Strona głównaKalendarz ciąży35 tydzień ciąży - ruchy dziecka, waga, skurcze, poród, jak wygląda dziecko?

35 tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga, skurcze, poród, jak wygląda dziecko?

W 35. tygodniu ciąży nie ustępują dolegliwości trzeciego trymestru. Co więcej, prawdopodobnie trzeba się będzie z nimi zmagać już do porodu. Brzuch zaczyna się teraz obniżać, w związku z przygotowaniami do porodu. Macica słabiej naciska na przeponę i żołądek, co przynosi lekką ulgę i ustąpienie zgagi. Pojawić się może za to ból związany z uciskiem macicy na kość łonową. W dalszym ciągu macica napiera na pęcherz moczowy, co może powodować nawet nietrzymanie moczu. Jak wygląda dziecko w 35. tygodniu? Co oznaczają pojawiające się skurcze macicy i twardnienie brzucha? O tym w kalendarzu ciąży poniżej.

Trzydziesty piąty tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko? Coraz bardziej przypomina ono już niemowlaka. Zanika lanugo, czyli meszek pokrywający jego skórę. Na główce rosną włosy, dziecka ma także rzęsy, brwi oraz paznokcie. Pracuje układ pokarmowy, który umie już trawić mleko. W jelitach tworzy się pierwszy stolec, czyli smółka. Wszystkie organy są już ukształtowane. Cały czas trwa dojrzewanie płuc oraz rozwój struktur mózgu. Wzmacnia się układ odpornościowy, ponieważ dziecko otrzymuje przeciwciała od matki. Ruchy dziecka są teraz spokojniejsze. Maluch sporo czasu w ciągu doby przeznacza na spanie, potrafi już śnić. Dziecko na tym etapie ciąży często przyjmuje już pozycję do porodu, czyli główką na dół. Takie ułożenie dziecka pozwala na poród naturalny. Gdy w 34. tygodniu ciąży wykonywane jest badanie usg, lekarz sprawdza między innymi sposób ułożenia dziecka w brzuchu mamy. Jeżeli dziecko nie ułoży się do czasu porodu w odpowiedniej pozycji, konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

35. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Który miesiąc mija? 35. tydzień ciąży to 8. miesiąc ciąży, trwa ostatni, trzeci trymestr.  Od zapłodnienia minęło już ok. 33 tygodnie.

35. tydzień ciąży – waga dziecka

Jaka jest waga dziecka? W tym okresie dziecko zwiększa długość ciała trochę wolniej, ponieważ ma mało miejsca w macicy. Nadal natomiast dość szybko wzrasta jego masa. Dziecko w trzydziestym piątym tygodniu średnio waży ok. 2600 gramów. Waga waha się w granicach od ok. 2000 do ponad 3000 gramów. Średnia długość całkowita jego ciała wynosi ok. 45 cm.  

35. tydzień ciąży – ruchy dziecka 

Przyszli rodzice często zastanawiają się na forum jak często mama powinna czuć ruchy dziecka. W 35 tc dziecko wykonuje mniej ruchów, ponieważ ma coraz mniej miejsca w macicy. Ruchy dziecka są teraz delikatniejsze, bo nie ma ono miejsca na silniejsze kopnięcia. Maluch coraz więcej czasu przeznacza na sen. Zwykle lekarz zaleca matce obserwowanie i liczenie ruchów dziecka w ciągu doby. Jeśli nie można wyczuć ruchów dziecka przez dłuższy czas, należy spróbować wypić ciepły napój, pospacerować lub pogładzić brzuch. Gdy mimo tych czynności nie można wyczuć ruchów dziecka, trzeba zgłosić się do szpitala. Także nagły wzrost aktywności dziecka oraz niespokojne ruchy w macicy powinny wzbudzić niepokój. Lekarz lub położna powinni wykonać badanie KTG oraz usg, które pomogą określić, czy z dzieckiem nie dzieje się coś złego.

35. tydzień ciąży – dolegliwości

Ciężarne często odczuwają w tym okresie znużenie ciążą oraz zmęczenie uciążliwymi objawami. Często matki skarżą się na forum na bóle kręgosłupa, skurcze oraz twardnienie brzucha. Często wspominają także o bólu brzucha jak na okres. Bóle przypominające nadchodzącą miesiączkę najczęściej są spowodowane skurczami przepowiadającymi, które teraz mogą być bolesne. Zwiastują one, że wkrótce nastąpi poród. Matkom dokuczają także obrzęki nóg, parcie na pęcherz moczowy oraz rozstępy i swędząca skóra na piersiach i brzuchu. W związku z obniżającym się brzuchem zmniejszyć się może zgaga i refluks. Wiele kobiet zastanawia się na forum, czy ich waga jest prawidłowa. Średni przyrost wagi od początku ciąży wynosi ok. 12 kg, ale należy pamiętać, że waga ciężarnej jest uzależniona od wielu czynników. Dlatego przyrost wagi w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną. 

Poród w 35. tygodniu ciąży

W 35. tygodniu ciąży może już nastąpić poród, szczególnie jeśli mamy do czynienia z ciążą mnogą. Dobra wiadomość jest taka, że dziecko lub dzieci są już dość dobrze przygotowane do życia poza brzuchem matki. Zwykle nie ma zagrożenia dla życia dziecka oraz wystąpienia wad rozwojowych. Jeżeli płuca dziecka są na tyle dobrze rozwinięte, że pozwalają już na samodzielne oddychanie po porodzie, to dziecko nie będzie nawet musiało przebywać w inkubatorze. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE