Strona głównaKalendarz ciąży27 tydzień ciąży - ruchy dziecka, wcześniak, forum, waga dziecka, ciekawostki, który...

27 tydzień ciąży – ruchy dziecka, wcześniak, forum, waga dziecka, ciekawostki, który to miesiąc?

27. tydzień to końcówka II trymestru. Wiele mam czuje się w tym okresie bardzo dobrze, nie opuszcza ich energia i chęć działania. Z kolei inne matki skarżą się, że ciąża zaczyna wywoływać coraz to nowe dolegliwości, między innymi związane z rosnącym brzuchem. Powraca także często odczuwane już w I trymestrze zmęczenie oraz senność. Wiele kobiet czuje znużenie i zniecierpliwienie ciążą oraz zaczyna martwić się, jak przebiegać będzie poród. Jak często czuje się ruchy dziecka, co robić, gdy są one słabo wyczuwalne? Czy, gdyby teraz nastąpił poród, dziecko będzie wcześniakiem? Jaka jest waga dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w kalendarzu ciąży poniżej. 

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu? Maluch ma już brwi i rzęsy, zaczynają mu rosnąć włosy na głowie. Nadal trwa rozwój i doskonalenie narządów wewnętrznych. Trwa intensywny rozwój mózgu i narządów zmysłów. Dziecko ma już otwarte oczy, reaguje na światło docierające ze świata zewnętrznego. Doskonali się słuch, a maluch reaguje na dochodzące do jego uszu dźwięki. Zwiększa się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Dziecko połyka ok. 1 litra płynu owodniowego na dobę, rozpoznaje jego smak, szczególnie lubi ten słodki. Dziecko w dalszym ciągu ma jeszcze sporo miejsca na ruch i przemieszczanie się w brzuchu, dlatego nie zajmuje jeszcze stałego ułożenia do porodu. Wyraźnie można już zaobserwować jego dobowy rytm. Dziecko przesypia ponad 15 godzin w ciągu doby, naukowcy uważają, że zaczyna już śnić. Mama nadal odczuwa dość wyraźnie ruchy dziecka oraz kopnięcia po obu stronach brzucha. 

27. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Wiek ciąży liczy się w tygodniach i miesiącach. Przeliczenie tygodni na miesiące często sprawia trudność, dlatego warto skorzystać z kalkulatora ciąży. 27. tydzień ciąży to już ostatni tydzień 6. miesiąca, a także koniec II trymestru. Dziecko ma już 25 tygodni, czas porodu zbliża się coraz szybciej.

27. tydzień ciąży – waga dziecka 

Jaka jest waga dziecka w tym okresie? Dziecko w 27. tygodniu można porównać do kalafiora. Jego waga, jak wiadomo, jest sprawą bardzo indywidualna dla każdej ciąży. Waga maluszka waha się od 800 do nawet 1300 gramów. Długość ciała wraz z nogami to już średnio 34 cm. Waga dziecka będzie teraz szybko rosnąć. 

27. tydzień ciąży – forum, ciekawostki, które możesz przeczytać

Kobiety w ciąży, szczególnie tej pierwszej, borykają się z licznymi wątpliwościami i zmartwieniami. Ciąża nie jest łatwym czasem dla kobiety. Oprócz zmagania się ze zmianami zachodzącymi we własnym organizmie pojawia się lęk i troska o zdrowie dziecka, a także obawa przed porodem. Sporym wsparciem dla ciężarnej może być kontakt z innymi mamami. Warto odwiedzić forum internetowe dla przyszłych mam, aby podzielić się swoimi troskami. Na forum można także odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Oczywiście w kwestiach typowo medycznych najważniejsze jest zdanie lekarza i do niego należy zwracać się, jeżeli pojawią się problemy zdrowotne. Na forum można jednak uzyskać pomoc w wielu interesujących nas kwestiach, a także poradzić się w sprawie zakupów, wyprawki, odzieży ciążowej.

27. tydzień ciąży – wcześniak

Gdyby w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży nastąpił poród, dziecko miałoby już ok. 80% szans na przeżycie. Przyczyn porodu przedwczesnego może być bardzo wiele. Wymienić można tu cukrzycę ciążową, niewydolność szyjki macicy lub nieprawidłową budowę macicy, nadciśnienie tętnicze, mięśniaki, złą dietę i brak rezygnacji z nałogów oraz wiele innych. Dziecko urodzone pomiędzy 24. a 37. tygodniem nazywane jest wcześniakiem. Wcześniactwo obarczone jest ryzykiem wystąpienia u dziecka licznych zaburzeń rozwojowych oraz nieprawidłowości, w związku z nie do końca wykształconymi narządami. 

27. tydzień ciąży – ciekawostki 

Ciekawostką jest, że już w 27. tygodniu ciąży piersi zaczynają produkować pokarm dla dziecka. Na początku jest produkowana siara. Wiele przyszłych mam nie wie, że już teraz mogą być potrzebne wkładki laktacyjne do biustonosza, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Siary nie należy wyduszać z piersi, ponieważ może to zwiększać laktację. 

Dziecko w 27. tygodniu rozróżnia już smaki. Ciekawostką jest, że teraz ma więcej kubków smakowych, niż będzie miało po urodzeniu. Już teraz kształtują się upodobania smakowe dziecka. Po zjedzeniu słodkich potraw może wzrosnąć aktywność dziecka, a z kolei ostre potrawy, chociaż nie są dla dziecka szkodliwe, mogą powodować czkawkę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE