Strona głównaKalendarz ciąży21 tydzień ciąży - waga dziecka, który to miesiąc, ruchy dziecka, USG,...

21 tydzień ciąży – waga dziecka, który to miesiąc, ruchy dziecka, USG, dolegliwości

Dwudziesty pierwszy tydzień to półmetek ciąży. Jest to ostatni moment na wykonanie obowiązkowego badania usg, zwanego połówkowym, na którym lekarz może wykryć wady płodu. Podczas badania usg można także usłyszeć bicie serca dziecka, a także poznać płeć dziecka. W 21 tc brzuszek jest już całkiem spory. Ciężarne często zastanawiają się na forum, jaki kształt i wielkość brzucha są prawidłowe oraz jaka powinna być waga matki. Czy w 21. tygodniu pojawiają się jakieś nowe dolegliwości? Jak często odczuwa się ruchy dziecka i co to oznacza, gdy się ich wcale nie czuje? Jak przebiega 21. tydzień ciąży? Czytaj w kalendarzu ciąży poniżej.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 21 tc? Rączki i nóżki stają się coraz dłuższe, a głowa jest już teraz bardziej proporcjonalna w stosunku do całego ciała. Wykształciły się palce u rąk i nóg, zaczynają rosnąć paznokcie, maleństwo ma już rzęsy i brwi. Jego skóra pokryta jest specjalną mazią płodową. W tym okresie dziecko nadal dużo się rusza oraz rozwija swoje umiejętności. Jego ruchy stają się bardziej skoordynowane. Zauważyć już można pewien dobowy rytm, dziecko dużo czasu poświęca na sen. Maluch rozpoznaje smaki, a połykając wody płodowe szczególnie lubi, gdy mają słodkawy smak. Często ma czkawkę, którą mama odczuwa jako regularne pulsowanie w brzuchu. Ruchy dziecka są coraz lepiej wyczuwalne, chociaż zdarzają się mamy, które będą musiały jeszcze trochę poczekać. Jeśli jeszcze nie czują ruchów dziecka, zapewne nastąpi to niebawem. Układ nerwowy dziecka nadal się doskonali i wytwarza nowe połączenia. Pracują organy wchodzące w skład układu pokarmowego, w jelitach tworzy się smółka. Pracuje także szpik kostny, który produkuje komórki krwi.

21. tydzień ciąży, który to miesiąc? 

Wiek ciąży liczy się w tygodniach, ale równie często posługujemy się miesiącami. Który to miesiąc? 21. tydzień ciąży to nadal 5. miesiąc ciąży i ciągle II trymestr ciąży. To już 19 tygodni od zapłodnienia. 

Waga dziecka w 21. tygodniu ciąży 

Jaka jest waga płodu? Dziecko wielkością przypomina melona. Jego waga waha się pomiędzy 320-360 gramów. Długość ciała wynosi 24 do 29 cm, średnio 26,7 cm. Można już zauważyć, że wielkość płodu jest zróżnicowana, zależy ona od indywidualnych predyspozycji. Każde dziecko rośnie teraz we własnym tempie. 

21. tydzień ciąży – brzuch

Jak wygląda brzuch w 21 tc? To pytanie zadaje wiele kobiet na forum. Brzuch jest wysoko, macica leży ponad centymetr powyżej pępka. Obwód brzucha sporo się zwiększył. Duży brzuch może powodować różne dolegliwości, rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne i jelita, co może powodować problemy trawienne, takie jak zgaga lub wzdęcia. 

21. tydzień ciąży – waga matki

Jaka jest prawidłowa waga matki? Tak samo, jak w przypadku dziecka, również waga każdej matki w 21. tygodniu ciąży może się różnić. Warto skorzystać z kalkulatora wagi w ciąży, aby ustalić, jaka jest prawidłowa, w zależności od indywidualnych predyspozycji i budowy ciała. Przyjmuje się, że w całym II trymestrze ciężarna powinna przytyć od 3 do 6 kg. Zaleca się kontrolowanie wagi oraz dbanie o to, aby nie przytyć za wiele. Nadmiar kilogramów może być niekorzystny dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz prowadzący ciążę kontroluje wagę matki, powinien on także informować o wszelkich nieprawidłowościach i zbyt szybkim przybieraniu na wadze. 

21. tydzień ciąży – dolegliwości

W dwudziestym pierwszym tygodniu zwykle samopoczucie przyszłej mamy jest dosyć dobre. Zdarza się, że ciężarne wspominają na forum o znużeniu ciążą i wrażeniu, że ciągnie się ona już bardzo długo. Zdarzają się także odwrotne sytuacje i właśnie teraz kobiety odczuwają duży przypływ sił witalnych i pozytywnej energii. U niektórych pań pojawiać mogą się już pierwsze skurcze, które przygotowują macicę do porodu. Są one nazywane skurczami Braxtona-Hicksa. Nie są one niczym niepokojącym. Niektóre mamy odczuwają wzmożony apetyt oraz większe pragnienie. Mogą również pojawić się takie dolegliwości jak zaparcia, gazy i wzdęcia oraz hemoroidy. Niektóre matki odczuwają zgagę oraz odbijanie. Dolegliwości te mogą już towarzyszyć mamom do końca ciąży lub nawet nasilić się wraz ze zwiększającym się brzuchem i wagą płodu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE