Strona głównaKalendarz ciąży33 tydzień ciąży - waga dziecka, który to miesiąc, forum, skurcze, poród...

33 tydzień ciąży – waga dziecka, który to miesiąc, forum, skurcze, poród przedwczesny, który to miesiąc?

W 33. tygodniu ciąży organizm kobiety coraz bardziej intensywnie przygotowuje się do porodu. Dziecko jest już prawie gotowe do samodzielnego życia poza organizmem matki. Rozwijają się jeszcze płuca, a dziecko wykonuje ćwiczenia oddechowe. Ruchy dziecka są teraz bardziej skoordynowane. Coraz częściej u mamy pojawiać się mogą skurcze w dole brzucha. Są to skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa, które teraz mogą stać się bolesne i czasem trudno odróżnić je od skurczy porodowych. Nasilają się także uciążliwe dolegliwości, takie jak hemoroidy, żylaki nóg czy zgaga. Jak rozpoznać poród przedwczesny? Jaka jest waga dziecka w tym okresie? Czytaj w kalendarzu ciąży.

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży

33. tydzień ciąży to czas przygotowywania się dziecka do życia poza ciałem mamy. Cały czas intensywnie gromadzi ono podskórną tkankę tłuszczową, dzięki czemu coraz bardziej przypomina pulchnego niemowlaka. Układ nerwowy jest już prawie w pełni ukształtowany. Dziecko wykonuje coraz bardziej skoordynowane ruchy w brzuchu mamy. Jego kopnięcia mogą być bolesne. Maluch potrafi już odwracać głowę na boki. W tym okresie ciąży wiele dzieci przyjmuje już pozycję główkową, czyli z głową skierowana na dół. Jeśli jeszcze do tego nie doszło, być może będzie konieczne cesarskie cięcie. Niektóre dzieci przyjmują pozycję główkową dopiero tuż przed porodem. Zmysły dziecka są już rozwinięte, dlatego szczególnie teraz warto mówić do niego jak najwięcej. Dziecko rozpoznaje głos mamy, reaguje na dotykanie brzucha, a odgłos bicia serca matki działa na nie uspokajająco. W dalszym ciągu wzmacnia się układ odpornościowy, dzięki przyjmowaniu przeciwciał od matki, przekazywanych przez łożysko.

33. tydzień ciąży, który to miesiąc?

33. tydzień ciąży to w dalszym ciągu 8. miesiąc i połowa III trymestru. Mija już 31 tydzień życia dziecka, ponieważ wiek płodu liczymy od dnia zapłodnienia, które następuje ok. 14 dni od początku ciąży.

33. tydzień ciąży – forum 

Wiele przyszłych rodziców przez całą ciążę aktywnie śledzi forum internetowe dla ciężarnych. Pomaga to zmniejszyć stresy i niepokoje oraz umożliwia poznanie odczuć innych mam. W 33. tygodniu ciężarne często na forum wspominają o skurczach przepowiadających. Wiele mam obawia się, że nie będzie umiało rozpoznać skurczy przepowiadających i odróżnić ich od tych porodowych. Skurcze przepowiadające mogą stawać się teraz bolesne, dlatego nie ma w tym nic dziwnego. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem, który potrafi rozpoznać zbliżający się poród na podstawie innych objawów.

33. tydzień ciąży – waga dziecka 

Jaka jest waga dziecka na tym etapie ciąży? Dziecko gromadzi intensywnie tłuszcz i przybiera na wadze. Jest już całkiem spore. Obecnie jego średnia waga wynosi 2100 gramów. Długość ciała osiąga średnio 43 cm.

33. tydzień ciąży – waga dziecka, normy 

Jak wiadomo, waga każdego dziecka może się znacznie różnić od siebie. Wpływ na to mają przede wszystkim obciążenia genetyczne, a także cały przebieg ciąży. W 33. tygodniu ciąży normy wagi wynoszą od 1600 do 2600 gramów. Jest to całkiem spora rozpiętość. Z kolei wzrost dziecka może osiągać od 39 do 46 cm.

33. tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w 33. tygodniu ciąży jest już zwykle bardzo duży i wyraźnie widoczny. Także w tym przypadku wiele zależy od indywidualnych predyspozycji matki. Na tym etapie ciąży ilość płynu owodniowego jest największa w całej ciąży. W kolejnych tygodniach objętość płynu może zacząć się stopniowo zmniejszać aż do porodu. Macica zwiększyła się od początku ciąży ok. 500 razy. Jest ona teraz bardzo wysoko i uciska dość mocno jelita i przeponę. Stąd nasilenie nieprzyjemnych objawów i dolegliwości ciążowych. Ciężarna może coraz częściej  odczuwać bóle w dole brzucha, pojawiać się może twardnienie brzucha spowodowane skurczami przepowiadającymi. Czop śluzowy może już zacząć przepuszczać śluz, dlatego czasem występuje biała wydzielina z pochwy. 

33. tydzień ciąży – poród przedwczesny

Jak już wspomniano, poród występujący przed 37 tygodniem ciąży nazywany jest porodem przedwczesnym. Przyczyn wcześniejszego porodu może być bardzo wiele, zwykle są one niezależne od ciężarnej. Dziecko urodzone w 33. tygodniu będzie wcześniakiem. Po urodzeniu wcześniak zostaje umieszczony w inkubatorze, ponieważ tylko tam będzie miał optymalne warunki do uzyskania dojrzałości, która umożliwi mu rozpocząć samodzielnego życia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE