Dwudziesty tydzień ciąży oznacza, że najpóźniej za kolejne 20 tygodni rozpocznie się poród. Już teraz organizm kobiety zaczyna przygotowywać się do porodu, pojawiać się mogą bowiem lekkie skurcze macicy. Ciążowego brzuszka nie da się już ukryć, ile przytyłyście? Przyszła mama może odczuwać dolegliwości związane z rosnącym brzuchem, w tym problemy ze snem oraz bóle krzyża. Dziecko ma już ukształtowane wszystkie organy wewnętrzne. Teraz będą się one doskonalić i rozwijać. Wiele ciężarnych zastanawia się, ile przytyły inne matki i jaka jest prawidłowa waga w ciąży. Jakie badania w 20. tygodniu ciąży należy wykonać? Jak często odczuwa się ruchy dziecka? Który to miesiąc? O tym w kalendarzu ciąży.
Dwudziesty tydzień ciąży – waga dziecka większa i większa
W 20. tygodniu ciąży trwa intensywny przyrost wagi dziecka. Maluch ma już wszystkie narządy w pełni ukształtowane, układ pokarmowy jest zamknięty w powłokach brzucha. Dziecko zaczyna rozpoznawać smaki, odróżnia smak wód płodowych. Chętniej pije je, gdy są słodkie, gdy mama zje posiłek z dużą zawartością cukru. Skóra dziecka, która staje się teraz coraz grubsza, jest pokryta mazią płodową, która stanowi warstwę ochronną, zabezpieczającą dziecko. Na główce pojawiają się zawiązki włosów, a także brwi i rzęsy, tworzą się paznokcie u nóg. Wytwarzają się także zawiązki zębów mlecznych. Dziecko nadal intensywnie ćwiczy swoje mięśnie. Odczuwa także emocje mamy i reaguje na nie pobudzeniem lub nerwowością. Warto unikać niepotrzebnego stresu i nerwów, a także starać się uspokajać dziecko i mówić do niego jak najczęściej. Jak często mama czuje ruchy dziecka? Nie są to jeszcze silne kopnięcia, odczucia przypominają łagodne łaskotanie w brzuchu. Ruchy łatwiej wyczuć w pozycji leżącej lub po zjedzeniu czegoś słodkiego Zdarzają się mamy, które w tym okresie w ogóle jeszcze nie czują ruchów dziecka. Zapewne pojawią się one wkrótce.
20. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Kalendarz ciąży pomaga przeliczyć tygodnie na miesiące oraz trymestry. 20 tygodni, ile to miesięcy? 20. tydzień ciąży to 5 miesiąc, nadal trwa II trymestr ciąży. Dziecko ma już 18 tygodni, tyle właśnie czasu minęło od zapłodnienia. Mija właśnie pierwsza połowa ciąży.
Waga dziecka w 20 tygodniu ciąży
Ile waży dziecko w 20. tygodniu? Maluch teraz szybko rośnie, jego waga osiąga ok. 280-310 gramów. Dziecko ma około 16-17 cm długości, według wymiaru CRL, a w pozycji wyprostowanej, z uwzględnieniem długości nóżek, ok. 25 cm. Dziecko przybiera na wadze, ale cały czas ma jeszcze sporo miejsca w brzuchu mamy.
20. tydzień ciąży – brzuch
Jak rośnie brzuch? Jest on wyraźnie zaokrąglony, jego obwód się zwiększył, nie można już ukryć ciąży. Górna ściana macicy znajduje poniżej wysokości pępka i stale się unosi. Macica jest dobrze wyczuwalna, szczególnie w pozycji leżącej. Waga kobiety od początku ciąży powinna wzrosnąć maksymalnie ok. 6 kg. Warto kontrolować wagę i starać się nie przytyć za wiele. Zbyt duży przyrost wagi może powodować np. cukrzycę ciążową.
Badania w 20. tygodniu ciąży
Między 18. a 22. tygodniem ciąży należy wykonać obowiązkowe badanie usg tzw. połówkowe. Podczas badania lekarz sprawdza, jak rozwija się dziecko i czy nie wystąpiły jakieś nieprawidłowości. Dokonuje także dokładnego pomiaru dziecka. W tym okresie można już usłyszeć bicie serca dziecka, jeśli badanie jest wykonywane aparatem Dopplera. Lekarz sprawdza także czynność serca oraz jego budowę, możliwe bowiem jest wychwycenie ewentualnych wad serca już na tym etapie życia płodu oraz niejednokrotnie rozpoczęcie leczenia jeszcze w łonie matki. Na badaniu można określić płeć dziecka. Jakie jeszcze badania są potrzebne? Standardowo wykonuje się badanie moczu i morfologię, a często także pH wydzieliny z pochwy. Lekarz może w razie potrzeby zlecić inne bardziej szczegółowe badania.
20. tydzień ciąży – objawy
W tym okresie nadal mogą się utrzymywać takie dolegliwości jak bóle pleców w okolicach lędźwi, a także problemy ze snem. Ciężarnej mogą dokuczać krwawienia dziąseł oraz niedrożny nos. Wśród dolegliwości ze strony układu trawiennego wymienić można zaparcia, hemoroidy, niestrawność i zgagę. Jednym z nowych objawów, który może pojawić się już w 20. tygodniu, są skurcze macicy, które przygotowują ja do porodu. Są to skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te mogą być nieprzyjemne ale nie są zbytnio bolesne, nie na tyle, jak w przypadku porodu. Skurcze te nie są niczym niepokojącym i nie stanowią zagrożenia dla ciąży.