyspieszyć może zwiększenie aktywności fizycznej, oczywiście na miarę możliwości ciężarnej. Warto częściej i dłużej spacerować, wykonywać proste ćwiczenia. Pomóc może także stymulowanie brodawek piersi, które powoduje wydzielanie się oksytocyny. Zaleca się także uprawianie seksu, ponieważ stosunek płciowy powoduje wydzielanie się śluzu, oksytocyny oraz ogólne rozluźnienie. Nie zawsze jednak rodzice mają jednak ochotę i  nastrój na współżycie w tym okresie.

41. tydzień ciąży – skierowanie do szpitala

Jeżeli minie 41. tydzień ciąży i nic się nie dzieje, zwykle należy spodziewać się wywoływania porodu w szpitalu. Lekarz wystawia skierowanie do szpitala, jeżeli zauważa oznaki starzenia się łożyska lub inne niepokojące objawy, a także gdy upływa ok. 14 dni od planowanej daty porodu. W szpitalu podejmowane są próby wywołania porodu, między innymi podaje się ciężarnej dożylnie oksytocynę, wykonuje masaż szyjki macicy, podaje dopochwowo proglandyny. Jeżeli te metody nie są skuteczne, przeprowadza się cesarskie cięcie. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE