Strona głównaKalendarz ciąży7 tydzień ciąży - USG, co widać, zarodek, objawy, bicie serca

7 tydzień ciąży – USG, co widać, zarodek, objawy, bicie serca

W siódmym tygodniu ciąży dolegliwości ciążowe nie ustępują. W dalszym ciągu przyszła mama odczuwa zmęczenie i senność, a także często ma zadyszkę. Mdłości pojawiają się dość często, a dodatkowo może wystąpić ślinotok i niemiły posmak w ustach. Jest to już drugi miesiąc ciąży, ale zwykle kobieta nie przybiera jeszcze na wadze, a obwód w pasie może się jedynie nieznacznie zwiększyć. Intensywnie rozrasta się macica, która musi pomieścić rosnący płód. Na usg widać już zarodek, u którego można zobaczyć bicie serca. Jakie są charakterystyczne objawy, występujące w 7. tygodniu ciąży? Jaka jest wielkość zarodka, czy rośnie już ciążowy brzuch? O tym poniżej w kalendarzu ciąży.

Siódmy tydzień ciąży

Zgodnie z zasadami obliczania wieku ciąży 7. tydzień to drugi miesiąc ciąży i nadal I trymestr. Płód ma 5 tygodni, bo właśnie tyle minęło od zapłodnienia. Jak wygląda płód? Rozwój płodu jest bardzo intensywny.  Zarodek w dalszym ciągu przypomina zwiniętą kulkę, jednak zaczyna się już prostować. Widoczne są coraz wyraźniej zarys głowy, twarzy oraz rączki i nóżki. W dalszym ciągu intensywnie rozwijają się wszystkie układy wewnętrzne, szczególnie układ pokarmowy, w tym jelita i wątroba. Rozwija się mózg, który dzieli się na trzy części, powstają półkule mózgowe. Bije serce, a w sercu tworzą się komory, lewa i prawa. Łożysko nadal nie wykształciło się do końca, lecz wchodzi już na ostatni etap rozwoju. Wykształciła się za to pępowina, która łączy dziecko z matką.

7. tydzień ciąży – usg 

Co widać na usg w 7. tygodniu ciąży? Zwykle jest to pierwsze badanie usg w trakcie ciąży, wykonuje się je dopochwowo, nie jest ono obowiązkowe. Lekarz przede wszystkim sprawdza, czy zarodek prawidłowo zagnieździł się w macicy. W tym momencie można także dokładniej określić wiek ciążowy. Podczas tej wizyty ginekolog zakłada przyszłej matce kartę przebiegu ciąży, zaleca komplet wymaganych badań oraz ogląda płód. Na usg widać pęcherzyk ciążowy oraz zarodek. Można zaobserwować ruchy tułowia oraz kończyn. Serce bije z częstotliwością około 144 uderzeń na minutę, a bicie serca można zaobserwować podczas badania. Widać już zarys twarzy oraz zalążki oczu płodu. Zaczynają się także kształtować narządy płciowe dziecka, jednak na usg nie można jeszcze określić płci. Można za to stwierdzić, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga. Jakiej wielkości jest zarodek?

7. tydzień ciąży – wielkość zarodka

Jaka jest wielkość zarodka w 7. tygodniu ciąży? Zarodek ma już ok. 12 mm długości. Długość płodu mierzy się od czubka głowy do pośladków, bez nóżek. Jest to pomiar CRL, czyli z ang. crown rump length. Wielkość pęcherzyka ciążowego wynosi ok. 20 mm. Zarodek nadal szybko rośnie i przybiera od 1 do 1,8 mm na dobę. Jaka jest jego waga? Zarodek waży teraz zaledwie ok. 1 gram.

7. tydzień ciąży – objawy 

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy w siódmym tygodniu ciąży? Wszystkie opisane objawy nie zawsze występują u przyszłej matki, a ich brak nie powinien być powodem do zmartwień. Najczęściej kobiecie dokuczają mdłości, które mogą się utrzymywać przez cały dzień. Pojawia się ślinotok, a posmak w ustach jest gorzki lub metaliczny. Burza hormonalna powoduje, że objawy zmęczenia i senności jeszcze się nasilają. Przyspiesza rytm bicia serca matki, ponieważ krew potrzebna jest do rozwoju płodu. Dlatego częściej może pojawiać się zadyszka lub nawet omdlenia. Zaleca się jak największą ilość odpoczynku i dbanie o prawidłowa ilość snu na dobę. Piersi mogą się powiększyć i być wrażliwe na dotyk. Jak zmienia się brzuch? Zwykle nie wzrasta jeszcze waga kobiety, a także niewiele zmienia się obwód w pasie. Nie widać jeszcze ciążowego brzuszka. Szybko rozrasta się natomiast macica. Jej wielkość można teraz porównać do pomarańczy. W związku z tym mogą utrzymywać się bóle w podbrzuszu. W dalszym ciągu pojawiać się mogą niewielkie plamienia. Należy poinformować o tym lekarza, być może bowiem będzie konieczne podania leków z hormonami, które pomogą utrzymać ciążę. Jak zadbać o siebie w siódmym tygodniu ciąży? Warto jak najwięcej wypoczywać, prowadzić higieniczny tryb życia oraz zdrowo się odżywiać. Nie jest prawdą, że należy jeść za dwoje. Wystarczy zadbać o urozmaiconą, bogatą w różnorodne składniki odżywcze dietę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE