Strona głównaKalendarz ciąży12 tydzień ciąży - USG, ruchy dziecka, płeć dziecka, wielkość brzucha

12 tydzień ciąży – USG, ruchy dziecka, płeć dziecka, wielkość brzucha

Dwunasty tydzień ciąży to już końcówka pierwszego trymestru. W tym czasie należy wykonać obowiązkowe badanie usg, tzw. genetyczne. Dziecko szybko rośnie, zaczyna wykonywać coraz więcej ruchów, a mama często żegna się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak wymioty i brak apetytu. Figura zaczyna się lekko zaokrąglać, widać już mały brzuszek ciążowy. Jak rozwija się dziecko, czy można już określić płeć dziecka? Kiedy trzeba wykonać dodatkowe badania prenatalne? O tym w kalendarzu ciąży poniżej.

Dwunasty tydzień ciąży

12. tydzień ciąży to cały czas trzeci miesiąc, przedostatni tydzień pierwszego trymestru. Płód ma ok. 10 tygodni. Wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży zmniejsza się znacznie ryzyko poronień oraz wystąpienia wad rozwojowych. Dziecko przypomina już małego człowieka, ma wstępnie wykształcone wszystkie organy wewnętrzne. W dalszym ciągu intensywnie się zmienia i rośnie. Mija wiele przykrych objawów z początku ciąży. Jakie dolegliwości pojawiają się w 12. tygodniu?

Ciąża 12. tydzień – dolegliwości 

W tym okresie najczęściej ustępują dolegliwości z pierwszego trymestru. Zwykle nie występują już mdłości, zmniejsza się także parcie na pęcherz. Często polepsza się ogólne samopoczucie oraz wzrasta apetyt i wyostrza zmysł smaku. Cały czas występować może uczucie zmęczenia i osłabienie, a także bóle głowy. Niektóre kobiety skarżą się na pieczenie w przełyku i zgagę oraz nadmierny ślinotok. W związku ze zmianami hormonalnymi może zwiększyć się ilość wydzieliny z pochwy. Brzuch lekko już urósł, może też być na nim widoczna linea negra, czyli ciemna kreska biegnąca od pępka w dół. U wielu kobiet polepsza się cera, u innych z kolei pojawia się trądzik oraz nadmierny łojotok.

Jak rozwija się dziecko w 12. tygodniu ciąży? 

Dziecko rozwija się intensywnie. Twardnieje układ kostny, trwa wzmożony rozwój mózgu oraz całego układu nerwowego. Rozwijają się narządy płciowe. Dziecko staje się teraz bardzo ruchliwe. Potrafi już marszczyć czoło, wysuwać język, otwierać i zamykać usta. Połyka wody płodowe, które następnie wydala z moczem, produkowanym już przez nerki. Umie także poruszać rączkami i nogami, a także ssać kciuk. Skóra dziecka jest nadal delikatna i lekko przeźroczysta, ale przybiera już różowy odcień. 

12. tydzień ciąży  – usg 

Badanie usg wykonywane pomiędzy 11. a 13. tygodniem jest obowiązkowe. Badanie najczęściej wykonywane jest przez powłoki brzuszne, nie dopochwowo. Jest to badanie zwane genetycznym, ponieważ lekarz sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowa oraz czy nie wystąpiły u niego wady genetyczne. Bada między innymi grubość fałdu karkowego oraz obecność kości nosowej. Dziecko jest także dokładnie mierzone, lekarz ogląda jego czaszkę, częstość uderzeń serca oraz sprawdza inne ważne parametry. Dziecko ma teraz prawie 6 cm i waży średnio ok. 15 gramów. Czy można już określić jego płeć?

12. tydzień ciąży  – usg 3d i płeć 

Badanie usg w technice 3D jest coraz bardziej popularne. Podczas takiego badania rodzice mogą zobaczyć dziecko w ruchu, jak na obrazie z kamery. Wyraźnie widać twarz dziecka, jego ruchy i całe ciało. Usg 3D może być pomocne do zdiagnozowania wad rozwojowych dziecka. Najczęściej zaleca się wykonywanie go dopiero po połowie ciąży. W 12. tygodniu zewnętrzne narządy płciowe nie są w pełni wykształcone. Dlatego nie zawsze udaje się określić płeć dziecka na tym etapie ciąży. Zdarza się, że dziecko korzystnie się ułoży i lekarz wstępnie będzie mógł określić płeć. Najczęściej jednak płeć jest określana dopiero ok. 16. tygodnia ciąży.

Jakie badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży?

Usg genetyczne jest tak naprawdę podstawowym badaniem prenatalnym. Jest to badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Jeśli lekarz podejrzewa wystąpienie wad rozwojowych u dziecka, może zlecić inne badania prenatalne, np. test podwójny Papp-a, biopsję kosmówki czy amniopunkcję. Niektóre z nich to badania inwazyjne, obciążone ryzykiem utraty ciąży. Ryzyko takie wynosi w przypadku amniopunkcji ok. 1%.  Badania inwazyjne wykonuje się u kobiet obciążonych ryzykiem wystąpienia wad genetycznych oraz matek w starszym wieku. Amniopunkcja polega na pobraniu fragmentu łożyska, wód płodowych lub krwi pępowinowej. Wykonuje się ją zwykle po 12. tygodniu ciąży. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE