Dziesiąty tydzień ciąży to już jedna czwarta całego okresu ciąży. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie? W 10. tygodniu powoli zaczyna zaokrąglać się brzuch. Ciąża pomału staje się widoczna dla otoczenia. Na tym etapie ciąży zarodek może już być nazywany płodem. Następuje jego intensywny rozwój, praktycznie wszystkie organy wewnętrzne wstępnie się już wytworzyły. Oczywiście potrzeba jeszcze wiele czasu, aby zdobyły dojrzałość i mogły w pełni samodzielnie funkcjonować. Jaka jest wielkość płodu i czy można już stwierdzić ciążę bliźniaczą? Czy ustępują dolegliwości ciążowe oraz zmniejsza się ryzyko poronienia? Odpowiedzi na te wszystkie pytania w poniższym kalendarzu ciąży.
Dziesiąty tydzień ciąży – sporo widać już na zdjęciach!
W 10. tygodniu ciąży nadal mogą występować przykre dolegliwości u ciężarnej. Nadchodzi jednak moment, gdy wiele z nich powinno zacząć ustępować. Od tej pory nie mówimy już o zarodku, zaczyna się okres płodowy. Płód teraz bardzo szybko rośnie. Zaczynają się u niego pojawiać wyraźne rysy twarzy, tworzą powieki oraz małżowiny uszne. Dziecko ma już wstępnie wykształcone wszystkie organy i układy wewnętrzne, które teraz będą się rozwijać. Kończy się wykształcać łożysko, zapewniające lepsze odżywianie płodu i odpowiadające za dostarczanie tlenu, w związku z tym zanika pęcherzyk żółtkowy. Dziecko nie ma już błon łączących palce, zaczyna poruszać kończynami i wykonywać coraz więcej ruchów. Matka nie jest jeszcze w stanie poczuć ruchów dziecka. Czy w 10. tygodniu wykonuje się usg i co widać na zdjęciach? Który to miesiąc ciąży?
10. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Zgodnie z regułą Naegelego dla celów praktycznych ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, poprzedzającej ciążę. 10. tydzień ciąży to środek trzeciego miesiąca, cały czas trwa pierwszy trymestr. Płód ma około 8 tygodni, do zapłodnienia dochodzi bowiem ok. 14. dnia cyklu. Czy w 10. tygodniu wykonuje się obowiązkowe badanie usg?
10. tydzień ciąży – usg
Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy ciąża w pierwszym trymestrze przebiega prawidłowo, warto zrobić właśnie teraz pierwsze usg. Nie jest to usg obowiązkowe. Pierwsze obowiązkowe usg zaleca się wykonać co najmniej tydzień lub dwa później. Usg w 10. tygodniu wykonuje się dopochwowo. Lekarz sprawdza, czy zarodek odpowiednio zagnieździł się w macicy, ogląda także płód i narządy rodne matki. W tym czasie nie można jeszcze określić płci dziecka z dużą pewnością, natomiast można stwierdzić czy ciąża jest bliźniacza. 10. tydzień ciąży bliźniaczej to moment, kiedy w usg można określić, ile tak naprawdę płodów znajduje się w brzuchu matki.
10. tydzień ciąży – zdjęcia
Badanie usg w 10. tygodniu wykonuje się dopochwowo. W trakcie badania usg w dziesiątym tygodniu rodzice mogą zobaczyć zdjęcia dziecka. Płód przypomina już teraz małego człowieka, ma ukształtowane rysy twarzy, uszy oraz zamknięte powieki. Jaka jest wielkość płodu? Pęcherzyk ciążowy ma teraz ok. 5 cm, zaś płód ma już 3-4 cm, a jego waga wynosi ok. 5 gramów.
10. tydzień ciąży – brzuch
W tym okresie brzuch wyraźnie się zaokrągla. Przyszła matka zauważa zwiększenie obwodu w talii. Szczególnie w przypadku kolejnej ciąży, brzuszek zaczyna być już widoczny. Warto teraz zakładać wygodne, luźniejsze ubrania. U mam będących w pierwszej ciąży powłoki brzuszne są mniej naciągnięte, dlatego na razie brzuch mniej widać. Macica ma już wielkość dużego grejpfruta. Ponieważ cały czas się rozciąga, u przyszłej matki może pojawić się ból brzucha. Brzuch może także pobolewać z powodu wielu zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Jeśli ból jest silny lub pojawiają się skurcze, należy udać się niezwłocznie do lekarza. Jakie jest ryzyko poronienia w tym okresie?
Jakie jest zagrożenie poronieniem w 10. tygodniu?
Ryzyko poronienia wciąż jest duże. Znacznie maleje ono dopiero wraz z zakończeniem pierwszego trymestru. W dziesiątym tygodniu obfite krwawienia z dróg rodnych lub silne skurcze, gorączka i bóle w podbrzuszu mogą niestety zwiastować poronienie. W takiej sytuacji konieczna jest pilna interwencja lekarza, który może zalecić leki, pomagające utrzymać ciążę i zapobiegające poronieniu. Zwykle lekarz zaleca jak najwięcej odpoczynku, unikanie wysiłku oraz stresu. Konieczne może być spędzenie jakiegoś czasu w łóżku, ale ciążę może udać się uratować.