Strona głównaKalendarz ciąży2 tydzień ciąży - USG, ból brzucha, objawy, czyli drugi tydzień w...

2 tydzień ciąży – USG, ból brzucha, objawy, czyli drugi tydzień w pigułce

Kalendarz ciąży pomaga dokładnie dowiedzieć się, jakie są charakterystyczne objawy dla ciąży, kiedy zaczyna rosnąć brzuch, jak wygląda płód, jak będzie się zmieniać ciało kobiety w kolejnych tygodniach od zapłodnienia. Każda przyszła mama chce sprawdzić, czy objawy ciąży w 2. tygodniu i każdym kolejnym są prawidłowe oraz jakie objawy ciąży opisują przyszłe matki na forum. Warto dowiedzieć się, jakie badania wykonuje się w ciąży oraz kiedy zgłosić się do ginekologa i wykonać pierwsze badanie usg.

Drugi tydzień ciąży – czy widać już płód?

Kolejne tygodnie ciąży liczy się od dnia wystąpienia ostatniej miesiączki. W ten sposób ustala się przybliżoną datę porodu, ponieważ dokładny termin zapłodnienia nie zawsze jest możliwy do ustalenia. Ciąża trwa około 280 dni, czyli ok. 40 tygodni, zwykle poród następuje pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. W związku z takim sposobem liczenia czasu ciąży, 2. tydzień ciąży nie jest tożsamy z 2. tygodniem od zapłodnienia, ponieważ do zapłodnienia jeszcze nie doszło. Co zatem dzieje się w organizmie kobiety w drugim tygodniu ciąży? W drugim tygodniu ciąży kończy się miesiączka, która najczęściej trwa od 5 do 7 dni. W tym czasie wzrasta poziom estrogenów, które wpływają na wzrost błony śluzowej macicy. Wkrótce powinno dojść do owulacji, a tylko wtedy możliwe jest zapłodnienie. Plemniki mogą przeżyć nawet od 5 do 7 dni w pochwie kobiety. Do owulacji dochodzi ok. 14 dnia cyklu (może to być między 12. a 16. dniem cyklu), a więc najwcześniej na koniec 2. tygodnia ciąży. Dlatego każda kobieta pragnąca zajść w ciążę powinna współżyć z partnerem właśnie w tych dniach. Dni płodne objawiają się pojawieniem się większej ilości śluzu w szyjce macicy, uczuciem wilgoci w pochwie, wzrostem temperatury oraz zwiększonym libido. Niektóre kobiety odczuwają ból owulacyjny. W celu określenia terminu owulacji można stosować testy owulacyjne, które dostępne są w sprzedaży. Wskazują one na owulację poprzez wykonanie analizy próbki moczu kobiety.

2 tydzień ciąży – objawy, czy potrzebne USG

W drugim tygodniu ciąży zwykle nie dochodzi jeszcze do zapłodnienia. Organizm kobiety przygotowuje się do owulacji, w tym czasie pęka tzw. pęcherzyk Graafa, w którym dojrzewała komórka jajowa. 2. tydzień ciąży to czas, gdy kobieta nie odczuwa jeszcze żadnych objawów. W tym momencie może poprawić się samopoczucie kobiety, polepsza się cera, wzrasta libido, podnosi się temperatura ciała. Kobiety często pytają o objawy w 2. tygodniu ciąży na forum. W drugim tygodniu ciąży nie rośnie brzuch, nie ma sensu robić teraz testu ciążowego lub udawać się do ginekologa i wykonywać usg. Czy w drugim tygodniu ciąży może pojawiać się ból brzucha? Zdarza się, że kobiety odczuwają ból brzucha w 2. tygodniu ciąży, najczęściej jednak jest on odczuwalny po jednej stronie. Jest to tzw. ból owulacyjny. Ból owulacyjny świadczy o pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu komórki jajowej, która przesuwać się będzie do jajowodu, a potem do macicy. Kobiety, które dokładnie obserwują swoje ciało, mogą zaobserwować wzrost temperatury ciała o kilka kresek. Zmienia się także rodzaj i struktura śluzu w pochwie. Organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Pierwsze objawy ciąży pojawią się dopiero za jakiś czas, po tym, gdy dojdzie do zapłodnienia. Najczęściej będzie to za kolejne dwa tygodnie i później, gdy nie wystąpi miesiączka po zapłodnieniu komórki jajowej.

2 tydzień ciąży – jak wygląda płód? Czy widać coś na USG?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jak wygląda płód w poszczególnych tygodniach ciąży. Rodzice pragną poznać kolejne fazy rozwoju dziecka oraz dowiedzieć się, jak rozwija się ono w brzuchu matki. Często rodzice zastanawiają się, jak wygląda płód już w pierwszym lub drugim tygodniu ciąży. Według przyjętych metod liczenia czasu ciąży, w 2. tygodniu płód jeszcze się nie rozwija, ponieważ nie doszło do zapłodnienia. Czas ten jest natomiast bardzo dobrym momentem do zadbania o swoje zdrowie. Przyszła mama powinna kontynuować suplementację witamin i minerałów, w tym także kwasu foliowego, który zapobiega powstawaniu wad rozwojowych płodu. Jest to także czas na wypoczynek i odpowiednie odżywianie. W tym momencie współżycie może już doprowadzić do zapłodnienia, ze względu na długi czas przetrwania plemników, a także u kobiet o nieregularnych cyklach. Jest to ostatni moment na zrezygnowanie z używek, alkoholu i nikotyny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE