Strona głównaKalendarz ciąży40 tydzień ciąży - twardy brzuch, śluz, objawy porodu, waga dziecka

40 tydzień ciąży – twardy brzuch, śluz, objawy porodu, waga dziecka

40. tydzień ciąży kończy dziewięciomiesięczny czas oczekiwania na dziecko. Ten tydzień ciąży mija na oczekiwaniu na poród. Planowana data porodu przypada na ostatni dzień 40. tygodnia. Nie należy się jednak dziwić, jeśli poród nastąpi kilka dni wcześniej lub później. Tylko ok. 5% kobiet rodzi w wyznaczonym dniu porodu. Zdarzyć się może, że dziecko nie urodzi się do końca 40. tygodnia. W tym przypadku także nie trzeba się martwić, ponieważ dopiero po zakończeniu 41. tygodnia ciążę uznaje się za przenoszoną. Co robić, gdy mija 40. tydzień ciąży i nic się nie dzieje, brak skurczy i innych objawów porodu? Jak rozpoznać poród? Czytaj w kalendarzu ciąży.

Czterdziesty tydzień ciąży

Dziecko jest już w pełni dojrzałe i doskonale poradzi sobie z samodzielnym funkcjonowaniem poza organizmem matki.  W 40. tygodniu dziecko jest zwykle ułożone główką w dół, nisko w miednicy. Jeżeli jest ułożone główkowo, to poród będzie mógł odbyć się siłami natury. Jeżeli dziecko w tym okresie nadal ułożone jest pośladkowo lub poprzecznie, lekarz zwykle decyduje o cesarskim cięciu. W oczekiwaniu na poród należy regularnie wykonywać badanie KTG, które monitoruje czynność serca dziecka. Dziecko ma mało miejsca w macicy, dlatego rusza się teraz mniej. Sporo czasu zajmuje mu sen. Zdarza się jednak, że dziecko staje się w tym okresie bardzo ruchliwe. Co to oznacza? Jeśli nagle wzrasta aktywność dziecka w 40. tygodniu, może to oznaczać zaczynającą się akcję porodową. Przyczyny wzmożonej ruchliwości dziecka mogą być także inne, dziecko np. mogło zaplątać się w pępowinę lub być niedotlenione. W każdej takiej sytuacji konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

40. tydzień ciąży – waga dziecka

Jaka jest waga dziecka? Dziecko jest już całkiem spore. Maluszek osiąga wagę, którą będzie miał noworodek po urodzeniu. Średnia waga dziecka po porodzie wynosi ok. 3500 gramów, a długość ciała przekracza 50 cm. Waga może wahać się pomiędzy 2800, a ponad 4400 gramów. Jeśli masa przekracza 4500 gramów, prawdopodobnie będzie konieczne cesarskie cięcie. Wskazań do cesarki może być oczywiście o wiele więcej. 

40. tydzień ciąży – częste twardnienie brzucha 

Jak organizm matki przygotowuje się do porodu? Przede wszystkim macica szykuje się do akcji porodowej, dlatego coraz częściej występują skurcze przepowiadające.  Częste twardnienie brzucha pojawiające się w ostatnich tygodniach ciąży, jest właśnie objawem tych skurczy. Nie jest to objaw niepokojący. Przed porodem cały czas twardy brzuch oznacza, że wkrótce zacznie się poród. Tuż przed wystąpieniem akcji porodowej brzuch może być twardy jak piłka. Wkrótce powinny pojawić się kolejne objawy porodu.

40. tydzień ciąży i nic 

Bardzo stresująca dla przyszłych rodziców sytuacja, gdy nie ma żadnych oznak porodu.  Gdy mija 40. tydzień ciąży i nic się nie dzieje, rodzice stają się coraz bardziej zniecierpliwieni. Brak skurczy i innych objawów porodu nie powinien być jeszcze powodem do nadmiernego niepokoju. W tym okresie ciąży konieczny jest stały kontakt z lekarzem oraz kontrolowanie stanu ciężarnej i dziecka. Co 2-3 dni wykonywane jest badanie KTG. Warto pamiętać, że data porodu była obliczona orientacyjnie, a szczególnie ze względu na nieregularne cykle miesięczne, wyznaczona data zapłodnienia może się różnić o kilka dni. Aby próbować przyspieszyć poród można spróbować metod naturalnych, takich jak zwiększenie wysiłku fizycznego, więcej spacerów, a nawet stosunek płciowy. W tym okresie, jeśli nic złego nie dzieje się z matką i dzieckiem, nie wywołuje się jeszcze porodu metodami medycznymi. Nie zaleca się przyjmowania jakichkolwiek środków farmakologicznych. 

40. tydzień ciąży – objawy porodu

Gdy pojawiają się objawy porodu, trudno je przeoczyć. Tuż przed porodem coraz częściej pojawiają się skurcze, są one coraz dłuższe i bardziej bolesne. Co więcej, nasilają się one podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu. Pojawić się może brązowa wydzielina lub śluz z krwią wypływające z pochwy. Może to być oznaka wypływania czopa śluzowego. Jest to także objawem skracania się szyjki macicy, które poprzedza poród. Wody płodowe mogą odejść nagle, zdarza się także, że sączą się powoli. W każdej chwili należy być gotowym do wyruszenia do szpitala, aby wkrótce powitać na świecie dziecko.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE