23. tydzień ciąży to czas względnej stabilizacji i dobrego samopoczucia. Co prawda rosnący brzuch zaczyna coraz bardziej doskwierać, ale spodziewać się należy, że będzie gorzej. Macica przypomina piłkę, a jej ciągły wzrost może powodować bóle w okolicach krzyża. Przyszła mama powinna już dobrze wyczuwać ruchy dziecka. Maluch dużo teraz śpi w ciągu doby, a jego aktywność wzrasta w określonych momentach, np. gdy mama zje coś słodkiego. Jak wygląda dziecko w 23. tygodniu? O tym w kalendarzu ciąży poniżej.
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – ruchy dziecka coraz częstsze!
Dziecko jest już bardzo podobne do niemowlaka. Ma proporcjonalne ciało, zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, a jego skóra nadal jest lekko przezroczysta i delikatna. Przez skórę widoczne są kości oraz narządy. Wszystkie układy i narządy pracują i stale doskonalą swoje funkcje. Szczególnie w tym okresie rozwijają się płuca, które zaczynają filtrować płyn owodniowy. Pracują także nerki, a jelita zaczynają produkować pierwszy stolec, smółkę. Maluch nadal intensywnie się gimnastykuje, ma jeszcze sporo miejsca w brzuchu na wykonywanie fikołków oraz ćwiczenie mięśni. Dobrze rozwinięty jest układ nerwowy i zmysły, dziecko słyszy dźwięki z otoczenia, rozpoznaje smaki, jest wrażliwe na dotyk. Gdyby w 23. tygodniu ciąży nastąpił poród, nie zostanie on już uznany za poronienie, a dziecko ma szanse na przeżycie dzięki rozwojowi medycyny.
23. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Dla dokładnego ustalenia, który miesiąc ciąży właśnie mija, warto zapoznać się z kalendarzem ciąży. 23. tydzień to pierwszy tydzień 6. miesiąca ciąży, nadal trwa II trymestr ciąży. To już 21. tydzień od zapłodnienia.
23. tydzień ciąży – waga dziecka
Jaka jest waga dziecka w 23. tygodniu ciąży? Dziecko mierzy ok. 29-30 cm, licząc od głowy wraz z nóżkami. Jego waga waha się od 450 do 550 gramów. Różnice w wadze i długości ciała wynikają z predyspozycji organizmu i genów odziedziczonych po rodzicach.
23. tydzień ciąży – forum, wielkość brzucha
Ciąża jest niezwykle stresującym czasem w życiu kobiety. Często ciężarne martwią się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo oraz czy z ich organizmem nie dzieje się nic złego. Przyszłe mamy zastanawiają się, jak wygląda dziecko, czy wielkość brzucha jest prawidłowa, jak często należy czuć ruchy dziecka. Bardzo ważne jest możliwość porozmawiania na forum o problemach dotyczących ciąży. Mamy pytają się: ile przytyłyście, jakie badania wykonałyście, jak wyglądało ostatnie usg. Możliwość rozmowy na forum z innymi ciężarnymi działa uspokajająco i relaksująco.
23. tydzień ciąży, ile przytyłyście?
Wiele kobiet zastanawia się: ile powinnam przytyć? Waga matki podczas całej ciąży jest kontrolowana przez lekarza. W kalkulatorach wagi dla ciężarnych można sprawdzić, jakie są zalecenia dotyczące przyrostu wagi w poszczególnych miesiącach, w zależności od wskaźnika BMI i innych parametrów. Zaleca się nie przekraczać zalecanej wagi, ponieważ nie jest to korzystne dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że dane w kalkulatorach są tylko orientacyjne i najważniejsze jest zdanie lekarza ginekologa. Można także skorzystać z porad dietetyka. Trzeba pamiętać, że nadmierna otyłość w ciąży może prowadzić do problemów zdrowotnych dziecka lub matki. W 23. tygodniu waga mamy powinna wzrosnąć od 5 do 7 kg i od teraz będzie rosła co tydzień o około pół kilograma. Pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży należy wykonać test obciążenia glukozą, aby sprawdzić, czy ciężarnej nie grozi cukrzyca ciążowa.
23. tydzień ciąży – dolegliwości
Jakie są najczęściej występujące dolegliwości w 23. tygodniu? Najczęściej mamom dokucza rosnący brzuch i powiększające się piersi. W związku z tym mogą pojawiać się boleści w okolicach kręgosłupa. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia i rozstępy. Skóra na brzuchu może swędzieć. Rosnący brzuch uciska narządy wewnętrzne, dlatego może wystąpić zgaga, wzdęcia i gazy, a także zaparcia. Wiele mam skarży się na obrzęki nóg oraz twarzy. Często ciężarne mają także problemy ze snem. Konieczna może okazać się zmiana trybu życia. Należy znaleźć czas na odpoczynek w ciągu dnia. Warto zadbać o wygodny strój, stanik ciążowy, buty na niższym obcasie. Często ciężarne skarżą się na białawe upławy z pochwy. Są one wynikiem działania hormonów, zwłaszcza estrogenu, i nie stanowią powodu do zmartwienia.