Strona głównaKalendarz ciąży22 tydzień ciąży - ciekawostki, waga, usg, ruchy dziecka, który to miesiąc?

22 tydzień ciąży – ciekawostki, waga, usg, ruchy dziecka, który to miesiąc?

W 22. tygodniu ciąży zwykle samopoczucie przyszłej mamy jest dość dobre. Ruchy dziecka są już wyczuwalne, co sprawia, że mama mniej denerwuje się, czy jest z nim wszystko w porządku. Wiele kobiet niepokoi się, czy ich ciąża przebiega prawidłowo. Oczywiście najważniejsza jest opinia lekarza oraz badania wykonywane zgodnie z zaleceniami. Ważna jest jednak także wymiana poglądów z innymi ciężarnymi. Często kobiety rozmawiają na forum z innymi matkami, aby porównać swoje dolegliwości i objawy. Mamy pytają: ile przytyłyście, czy wasz brzuch też tak szybko rośnie, ile waży wasze dziecko, co było widać na zdjęciach z usg? Wiele odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niniejszym kalendarzu ciąży.

Dwudziesty drugi tydzień ciąży

22 tc zwiastuje powolny początek przygotowań do porodu. Pojawiać mogą się już bezbolesne skurcze macicy, zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Brzuch stale się powiększa, a jego rozmiar może już stanowić pewną uciążliwość. Dziecko coraz bardziej przypomina już niemowlaka. Można to zaobserwować na zdjęciach z badań usg. Ma ono już brwi i rzęsy, wyostrzają się jego rysy twarzy. Oczy nadal pozostają zamknięte, ale gałki oczne reagują na światło. Ciało pokrywa meszek, zwany lanugo, który pełni funkcje ochronne. Meszek ten powinien zniknąć przed porodem. Dziecko reaguje na dźwięki, dlatego już pora, aby włączać mu często muzykę. Po porodzie muzyka będzie pomocna w uspokojeniu dziecka. Szczególnie zaleca się muzykę klasyczną. Mama może też mówić do dziecka i śpiewać mu kołysanki. Dziecko reaguje także na hałasy lub krzyki dobiegające z otoczenia, dlatego warto starać się zapewnić sobie i maluchowi przyjazną atmosferę oraz unikać zbyt hałaśliwych miejsc. Maleństwo reaguje także na zmiany temperatury, dlatego należy okrywać brzuch podczas przebywania w chłodnych pomieszczeniach lub na dworze, jeśli jest zimno. 

22. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Nie każdy potrafi obliczyć, który miesiąc ciąży właśnie upływa. 22 tydzień ciąży to końcówka 5. miesiąca ciąży. Cały czas trwa II trymestr ciąży. Od zapłodnienia minęło już ok. 20 tygodni. To sporo czasu.

22. tydzień ciąży – waga dziecka 

Jaka jest waga dziecka w dwudziestym drugim tygodniu? Waga może się sporo różnić w każdym przypadku, zależy bowiem od tempa wzrostu oraz ogólnych predyspozycji. Waha się ona od 400 do 500 gramów, natomiast długość płodu to średnio około 28 cm. 

22. tydzień ciąży – ruchy dziecka 

Dziecko jest teraz bardzo ruchliwe, rozwija motorykę, wzmacnia mięśnie, chwyta swoje rączki i nóżki, a także zaciska ręce na pępowinie. Często wkłada paluszki do buzi, ćwiczy odruch ssania. Mama powinna już dosyć dobrze odczuwać, kiedy dziecko się porusza. Czemu czasem nie można jeszcze wyczuć ruchów dziecka? W 22. tygodniu brak odczuwania ruchów dziecka może być niepokojący. Zwykle kobiety bardziej otyłe później zaczynają czuć ruchy dziecka. Wiele zależy także od położenia dziecka w macicy. Aby upewnić się, że nie dzieje się nic złego, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.

22. tydzień ciąży – brzuch 

Jak zmienia się brzuch w 22 tc? W tym okresie brzuch jest już całkiem widoczny. Macica znajduje się ok. 2 cm nad pępkiem, staje się coraz większa, można ją wyczuć, szczególnie w pozycji leżącej. Na skórze brzucha mogą tworzyć się rozstępy oraz przebarwienia, dlatego warto stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry. Bóle w podbrzuszu nie powinny się już pojawiać. Jeśli pojawi się silny ból w podbrzuszu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

22. tydzień ciąży – ciekawostki

Połowa ciąży to czas, gdy warto poznać ciekawostki dotyczące jej przebiegu i objawów. Nie każdy wie, że ciężarne mogą odczuwać problemy ze skupieniem i koncentracją. Objawy te mogą występować także w 22. tygodniu. Przyczynami takiego stanu mogą być wahania poziomu hormonów, stres, częste zamartwianie się zdrowiem dziecka oraz niedobory witamin i minerałów. Nie trzeba zatem przejmować się, gdy czasem trudno jest skupić uwagę np. na pracy. Inną ciekawą informacją jest często wymieniany przez ciężarne fakt, że w ciąży urosły im stopy. Rzeczywiście, organizm kobiety zmienia się w trakcie ciąży. Za zmianę kształtu i rozmiaru stóp odpowiadają hormony, które wydzielają się już od ok. 12. tygodnia – relaksyna i oksytocyna. Hormony te działają rozluźniająco także na stawy  i ścięgna stóp, co może powodować zmianę ich wielkości. Rozmiar stopy nie wraca już do stanu przed ciążą.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE