W dziewiątym tygodniu ciąży w dalszym ciągu utrzymują się dolegliwości występujące już w poprzednich tygodniach. Wiele kobiet nadal odczuwa mdłości, pojawiają się problemy z cerą, konieczne jest częste oddawanie moczu. Dziecko rozwija się bardzo intensywnie, coraz więcej się rusza, rozkurcza mięśnie. Ruchy te nie są jeszcze wyczuwalne przez matkę. Brzuch w 9. tygodniu ciąży nadal zbytnio nie rośnie, wkrótce jednak kobieta zacznie przybierać na wadze. Jaka jest wielkość zarodka w 9. tygodniu? Czy trzeba wykonać badanie usg oraz co widać na zdjęciach? O czym świadczy brak objawów? O tym w kalendarzu ciąży.
Dziewiąty tydzień ciąży
Mija 9. tydzień ciąży, który to miesiąc? Właśnie zaczyna się trzeci miesiąc, jest to nadal I trymestr. Ciąża w 9. tygodniu oznacza intensywny rozwój dziecka oraz pojawienie się wielu dolegliwości u przyszłej matki. Zarodek ma już prawie zupełnie wykształcone kończyny, kształtują się rysy twarzy, oczy, usta, uszy. Serce płodu ma już cztery komory, kształtuje się układ pokarmowy, intensywnie rozwija mózg. Ciało płodu zaczyna obrastać delikatnym meszkiem, zwanym lanugo. Jaka jest wielkość zarodka? Zarodek mierzy teraz ok. 2-2,5 cm, waży ponad 2 gramy, w dalszym ciągu głowa jest nieproporcjonalnie większa od reszty ciała. Pęcherzyk ciążowy osiąga wielkość ponad 3 cm. Narządy płciowe rozwijają się intensywnie, wykształcają jądra lub jajniki, nadal jednak nie można potwierdzić płci na badaniu usg. Co zatem pokazują zdjęcia usg?
9. tydzień ciąży – usg
W dziewiątym tygodniu ciąży mija ostatni moment na wykonanie pierwszego usg. Nie jest to usg obowiązkowe, jednak lekarze często je wykonują, gdy testy ciążowe wychodzą pozytywnie. Pierwsze zalecane badanie usg będzie trzeba przeprowadzić pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie usg w 9. tygodniu wykonywane jest dopochwowo. Potwierdza ono ciążę, a także umożliwia sprawdzenie czy narządy rodne kobiety zbudowane są prawidłowo, czy zarodek jest właściwie zagnieżdżony w macicy i czy rozwija się właściwie. W badaniu można zaobserwować ruchy dziecka oraz bicie jego serca. Zdjęcia usg pokazują już płód, który budową przypomina coraz bardziej małego człowieka.
9. tydzień ciąży – brzuch
W dziewiątym tygodniu zwykle nie widać jeszcze zaokrąglonego brzucha. Ciężarna może zauważyć jedynie niewielki przyrost w talii. Warto już zaopatrzyć się w luźniejsze, wygodniejsze ubrania. U wielu kobiet na brzuchu pojawia się linea negra, czyli ciemna kreska, która biegnie od pępka do spojenia łonowego. Kreska ta związana jest ze zmianami hormonalnymi, będzie się ona stawała coraz ciemniejsza w kolejnych tygodniach ciąży. Intensywnie rozrasta się macica, która przekroczyła już wielkość dużego grejpfruta. Dlatego też w dalszym ciągu mogą pojawiać się delikatne bóle w podbrzuszu, związane z rozciąganiem się mięśni.
9. tydzień ciąży – brak objawów – co to oznacza?
Wiele kobiet w ciąży czuje się znakomicie w pierwszym trymestrze. Brak objawów, oczywiście poza brakiem miesiączki, wzbudzać może niepokój, ponieważ zwykle tak wiele słyszy się o mdłościach, zachciankach i innych dolegliwościach ciążowych. Brak objawów w 9. tygodniu ciąży i dobre samopoczucie nie oznaczają niczego złego. Nie stanowi to także zagrożenia dla dziecka oraz ciężarnej. Każda ciąża przebiega nieco inaczej. Wiele kobiet nie odczuwa mdłości, nie ma także zachcianek oraz wahań nastroju. Aby być pewnym, że ciąża rozwija się prawidłowo, konieczne jest monitorowanie przebiegu ciąży u lekarza prowadzącego. Prawidłowy rozwój ciąży, potwierdzony badaniami, może uspokoić ciężarną, która nie odczuwa uciążliwych dolegliwości, że wszystko jest w porządku.
9. tydzień ciąży – objawy poronienia
W pierwszych tygodniach ciąży mogą wystąpić krwawienia z pochwy. Jeżeli nie są one nasilone i szybko ustępują, nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Może się jednak zdarzyć, że przybierają one na sile i dochodzi do poronienia. Jakie są objawy poronienia? Pierwsze objawy to właśnie nasilające się krwawienie. Symptomami poprzedzającymi poronienie mogą być podwyższona temperatura ciała oraz skurcze w podbrzuszu. Poronienie może także zacząć się nagle. W wyniku poronienia zarodek zostaje wydalony z macicy wraz z krwią. Zwykle krwawienie ustępuje po kilku dniach. Ryzyko poronienia jest największe w pierwszym trymestrze ciąży.