Strona głównaKalendarz ciąży16 tydzień ciąży - waga dziecka, ruchy, bóle podbrzusza, wielkość dziecka, USG

16 tydzień ciąży – waga dziecka, ruchy, bóle podbrzusza, wielkość dziecka, USG

Szesnasty tydzień ciąży to czas, gdy maluch zaczyna odbierać dźwięki. Warto coraz częściej mówić do dziecka, aby przyzwyczaić maleństwo do głosu matki. Przyszła mama ma już całkiem widoczny brzuch, konieczne jest noszenie strojów przeznaczonych dla ciężarnych. Wiele mam wspomina na forum w tym okresie, że czuje się bardzo dobrze. Z kolei inne ciężarne skarżą się na takie dolegliwości jak problemy ze swobodnym oddychaniem, sensacje węchowo-smakowe, obrzęki nóg i wiele innych. Zróżnicowane samopoczucie to kwestia indywidualnych predyspozycji. Jakie jeszcze dolegliwości mogą wystąpić? Czy nadal pojawiać się może ból podbrzusza? Jaka jest wielkość dziecka, będzie chłopiec, czy dziewczynka? Kalendarz ciąży odpowiada na pytania przyszłych matek.

Szesnasty tydzień ciąży – kolejne cudowne przeżycia

W 16. tygodniu dziecko coraz szybciej się rozwija, kształtują się kolejne organy i układy wewnętrzne. Gałki oczne już poruszają się, chociaż oczy są nadal zamknięte. Dziecko wykonuje także różne miny i grymasy, ćwicząc mięśnie twarzy. Zaczyna już słyszeć dźwięki z otoczenia, w tym głos matki, chociaż nadal uszy nie są w pełni wykształcone. Mama powinna jak najwięcej mówić do maluszka, można także włączać mu muzykę. Dziecko połyka płyn owodniowy, często oddaje mocz, prawie co 40 minut. Bardzo intensywnie się rusza, wykonuje ruchy ciała niemal bez przerwy, w ten sposób ćwiczy mięśnie, zmysł równowagi oraz układ kostny, który staje się coraz twardszy. Mama może już poczuć ruchy dziecka, chociaż nie zawsze ma świadomość, że to właśnie je czuje. Ruchy dziecka są łatwiej odczuwalne dla matek, które są już w kolejnej ciąży. Co jeszcze dzieje się w organizmie dziecka? Gruczoły potowe rozpoczynają pracę, a skóra nadal jest dość cienka. Dziecko zaczyna oddychać, co widać na badaniach usg.

16. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Który miesiąc właśnie mija? Wiek ciąży podaje się w tygodniach, ale warto wiedzieć który to miesiąc. 16. tydzień to końcówka czwartego miesiąca, nadal jest to II trymestr. Od zapłodnienia minęło już 14 tygodni. Ciąża zbliża się powoli do półmetka. 

16. tydzień ciąży – waga kobiety

Wiele przyszłych matek zastanawia się na forum, ile powinny przytyć w ciąży i jaka jest prawidłowa waga w ciąży. Przyjmuje się, że podczas całej ciąży kobiety powinny przytyć nie więcej niż 11-15 kg. W szesnastym tygodniu waga powinna wynosić od 2,5 do 3,5 kg więcej, niż przed ciążą. Należy jednak podkreślić, że wiele zależy od budowy ciała matki, sylwetki oraz wagi sprzed ciąży i wskaźnika BMI kobiety. Istnieją kalkulatory, które pozwalają na podstawie wagi przed ciążą oraz innych parametrów wyliczyć prawidłowy przyrost masy ciała w danym tygodniu ciąży. Ewentualne odchylenia od norm nie powinny jednak niepokoić, wiele zależy od specyfiki każdego organizmu. 

16. tydzień ciąży – waga dziecka

Jaka jest prawidłowa waga dziecka? Pod koniec 16. tygodnia maluch ma ok. 11-12 centymetrów długości i waży ponad 100 gramów. Dziecko w brzuchu mamy często porównuje się do jakiegoś owocu, teraz ma ono wielkość awokado. Podczas badania usg można już z dużym prawdopodobieństwem określić, czy będzie dziewczynka, czy chłopiec.

16. tydzień ciąży – zdjęcia brzucha

Ciężarne często zastanawiają się, czy ich brzuch nie jest za mały lub za duży. Na forum pytają także o to, czy jego kształt jest prawidłowy oraz gdzie znajduje się dziecko. Często matki oglądają zdjęcia brzucha, aby dowiedzieć się, czy wszystko rozwija się w prawidłowy sposób. Wszystkie parametry ciąży, w tym kształt i rozmiar brzucha, wielkość dziecka, ilość płynu owodniowego, są sprawdzane przez ginekologa podczas badań kontrolnych i na badaniu usg. Dlatego nie należy się zamartwiać na zapas ani porównywać z innymi ciężarnymi.   

16. tydzień ciąży – ból podbrzusza

Czy w 16. tygodniu ciąży nadal może pojawiać się ból podbrzusza? Ból brzucha w jego dolnej części pojawia się zwykle już na początku ciąży. Może on ustępować w drugim trymestrze, wielu kobietom towarzyszy jednak już do końca ciąży. W drugim trymestrze ból w podbrzuszu najczęściej spowodowany jest intensywnym wzrostem dziecka oraz coraz większą ilością wód płodowych. Pojawić się mogą bóle i kłucia w brzuchu oraz w pachwinach. Oczywiście, gdy ból jest nagły i bardzo intensywny, jesli pojawiają się inne niepokojące objawy, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza, aby przekonać się, czy nie dzieje się coś niedobrego.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE