Strona głównaKalendarz ciąży28 tydzień ciąży - ułożenie brzucha, wcześniak, waga dziecka, który to miesiąc?

28 tydzień ciąży – ułożenie brzucha, wcześniak, waga dziecka, który to miesiąc?

28. tydzień ciąży oznacza początek ostatniego trymestru. Najczęściej w końcówce ciąży nasilają się nieprzyjemne objawy i dolegliwości ciążowe. Brzuch jest już całkiem spory, dlatego coraz bardziej utrudnia codzienną aktywność. Często kobiety skarżą się na bóle brzucha, które mogą promieniować aż do pachwin, Pojawiają się już niebolesne skurcze macicy, które przygotowują ją do porodu. Coraz częściej ciężarnym dokuczają obrzęki nóg i stóp, a także skurcze łydek. Dziąsła są rozpulchnione i mogą krwawić częściej niż zwykle. Jak wygląda dziecko? Jaka jest jego waga i ułożenie w brzuchu? Czy w 28 tc może wystąpić poród przedwczesny?  Czytaj w kalendarzu ciąży poniżej.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży, czyli kolejny miesiąc. Jak wygląda dziecko?

Co dzieje się z dzieckiem w 28. tygodniu ciąży? Maluch intensywnie zwiększa swoją masę. Jego skóra staje się coraz mniej przejrzysta, przybiera jasnoróżowy kolor. Nadal trwa intensywny rozwój narządów wewnętrznych. Następuje rozwój mózgu, a powierzchnia kory mózgowej staje się pofałdowana. W dalszym ciągu rozwijają się płuca i pęcherzyki płucne, wytwarzany jest surfaktant, substancja zapobiegająca zapadaniu się pęcherzyków, a także umożliwiająca oddychanie już po porodzie. W pełni ukształtowane są już zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe. U chłopców następuje zstępowania jąder do moszny, a u dziewczynek kształtują się wargi sromowe. Między 28. a 32. tygodniem ciąży wykonywane jest ostatnie obowiązkowe badanie usg. Podczas tego badania jednoznacznie można rozpoznać płeć dziecka. Jaka jest waga dziecka? Średnia waga dziecka w 28. tygodniu wynosi ok. 1200 gramów, a waha się ona pomiędzy 900 a 1400 gramów.

28. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Zgodnie z kalendarzem ciąży, 28. tydzień ciąży to pierwszy tydzień siódmego miesiąca, a także początek III trymestru. Do porodu pozostało ok. 12 tygodni. 

28. tydzień ciąży – waga 

Jaka jest prawidłowa waga ciężarnej? Ile przytyłyście do tej pory? Przyrost wagi jest kwestią indywidualnych predyspozycji matki, dlatego, aby dowiedzieć się, ile należy przytyć w poszczególnych tygodniach ciąży, warto skorzystać z kalkulatora wagi ciężarnej. W przypadku kobiety, która przed zajściem w ciążę miała prawidłową masę ciała, waga powinna wzrosnąć od 11 do 16 kg w czasie całej ciąży. W 28. tygodniu waga ciężarnej powinna się zwiększyć o 8-12 kilogramów. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz kontroluje wagę matki, aby określić, czy prawidłowo przybiera ona na wadze i wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Z lekarzem należy konsultować wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu ciąży.

28. tydzień ciąży – brzuch 

W 28. tygodniu macica wypełnia całą jamę brzuszną i stale rośnie. Dno macicy znajduje się już ok. 7 cm nad pępkiem. Często u kobiet pojawia się w tym okresie ból brzucha, związany z rozciąganiem się macicy. Ból ten może  promieniować do pachwin i krocza. Duży brzuch uciska przeponę, powodując problemy z oddychaniem, a także zgagę i refluks. Często sporej wielkości brzuszek utrudnia znalezienie sobie odpowiedniej pozycji do snu. Zaleca się spanie na boku, szczególnie zdrowe jest spanie na lewym boku.

28. tydzień ciąży – ułożenie dziecka w brzuchu

Jakie jest ułożenie dziecka w 28. tygodniu? Dziecko nadal ma jeszcze dość miejsca, aby często zmieniać swoje położenie w brzuchu mamy. Wkrótce ilość miejsca zacznie się zmniejszać, a dziecko stanie się mniej ruchliwe, a być może przyjmie już pozycję do porodu. Najczęściej dziecko układa się do porodu  głową w dół, jest to pozycja główkowa, która umożliwia poród siłami natury. Dziecko może mieć także ułożenie miednicowe lub poprzeczne. Co oznaczają ruchy dziecka w dole brzucha? Ruchy w dole brzucha mogą oznaczać ułożenie miednicowe, czyli inaczej pośladkowe, wtedy w kierunku kanału rodnego skierowana jest pupa dziecka. Taka pozycja powoduje, że zwykle konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

28. tydzień ciąży – poród przedwczesny, czyli wcześniak w akcji

Poród w 28. tygodniu ciąży jest porodem przedwczesnym. Dziecko urodzone w tym okresie jest wcześniakiem. Jego szanse przeżycia przy dzisiejszym rozwoju medycyny są bardzo duże, wynoszą ok. 98%. Organizm dziecka jest jednak jeszcze bardzo niedojrzały w tym okresie. Wcześniaki po urodzeniu umieszczane są w inkubatorach, aby zapewnić im optymalne warunki oraz monitorować ich funkcje życiowe.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE