Strona głównaKalendarz ciąży30 tydzień ciąży - waga dziecka, brzuch, poród, który to miesiąc, jak...

30 tydzień ciąży – waga dziecka, brzuch, poród, który to miesiąc, jak wygląda dziecko?

30. tydzień ciąży to czas oczekiwania na poród. Powinien on nastąpić już za ok. 10 tygodni. Brzuch staje się coraz większy, ponieważ dziecko rośnie szybko i intensywnie gromadzi teraz podskórną tkankę tłuszczową. Mama coraz częściej odczuwa zmęczenie, powinna znaleźć codziennie czas na odpoczynek oraz unikać intensywnego wysiłku. W 30. tygodniu można wykonać badanie prenatalne usg 3D lub 4D. Zdjęcia i filmy z badania 4D to wspaniała pamiątka dla dziecka, a także okazja dla rodziców, aby zobaczyć, jak wygląda dziecko. Jaka jest waga dziecka? Czy w 30. tygodniu ciąży pojawiają się jakieś nowe dolegliwości, ile należy przytyć? Dowiedz się więcej z kalendarza ciąży.

Trzydziesty tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko w 30. tygodniu? W tym czasie bardzo intensywnie przyrasta tkanka tłuszczowa. Po urodzeniu będzie ona stanowić ok. 15% masy ciała noworodka. Ciało maluszka nadal pokryte jest mazią płodową oraz meszkiem, zwanym lanugo, który powinien zaniknąć tuż przed porodem. Skóra jest już mniej przejrzysta i staje się coraz grubsza. Dziecko obecnie wykonuje mniej ruchów niż jeszcze w II trymestrze, ponieważ miejsce w macicy się zmniejsza. Często pod koniec siódmego miesiąca dziecko przyjmuje ułożenie do porodu. W 30. tygodniu nadal trwa intensywny rozwój mózgu oraz układu nerwowego, następuje namnażanie komórek nerwowych. Zmysły coraz lepiej reagują na zewnętrzne bodźce. Maluch słyszy dźwięki, reaguje na głosy docierające z otoczenia oraz hałasy, które mogą go niepokoić. Intensywnie rozwija się także układ kostny. Z kolei narządy płciowe, zarówno u dziewczynki, jak i chłopca, są już w pełni ukształtowane. Rozpoznanie płci podczas badania usg nie jest już wcale trudne. 

30. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Wiek ciąży liczony jest w tygodniach, dlatego nie zawsze wiadomo, który miesiąc aktualnie trwa. 30. tydzień ciąży to 7. miesiąc,  III trymestr. Do porodu pozostało ok. 10 tygodni.

30. tydzień ciąży – waga dziecka 

Jaka jest waga dziecka w tym momencie? W 30. tygodniu ciąży dziecko średnio waży ok. 1,5 kg, a średnia długość ciała wynosi 38,5 cm. Ponieważ każda ciąża jest trochę inna, dlatego waga każdego dziecka może się różnić. W tym okresie waga waha się pomiędzy 1200 a 1900 gramów, a długość ciała pomiędzy 35 a 42 cm.

30. tydzień ciąży – brzuch

Brzuch intensywnie się powiększa i w wielu przypadkach ma już całkiem imponujące rozmiary. Jego obwód wynosi już zwykle ponad 100 cm i zwiększa się co tydzień o kolejny centymetr. Dno macicy znajduje się kilka centymetrów nad pępkiem. Często na forum dla ciężarnych mamy pytają: ile przytyłyście? Waga ciężarnej od początku ciąży powinna wzrosnąć ok. 7-8 kg. Coraz większy brzuch jeszcze bardziej nasila dolegliwości, które pojawiły się już pod koniec II trymestru. Skóra brzucha może być przesuszona, pojawiają się na niej rozstępy oraz pękające naczynka. Najwyższa pora, aby zadbać o skórę brzucha i zastosować kosmetyki dla kobiet w ciąży. Jakie jeszcze dolegliwości nasilają się w 30. tygodniu?

30. tydzień ciąży – dolegliwości

W 30. tygodniu ciąży optymizm i dobry nastrój może mieszać się z okresami pogorszenia nastroju i lęku przed porodem, który szczególnie w przypadku pierwszej ciąży jest wielką niewiadomą. Zwykle w tym okresie pojawiają się problemy ze snem. Duży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji. Warto już teraz kupić specjalną poduszkę do karmienia dziecka, w kształcie dużego rogala, która może być pomocna także w ułożeniu się do snu. Warto zadbać o komfort snu, przed pójściem spać, przewietrzyć sypialnię, kolację zjeść kilka godzin przed snem, ograniczyć czas korzystania z urządzeń typu smartfon, czy tablet.

30. tydzień ciąży bliźniaczej

Jak przebiega ciąża bliźniacza? W 30. tygodniu ciąży bliźniaczej może już nastąpić poród, ponieważ wiele ciąż bliźniaczych kończy się wcześniej. Zwykle jest on bezpieczny, a dzieciom, chociaż nadal są wcześniakami, nic nie zagraża. Dzieci ważą teraz średnio ok. 1,5 kg każde. Mama bliźniaków może czuć się szczególnie ociężała, a wiele czynności sprawia jej trudność. Dolegliwości ciążowe, takie jak zgaga, zaparcia, hemoroidy czy obrzęki odczuwa ona ze zdwojoną siłą. Mogą pojawiać się bóle brzucha, szczególnie podczas wysiłku oraz dłuższych spacerów. Najwyższy czas zwolnić tempo.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE