Strona głównaKalendarz ciąży6 tydzień ciąży - USG, wielkość zarodka, objawy, jak się czujesz

6 tydzień ciąży – USG, wielkość zarodka, objawy, jak się czujesz

Szósty tydzień ciąży to połowa pierwszego trymestru ciąży. Większość przyszłych matek odczuwa już różne dolegliwości ciążowe, np. mdłości i zmiany nastroju. Brzuch jeszcze się znacząco nie powiększa ani nie rośnie waga. Co więcej, na tym etapie ciąży wiele kobiet traci na wadze, o czym często wspomina na forum. Jak rozwija się zarodek, jaka jest jego wielkość, czy może wystąpić ból w podbrzuszu i co widać na usg dopochwowym? Oto niektóre z pytań, na które odpowiada niniejszy kalendarz ciąży.

Szósty tydzień ciąży – co się dzieje z zarodkiem w 6 tygodniu?

W szóstym tygodniu ciąży zarodek ma już około 4 tygodni. W tym czasie jest jeszcze niezwykle mały, ma niecały centymetr, jednak jego rozwój jest bardzo intensywny. Rozwijają się poszczególne organy i układy, między innymi nerwowy, pokarmowy i wydalniczy. Zarodek przypomina kijankę, z nieco zakrzywionym ogonkiem, jak litera c. Największą częścią zarodka jest głowa, widać także oczodoły, kończyny oraz zawiązki palców. Łożysko nadal się formuje, a na razie za odżywianie płodu odpowiada pęcherzyk żółtkowy. W pęcherzyku ciążowym znajduje się zarodek oraz jama owodniowa, która teraz wypełnia się płynem, chroniącym zarodek. Zaczyna już bić serce dziecka oraz rozpoczyna się krążenie krwi w organizmie.

6. tydzień ciąży – usg

Badanie usg w ciąży jest całkowicie bezpieczne dla matki oraz dziecka. Jeśli badanie wykonywane jest w szóstym tygodniu ciąży, widać już jak rozwija się dziecko. Podczas usg dopochwowego w 6. tygodniu ciąży można już dostrzec zarodek, który przypomina rozmiarami ziarnko ryżu. Na usg można sprawdzić, czy zarodek prawidłowo zagnieździł się w macicy. W badaniu widoczne jest także bijące serce oraz częstość uderzeń serca. Prawidłowe tętno dziecka wynosi w 6. tygodniu ciąży ponad 100 uderzeń na minutę. W trakcie tego badania nie można jeszcze posłuchać bicia serca.

6. tydzień ciąży – wielkość zarodka

Wiele przyszłych mam chciałoby wiedzieć, co widać na usg oraz czy ciąża rozwija się prawidłowo. Wielkość zarodka, który ukończył cztery tygodnie, wynosi ok. 6-7 mm. Jego rozwój jest bardzo intensywny, przyrasta ok. 1 mm na dobę. Podczas badania lekarz może sprawdzić budowę i kształt macicy oraz wychwycić ewentualne nieprawidłowości w jej budowie. Może także sprawdzić liczbę zarodków, jeśli ciąża jest mnoga.

6. tydzień ciąży – objawy

Często kobiety zastanawiają się, czy ich samopoczucie w ciąży jest typowe, a objawy prawidłowe. Przyszłe matki często na forum niepokoją się, że ich odczucia się różnią. Nie powinno to być powodem do zmartwień, ponieważ wiele objawów odczuwanych jest zupełnie inaczej przez każdą kobietę w ciąży. Najczęściej kobiety odczuwają mdłości, skarżą się na uporczywe wymioty lub zachcianki żywieniowe. Czasem odczuwają dziwny posmak w ustach, zwiększa się ilość śliny. Jednym z uporczywych objawów jest parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu. W związku z trwającą burzą hormonów także nastrój kobiet jest bardzo zmienny. Dodatkowo progesteron odpowiada za uczucie zmęczenia oraz senność, które mogą towarzyszyć przyszłym matkom przez cały pierwszy trymestr. W tym czasie w dalszym ciągu należy przyjmować kwas foliowy, a także zapewnić sobie czas na więcej niż zwykle odpoczynku, unikać przemęczania się oraz nie przyjmować leków niewskazanych dla kobiet w ciąży. Czy w 6. tygodniu ciąży mogą pojawić się ból brzucha i plamienie? Czy jest to normalne zjawisko?

Plamienie w ciąży 6. tydzień 

Plamienie to bardzo mała ilość krwi, znajdująca się w wydzielinie z pochwy. Jest to objaw odczuwany przez prawie połowę kobiet we wczesnej ciąży. Najczęściej nie jest to niepokojący objaw, w razie obaw warto się skonsultować z lekarzem. Niepokojące są jedynie obfitsze krwawienia, które wymagają natychmiastowej konsultacji z ginekologiem. Przyczyną plamień może być rozrastająca się macica.

Szósty tydzień ciąży – ból brzucha – czy to coś niepokojącego?

Rozrost tkanek macicy może także być przyczyną bólu w podbrzuszu. Jeżeli ból brzucha jest mało intensywny, nie powinien wywoływać niepokoju u przyszłej matki. Macica będzie się teraz stale powiększać i szczególnie u matek będących w ciąży po raz pierwszy mogą wystąpić objawy bólowe. Przyszłe matki często wspominają o tym objawie na forum. Niepokojącym objawem mogą być silne bóle brzucha oraz skurcze. Wtedy konieczna jest szybka wizyta u lekarza.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE