Strona głównaKalendarz ciąży3 tydzień ciąży - objawy, USG, ból brzucha, wykrywalność

3 tydzień ciąży – objawy, USG, ból brzucha, wykrywalność

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami liczenia czasu ciąży trzeci tydzień to czas, w którym wreszcie dochodzi do zapłodnienia. Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Zapłodnienie nastąpić może w momencie owulacji lub klika dni po niej, ze względu na długą żywotność plemników w pochwie kobiety. Dlatego najczęściej właśnie w trzecim tygodniu ciąży następuje połączenie plemnika z komórką jajową i rozpoczyna się nowe życie. Przyszłych rodziców nurtuje wiele pytań, w tym czy lekarz wykryje ciążę podczas badania. Czy w trzecim tygodniu ciąży objawy są już charakterystyczne dla tego stanu, czy płód widać na zdjęciach usg, o czym świadczy ból brzucha, jaka jest wielkość pęcherzyka? Kalendarz ciąży pomaga odpowiedzieć na wiele z tych pytań.

Trzeci tydzień ciąży w pigułce

Ponieważ do zapłodnienia dochodzi w czasie jajeczkowania, czyli owulacji, to właśnie w 3. tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia. Trzeci tydzień ciąży nie jest 3. tygodniem życia płodu, od zapłodnienia nie minęło jeszcze nawet kilka dni. W momencie zapłodnienia plemnik wnika do żeńskiej komórki jajowej. Powstaje mikroskopijny zarodek, nowa komórka, która zaczyna się szybko dzielić. Już w momencie zapłodnienia zdeterminowane są cechy nowo powstającego człowieka, takie jak płeć, kolor oczu, włosów, zdolności czy zdrowie fizyczne. W trakcie kilku dni od zapłodnienia komórka jajowa dzieli się wielokrotnie, a także teraz właśnie schodzi z jajowodu do jamy macicy, aby się w niej zagnieździć. Przyjmuje się, że ok. 60 procent zapłodnionych komórek skutecznie zagnieżdża się w macicy.. Zarodek po dotarciu do macicy rozpoczyna proces implantacji, czyli przyklejenia i następnie wrośnięcia w błonę śluzową macicy. Wydziela jednocześnie substancję, która ułatwia ten proces. Jak jest wielkość pęcherzyka w tym momencie? Jest on niewidoczny bez użycia mikroskopu, mierzy mniej niż 1 mm. Czy w 3. tygodniu ciąży widać płód podczas badania i na zdjęciach z usg, czy lekarz wykryje ciążę?

3. tydzień ciąży – USG, czyli czy lekarz wykryje?

Kobiety oczekujące na dziecko często zastanawiają się, czy lekarz wykryje w trzecim tygodniu ciąży płód i będzie on widoczny na zdjęciach z usg. Od zapłodnienia w 3. tygodniu ciąży mija zaledwie kilka dni, a połączona z plemnikiem komórka jajowa jest mikroskopijnej wielkości. Dlatego nawet jeśli w tym czasie wykonywane jest usg dopochwowe, wielkość pęcherzyka jest zbyt mała, aby wykryć ciążę. Wkrótce zarodek rozpocznie szybki wzrost i wtedy będzie już widoczny na usg. Skoro badanie usg nie pozwala wykryć jeszcze zarodka, to czy mogą wystąpić już teraz jakieś objawy ciąży? W 3. tygodniu ciąży pojawić się mogą pewne symptomy, które mogą wskazywać na ciążę. Zarodek w tym momencie zaczyna się rozwijać, a w jamie macicy rozpoczyna się wydzielanie hormonu hCG. Wzrost stężenia tego hormonu można już wykryć w badaniu krwi. Natomiast popularne testy ciążowe nie wskazują jeszcze ciąży, będzie to możliwe najwcześniej za tydzień lub dwa. Jakie jeszcze objawy mogą już świadczyć o ciąży?

3. tydzień ciąży – objawy

W trzecim tygodniu ciąży nie należy spodziewać się zbyt wielu objawów. Kobiety na forum wspominają, że objawy zwykle nie są jeszcze jednoznaczne. Czasem może pojawić się ból brzucha, niekoniecznie jest on jednak spowodowany ciążą. Wielkość pęcherzyka jest mikroskopijna i nie jest on widoczny w badaniu usg. W momencie implantacji w błonę śluzową macicy u przyszłej matki może wystąpić delikatne plamienie, które nie przypomina miesiączki. Może się także pojawić śluz o ciemniejszym zabarwieniu. Nie u każdej kobiety może pojawić się zwiększona ilość śluzu lub krwawienie, pomimo tego, że doszło do zapłodnienia. Brak tego objawu nie jest powodem do zmartwienia. Z powodu zmian hormonalnych w organizmie kobiety, już na tym etapie ciąży mogą pojawić się mdłości oraz pogorszenie samopoczucia. Warto zapoznać się z objawami, jakie opisują przyszłe matki na forum. W trzecim tygodniu ciąży należy bacznie obserwować swój organizm, a także koniecznie zrezygnować z wszelkich używek. Należy także dokładnie czytać ulotki przyjmowanych leków i preparatów oraz unikać tych, które nie są zalecane dla kobiet w ciąży. Warto już teraz zaplanować wizytę u ginekologa. Na tym etapie płód nie jest jeszcze widoczny w badaniu dopochwowym usg, ale za 2-3 tygodni lekarz będzie już mógł potwierdzić ciążę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE