Strona głównaKalendarz ciąży25 tydzień ciąży - który to miesiąc, waga dziecka, ruchy dziecka, brzuch,...

25 tydzień ciąży – który to miesiąc, waga dziecka, ruchy dziecka, brzuch, twardnienie brzucha

W 25. tygodniu ciąży przychodzi czas, aby zacząć myśleć o porodzie. Mogą o nim przypominać pojawiające się skurcze macicy oraz rosnący brzuch. To już ostatni moment na wybranie szkoły rodzenia. Ciężarna odczuwa zwykle teraz ruchy dziecka dość intensywnie. Wzrost wagi i rosnący brzuch mogą powodować zmęczenie, a dodatkowo oddech może stać się płytszy, jak podczas wysiłku. Jest to spowodowane uciskiem rosnącej macicy na przeponę. Ucisk ten może także powodować chrapanie. Ciężarne w tym okresie zwykle sporo przybierają na wadze. Związane to jest z intensywnym wzrostem dziecka. Wiele kobiet zastanawia się, jak wygląda dziecko, jaka jest jego waga, jakie jest ułożenie dziecka w brzuchu. Niektóre matki skarżą się na twardnienie brzucha oraz ból podbrzusza. Co oznaczają te objawy? O tym w kalendarzu ciąży.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Nabiera kształtów!

Jak rozwija się dziecko w 25. tygodniu? Dziecko nadal sporo się porusza, ma jeszcze miejsce w brzuchu na wykonywanie akrobacji i zmiany położenia. Ruchy dziecka można nawet zaobserwować na powierzchni brzucha matki. Nie można jeszcze mówić o ułożeniu dziecka do porodu, ponieważ często zmienia ono pozycję. Już wkrótce może się to zmienić. Wraz z nadejściem III trymestru dzieci często przyjmują pozycję do porodu. W 25. tygodniu następuje rozwój płuc i pęcherzyków płucnych. Dziecko oddycha już poprzez pobieranie płynu owodniowego przez usta, a teraz także przez nos, ponieważ dziurki w nosie są już drożne. W dalszym ciągu wzmacnia się układ kostny. Kręgosłup staje się coraz bardziej sztywny, kształtują się kręgi w kręgosłupie. Skóra maluszka staje się mniej przezroczysta. 

25. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Jak przebiega ciąża, ile zostało do porodu? 25. tydzień ciąży to już 6. miesiąc. Dobiega końca  II trymestr. Mija już 23. tydzień życia dziecka.

25. tydzień ciąży – waga dziecka, wygląda na coraz większe! 

Jaka jest waga dziecka? Dziecko waży średnio ok. 700 gramów, a w niektórych przypadkach zbliżać się może do 1 kg. Jak wiadomo waga płodu może znacząco różnić się w każdej ciąży. Maluch mierzy już ok. 22 cm, a z uwzględnieniem kończyn dolnych ponad 30 cm. Dziecko ma już proporcjonalną budowę ciała.

25. tydzień ciąży – ruchy dziecka 

W 25. tygodniu ciąży dziecko jest nadal bardzo ruchliwe. Potrafi przemieszczać się w macicy, wybiera sobie swoje ulubione miejsce do spania. Maluch robi miny, uśmiecha się, dotyka rączkami i nóżkami wewnętrznej ściany macicy, chwyta pępowinę i zaciska piąstki. Ruchy dziecka są doskonale wyczuwalne przez matkę. Dziecko potrafi już całkiem mocno kopnąć. Zdarza się, że największą aktywność wykazuje w nocy. Niektóre kobiety czują jedynie słabe ruchy dziecka. Czy jest to powód do niepokoju? Przyczyn słabego odczuwania ruchów dziecka może być wiele, np. nadwaga matki lub ułożenie łożyska. Niepokojącym objawem może być nagłe osłabienie lub brak odczuwania ruchów dziecka. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem.

25. tydzień ciąży – brzuch oraz bóle podbrzusza

W dwudziestym piątym tygodniu brzuch jest już całkiem spory. Szczególnie w przypadku kolejnych ciąż, gdy powłoki brzuszne są bardziej rozciągnięte, szybciej się powiększa. U każdej ciężarnej wygląda on nieco inaczej i ma nieco inny kształt. Macica sporo już się zwiększyła, przypomina rozmiarami sporą piłkę. Mama może teraz odczuwać nieprzyjemne swędzenie skóry brzucha. Przyczyną tych dolegliwości jest rozciągająca się skóra na brzuchu. Warto wykonywać masaże skóry brzucha oraz stosować różnorodne preparaty przeznaczone do skóry ciężarnych. 

25. tydzień ciąży – co oznacza twardnienie brzucha? Bóle podbrzusza

Wiele kobiet skarży się na twardniejący brzuch w połowie ciąży. Ciężarne odczuwają napięcie szczególnie w dole brzucha. Uczucie to może pojawiać się kilka razy dziennie. Objawy te związane są ze skurczami macicy, które mają przygotować ją do porodu. W ostatnich tygodniach ciąży skurcze te, zwane skurczami Braxtona Hicksa, mogą trwać nawet po kilkadziesiąt minut. Zwykle są one bezbolesne, natomiast mama ma wrażenie, że twardnieje jej brzuch. Czasem jednak są one odczuwane jako ból podbrzusza. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z twardniejącym brzuchem warto, wtedy gdy wystąpią, spróbować zmienić pozycję ciała lub wykonać ćwiczenia oddechowe. W niektórych sytuacjach można wziąć tabletkę rozkurczową, np. no-spę. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE