Strona głównaKalendarz ciąży26 tydzień ciąży - USG, ułożenie dziecka, waga, ruchy dziecka, poród, ciekawostki

26 tydzień ciąży – USG, ułożenie dziecka, waga, ruchy dziecka, poród, ciekawostki

W 26. tygodniu ciąży organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Co prawda prawidłowy poród następuje najwcześniej w 38. tygodniu, jednak już teraz ciało kobiety się z nim oswaja. Mogą pojawić się już skurcze macicy. Piersi zaczynają produkować siarę, w ten sposób przygotowują się do karmienia dziecka. Coraz bardziej dają o sobie znać ciążowe dolegliwości, związane z rosnącym brzuchem,  takie jak bóle kręgosłupa, żylaki nóg, hemoroidy, obrzęki oraz zgaga i wzdęcia. Bardzo często u ciężarnych występuje niedokrwistość, w związku z tym konieczna jest suplementacja żelaza. Jaka jest waga dziecka i waga matki, jakie jest ułożenie dziecka? Na co uważać w 26. tygodniu, jakie są ciekawostki o ciąży i dziecku? Dowiedz się z kalendarza ciąży.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko w 26. tygodniu? Maluch cały czas przybiera na wadze. Jego skóra jest teraz jasnoróżowa. Intensywnie rozwijają się płuca, a dziecko połyka płyn owodniowy oraz odróżnia jego smak, ponieważ kształtują się jego kubki smakowe. Często ma czkawkę, w ten sposób ćwiczy odruch połykania oraz mięśnie. Dziecko często ssie kciuk, zaciska piąstki, chwyta pępowinę. Coraz bardziej otwierają się jego oczy. Dziecko słyszy dźwięki z otoczenia, reaguje na głośne dźwięki oraz hałasy. Warto do niego przemawiać, śpiewać piosenki oraz często włączać muzykę, np. utwory muzyki klasycznej. Jedną z ciekawostek jest, że dzieci szczególnie lubią muzykę Chopina. Już pod koniec II trymestru pojawia się ryzyko przedwczesnego porodu. Na co uważać? Szczególnie niepokojące mogą być silne bóle w podbrzuszu oraz częste silne skurcze. W razie ich wystąpienia konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. Niebezpieczne są także zakażenia i stany zapalne pochwy, które również mogą wywołać przedwczesny poród.

26. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Aby dowiedzieć się, jak liczy się wiek ciąży, można skorzystać z kalkulatora, który określa, który to miesiąc. 26. tydzień ciąży to szósty miesiąc, końcówka II trymestru ciąży. Poród następuje prawidłowo pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży, zatem zostało do niego już tylko kilkanaście tygodni.

26. tydzień ciąży – waga dziecka 

Jak duże jest dziecko w 26. tygodniu ciąży? Jakie są normy? W 26. tygodniu waga dziecka wynosi średnio ok. 900 gramów. Normy wahają się w granicach od 700 do ponad 1200 gramów. Długość ciała wynosi średnio ok. 33 cm, waha się ona od 30 do ok. 35 cm. Do porodu waga dziecka wzrośnie jeszcze o ok. 3 kg.

26. tydzień ciąży – ruchy dziecka 

Jak często czuje się ruchy dziecka? Jakie jest jego ułożenie? Dziecko w dalszym ciągu nie ma jeszcze stałego ułożenia i przemieszcza się w brzuchu. Zmniejszająca się ilość miejsca w macicy sprawia, że mama coraz mocniej czuje ruchy dziecka oraz kopnięcia. Dziecko sporo śpi, dlatego ruchy nie są odczuwane przez cały czas. Jeśli ruchy nagle stają się mało odczuwalne lub matka w ogóle przestaje je odczuwać, trzeba zgłosić się do lekarza.

26. tydzień ciąży – brzuch

W tym okresie ciąży brzuch rośnie dosyć szybko. Dziecko przybiera intensywnie na wadze, a macica przesuwa się coraz wyżej. Dno macicy znajduje się ok. 5 cm nad pępkiem. Rosnąca macica uciska przeponę. Ciekawostką jest fakt, że zmienia się środek ciężkości ciała matki, co może powodować zmianę postawy oraz sposobu chodzenia, a także czasem trudności z  utrzymaniem równowagi. Często pojawiają się także uciążliwe bóle w krzyżu. Waga kobiety wzrosnąć powinna od początku ciąży ok. 7-8 kg. Prawidłową wagę można obliczyć, używając kalkulatora wagi ciężarnej, który uwzględnia indywidualne predyspozycje matki oraz jej wagę przed ciążą i wskaźnik BMI.

Jak przebiega 26. tydzień ciąży bliźniaczej?

Ciąża bliźniacza jest obarczona większym ryzykiem niż ciąża pojedyncza. Jest ona dużo większym obciążeniem dla organizmu kobiety. Częściej należy wykonywać badania kontrolne, trzeba także dbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów, potrzebnych do rozwoju dwójki dzieci. W 26. tygodniu każde z dzieci może już ważyć ok. 1 kg. Waga mamy może wzrosnąć o kilkanaście kilogramów. Ciąża bliźniacza jest związana z większym ryzykiem porodu przedwczesnego. Wiele ciąż kończy się porodem jeszcze przed 37, tygodniem, a w przypadku ciąży jednołożyskowej nawet w 26. tygodniu. Matce zaleca się dużą ilość odpoczynku, czasem konieczne jest leżenie i ograniczenie ruchu już do porodu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE