Piąty tydzień ciąży to w dalszym ciągu pierwszy trymestr ciąży. W tym czasie większość kobiet zdobywa pewność, że jest w ciąży. Planowa miesiączka nie nadeszła, być może test ciążowy potwierdził już zapłodnienie. W 5. tygodniu ciąży pojawia się coraz więcej objawów typowych dla ciąży. Spowodowane to jest głównie zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Przyszłe matki zastanawiają się, jakie są objawy charakterystyczne dla piątego tygodnia, jaka jest wielkość zarodka, czy może pojawić się ból brzucha oraz jakie są normy dla wielkości pęcherzyka ciążowego. Czy w tym okresie rośnie już brzuch oraz co będzie można zobaczyć po wykonaniu usg dopochwowego? Jak przebiega piąty tydzień ciąży? Kalendarz ciąży odpowiada na wiele pytań nurtujących kobiety w ciąży.
Piąty tydzień ciąży – co trzeba wiedzieć?
Zgodnie z przyjętą zasadą obliczania wieku ciąży, w 5. tygodniu ciąży mija ok. 3 tygodnie od zapłodnienia. W tym okresie rozwijają się wszystkie układy i narządy płodu, dlatego należy szczególnie o siebie dbać oraz unikać wszelkich używek i leków niezalecanych dla kobiet w ciąży. Domowy test ciążowy, kupiony w aptece, potwierdza już zajście w ciążę. Zarodek, który już się zagnieździł w macicy, ma ponad 2 mm długości, a jego kształt przypomina walec. Kształtują się między innymi zawiązki układu nerwowego, cewa nerwowa, będąca początkiem kręgosłupa, rdzenia kręgowego oraz mózgu. Powstają także zawiązki układu krwionośnego, serca i innych narządów i układów. Zaczyna się także wytwarzać łożysko, ale do jego pełnego wykształcenia potrzeba jeszcze kilka tygodni. Obecnie płód pobiera substancje odżywcze z pęcherzyka żółtkowego. Czy zarodek będzie już widoczny na usg?
5. tydzień ciąży – USG
Piąty tydzień ciąży to czas intensywnych zmian w ciele kobiety oraz szybkiego rozwoju płodu. Wykonanie usg nie jest jeszcze konieczne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie pierwszego badania usg najwcześniej w 8 lub 9 tygodniu ciąży. Jeśli jednak już w 5. tygodniu wykonywane jest badanie usg, lekarz powinien zobaczyć na nim pęcherzyk ciążowy. Jakie są normy dotyczące wielkości pęcherzyka? Według normy pęcherzyk powinien mieć 5 mm i rosnąć około 1 mm dziennie. Na tym etapie ciąży można już zobaczyć zarodek oraz malutkie zawiązki głowy i reszty ciała. Zarodek rozwija się niezwykle dynamicznie. Podczas wizyty lekarz może zlecić wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia krwi i badanie moczu, określenie grupy krwi oraz badania w kierunku chorób wenerycznych, HIV, chorób tarczycy i wiele innych. Rozwój płodu i zmiany hormonalne wpływają na pojawienie się charakterystycznych objawów ciąży. Jakie objawy są normą, a które powinny zaniepokoić?
5. tydzień ciąży – objawy
W piątym tygodniu ciąży nie rośnie jeszcze brzuch ciążowy. Wiele przyszłych matek odczuwa natomiast mdłości. Mdłości i wymioty występują często nie tylko rano, ale przez cały dzień. Podwyższony poziom hormonów wpływa na zmiany nastroju, brak apetytu, dziwny posmak w ustach, refluks lub zgagę. W tym okresie ciąży zwalnia przemiana materii, mogą pojawiać się wzdęcia, bóle jelit oraz zaparcia. Częściej oddawany jest mocz. Pojawiają się wahania nastroju, stany euforii oraz przygnębienia. Czasem pojawia się ból jajników lub brązowe plamienie. Objawy ciąży mogą się znacząco różnić u każdej kobiety, dlatego nie należy się martwić, jeśli np. nie pojawiają się mdłości lub są one dosyć intensywne. Wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem. Warto skorzystać z domowych metod radzenia sobie z mdłościami i złym samopoczuciem. Pomocne mogą być ciepłe okłady, spożywanie migdałów i imbiru oraz świeżego ananasa rano do śniadania. Przyszłe matki często dzielą się na forum wieloma praktycznymi poradami, jak przetrwać ten trudny czas.
Czy w 5. tygodniu ciąży może wystąpić plamienie?
Ponieważ objawy ciąży bywają bardzo różne u każdej kobiety, wiele przyszłych matek zamartwia się, jeśli pojawiają się u niej mniej typowe dolegliwości. Czy plamienie jest czymś niepokojącym w tym okresie? Najczęściej plamienie nie zwiastuje niczego złego, jest jedynie wynikiem burzy hormonalnej występującej w ciele kobiety. Warto skonsultować się w takim przypadku z lekarzem, aby rozwiał on wszelkie wątpliwości. Podobnie zachować należy się, jeśli wystąpi krótkotrwały ból jajników lub ból w podbrzuszu, a szczególnie gdy pojawi się gorączka lub nagłe pogorszenie samopoczucia.