Strona głównaKalendarz ciąży18 tydzień ciąży - brzuch, plamienie, wygląd dziecka i waga

18 tydzień ciąży – brzuch, plamienie, wygląd dziecka i waga

18. tydzień to prawie półmetek ciąży. Większość przyszłych mam ma już całkiem spory brzuszek. Co więcej, bardzo często mama wyraźnie czuje ruchy dziecka. W tym tygodniu ciąży można będzie wykonać drugie obowiązkowe usg, tzw. połówkowe. Wykonuje się je najpóźniej do 22. tygodnia. Rosnący szybko brzuch może powodować przykre dolegliwości. Głównie są to bóle kręgosłupa w okolicach lędźwiowych oraz problemy ze znalezieniem sobie wygodnej pozycji do snu. Wiele mam zastanawia się, jak wygląda dziecko w 18. tygodniu ciąży, jaka jest jego waga oraz czy przypomina już niemowlaka. Jak przebiega ciąża w 18. tygodniu? O tym wszystkim w kalendarzu ciąży poniżej.

Osiemnasty tydzień ciąży – waga dziecka coraz większa! Który to miesiąc?

Który to miesiąc ciąży? 18. tydzień to już 5. miesiąc, nadal II trymestr. Kolejny tydzień ciąży to czas dalszego intensywnego rozwoju dziecka. Maleństwo coraz bardziej przypomina niemowlaka. Ma ukształtowane dłonie i stopy, a na palcach widać linie papilarne. Jest nadal bardzo ruchliwe, ale zaczyna już zachowywać dobowy rytm aktywności. Część doby wykorzystuje na ruch, a część przesypia. Dziecko wyczuwa stresy i zdenerwowanie mamy W takich chwilach zaczyna się niespokojnie poruszać. Intensywnie rozwija się układ pokarmowy dziecka, wątroba i trzustka już działają, a jelita ciągle się rozwijają i zaczynają wypełniać smółką. Intensywnie rozwija się także układ nerwowy. Zmysły dziecka są dobrze rozwinięte, słyszy ono dźwięki ze środka brzucha oraz głos mamy, odbiera także bodźce dotykowe. Co można zobaczyć na badaniu usg? Jak wygląda dziecko? Usg połówkowe wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży, ma ono za zadanie wykrycie ewentualnych wrodzonych wad rozwojowych dziecka. Lekarz ma także możliwość określenia płci dziecka. Podczas badania można zobaczyć, jak dziecko robi miny, ssie kciuk oraz zaciska piąstki na pępowinie. 

18. tydzień ciąży – brzuch 

Wiele przyszłych mam odczuwa dolegliwości związane z rosnącym brzuchem. Brzuch staje się coraz cięższy, następuje przyrost masy ciała. Może to powodować bóle kręgosłupa, dlatego każdego dnia należy znaleźć czas na odpoczynek, a także starać się jak najmniej czasu natomiast spędzać w pozycji siedzącej. Nie należy dopuszczać do nadmiernego wzrostu masy ciała. Zdarza się, że kobieta w ciąży miewa zachcianki oraz napady głodu. Warto pamiętać, że nie należy jeść za dwoje. Dieta powinna być przede wszystkim zdrowa i odpowiednio skomponowana. Waga w 18. tygodniu powinna wzrosnąć ok. 3,5-5 kg w odniesieniu do wagi przed zajściem w ciążę.

18. tydzień ciąży, gdzie znajduje się dziecko?

Gdzie znajduje się dziecko i macica? Macica nadal znajduje się wysoko, około 3 cm nad pępkiem, jest ona wielkością zbliżona do rozmiarów melona. Rosnąca macica może uciskać żołądek, a przez to powodować zgagę, odbijanie i pieczenie w gardle. Rozrastająca się macica może także powodować bóle podbrzusza i wiązadeł. 

18. tydzień ciąży – waga dziecka, jak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży?

Jak wygląda dziecko, jaka jest jego waga? Dziecko mierzy około 14 -15 cm, a w pozycji wyprostowanej nawet ok. 25 cm. Waga dziecka pod koniec 18. tygodnia waha się od 190 do ok. 200 gramów. Dziecko nadal intensywnie gromadzi pod skórą tkankę tłuszczową, ma delikatną skórę, pokrytą ochronnym meszkiem.

Ciąża 18. tydzień – objawy, plamienia

Chociaż wydawać by się mogło, że najgorsze objawy ciąży skończyły się w I trymestrze, nadal mogą pojawiać się różnorodne dolegliwości, które uprzykrzają życie ciężarnej. Wśród tych najczęściej wymienianych można wskazać między innymi zawroty i bóle głowy, spowodowane intensywną pracą serca oraz pojawiające się co jakiś czas krwawienia z nosa lub nieżyt nosa. Często pojawiają się wspomniane już wcześniej bóle pleców, spowodowane powiększaniem się brzucha. Wiele matek skarży się na zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, która dodatkowo zwiększa ryzyko występowania infekcji. Czy w 18. tygodniu pojawiają się plamienia? Często ciężarne wspominają, że wystąpił u nich ten problem. Zawsze budzi on ogromny niepokój. Plamienia mogą pojawiać się w związku z niewydolnością szyjki macicy. Ich przyczyną mogą być także nadżerki i zakażenia dróg rodnych. Każdy niepokojący objaw należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, tylko on może bowiem rozwiać wszelkie wątpliwości oraz w razie potrzeby zastosować natychmiastowe leczenie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE