Strona głównaKalendarz ciąży36 tydzień ciąży - dolegliwości, skurcze, waga dziecka, który to miesiąc

36 tydzień ciąży – dolegliwości, skurcze, waga dziecka, który to miesiąc

W 36. tygodniu ciąży większość ciężarnych niecierpliwie oczekuje już na poród. Niepokój wywołuje obawa przed powikłaniami i bólem w trakcie porodu oraz lęk o zdrowie dziecka. Nie najlepszy nastrój wywołuje rozdrażnienie i nerwowość, a ciążowe dolegliwości stają się coraz bardziej irytujące. Ciężarna staje się ociężała i niezgrabna, szybko się męczy i łapie zadyszkę. Organizm produkuje teraz większe ilości relaksyny w związku ze zbliżającym się porodem. Hormon ten powoduje rozluźnienie stawów, a często także bóle stawów, szczególnie biodrowych. Jak jest waga dziecka, jakie są normy? Dlaczego dziecko nie rośnie? Czy twardy brzuch oznacza początek porodu? O tym wszystkim w kalendarzu ciąży.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży

36. tydzień ciąży to czas przygotowywania się dziecka do porodu. Dziecko przypomina coraz bardziej noworodka, który wkrótce opuści brzuch matki. Zanika meszek płodowy oraz zmniejsza się ilość mazi, pokrywającej skórę dziecka. Zwykle następuje końcowe dojrzewanie płuc, które powinno zakończyć się w tym tygodniu. Trwa intensywna produkcja surfakantu, który wpływa na prawidłową pracę płuc. Dziecko ma mniej miejsca do poruszania się w macicy, dlatego jego ruchy są spokojniejsze. W większości przypadków przyjmuje już pozycję głową w dół, w kierunku kanału rodnego, umożliwiającą poród naturalny.

36. tydzień ciąży, który to miesiąc? 

36. tydzień to początek 9. miesiąca ciąży. To już ostatni miesiąc trzeciego trymestru i całej ciąży. Wkrótce poród! 

36. tydzień ciąży – waga dziecka 

Przyszli rodzice często pytają na forum, ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży. Waga płodu jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych, sposobu odżywiania mamy, czy przebiegu ciąży. W kalendarzu ciąży można znaleźć orientacyjne dane dotyczące wagi płodu, ponieważ normy podawane są z dużym przybliżeniem. W 36 tygodniu dziecko średnio waży ok. 2800 gramów, chociaż waga wahać się może od ok. 2000 do ponad 3500 gramów na poszczególnych centylach. Co oznacza sytuacja, gdy dziecko nie rośnie pod koniec ciąży? Waga ciężarnej oraz dziecka powinny być kontrolowane przez lekarza. Dziecko może nie rosnąć prawidłowo z wielu przyczyn, np. z powodu niewydolności łożyska. Wszelkie wątpliwości dotyczące masy płodu należy zgłaszać do ginekologa. 

36. tydzień ciąży – dolegliwości

Dolegliwości na tym etapie ciąży są związane z rosnącym brzuchem. U wielu mam w tym czasie brzuch już się obniża i wypina do przodu. W związku z tym zmniejsza się uczucie ciężaru w piersiach oraz nieco ustępuje zgaga. Niestety obniżony brzuch zwiększa parcie macicy na pęcherz moczowy, a także uciska na kość łonową, co może być bolesne. Zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy. Coraz częściej pojawiają się skurcze, które przygotowują macicę do porodu. Wiele mam skarży się na forum na twardy brzuch. Uczucie twardnienia brzucha jest właśnie wynikiem coraz dłużej trwających skurczów. 

Co oznacza mało ruchów dziecka w 36. tygodniu ciąży?

Ruchy dziecka w końcowych tygodniach ciąży mogą znacznie osłabnąć. Dziecko ma coraz mniej miejsca na poruszanie się, ponieważ zmniejszyła się wolna przestrzeń w macicy, a ilość wód płodowych także stopniowo maleje. Nie ma już mowy o koziołkach i silnych kopniakach. Nie jest to niepokojące zjawisko. Najważniejsze jest, aby odczuwać jakąkolwiek aktywność dziecka w ciągu doby. Jeśli matce wydaje się, że ruchy ustały, należy zgłosić się do lekarza oraz jak najszybciej wykonać badanie KTG.

36. tydzień – ciąży poród

W 36. tygodniu ciąży może wystąpić poród. Szczególnie często zdarza się to w przypadku ciąży mnogiej. Poród w tym tygodniu jest jeszcze uznawany za przedwczesny, a dziecko nazywane jest wcześniakiem. Zwykle jednak wcześniak urodzony w 36. tygodniu potrafi sobie dobrze radzić poza organizmem mamy. Nie zawsze jest konieczne umieszczanie go w inkubatorze. Wiele zależy od tego, czy wszystkie narządy, w tym szczególnie płuca, wykształciły się już do końca oraz jaka jest waga noworodka. Warto być przygotowanym na ewentualny poród. Konieczne jest także obserwowanie sygnałów wysyłanych przez organizm matki, poprzedzających poród. Często zwiększa się ilość skurczy oraz stają się one coraz bardziej regularne. Sygnałem świadczącym o początku porodu jest oderwanie się czopu śluzowego lub odejście wód płodowych.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE