W 39. tygodniu ciąży czas matki upływa głównie na zastanawianiu się, kiedy urodzę. Mamy często zastanawiają się, czy gdy poród się rozpocznie, będą miały dość czasu, aby dotrzeć do szpitala. Dlatego już wcześniej należy opracować plan dojazdu do wybranej placówki szpitalnej. Warto także przygotować zawczasu torbę do szpitala. Ciężarna powinna skupić się teraz na odpoczynku oraz zbieraniu sił do porodu. Należy także dalej obserwować i liczyć ruchy dziecka oraz wyczekiwać na pierwsze objawy rozpoczynającego się porodu. Co oznacza kłucie w pochwie oraz biały śluz wypływający z pochwy przed porodem? Czy biegunka może być oznaka rozpoczynającego się porodu? Czytaj w kalendarzu ciąży.
Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży
Co dzieje się z dzieckiem w 39. tygodniu? Jego ciało jest już w pełni dojrzałe i gotowe do samodzielnego życia poza organizmem matki. Ruchy dziecka są teraz coraz mniej intensywne. Brzuch obniżył się, a ilość wód płodowych systematycznie się zmniejsza. Dlatego dziecko nie ma zbyt wiele przestrzeni do swobodnego poruszania się. Jest skulone w pozycji embrionalnej, z głową skierowana w dół. Nie jest mu zbyt wygodnie, dlatego także oczekuje na początek porodu. Należy cały czas obserwować aktywność dobowa dziecka i liczyć jego ruchy, a w razie niepokojących zmian w aktywności dziecka, zgłosić się do szpitala.
39. tydzień ciąży – waga dziecka
Jaka jest waga dziecka tuż przed urodzeniem? Dziecko jest już całkiem spore i w pełni dojrzałe, osiąga wagę, którą będzie miał noworodek po urodzeniu. W zależności od indywidualnych predyspozycji może ono ważyć od 2600 do 4200 gramów i więcej. Średnia waga noworodka urodzonego w 39. tygodniu wynosi ok. 3400-3500 gramów. Długość ciała dziecka średnio wynosi ok. 50 cm.
39. tydzień ciąży – ból brzucha jak na okres
Samopoczucie ciężarnej nie jest teraz najlepsze. W końcówce ciąży pojawiają się dolegliwości, które związane są z przygotowywaniem się organizmu matki do porodu. Macica jest teraz położona nieco niżej, brzuch obniża się, w związku z tym zgaga może być mniej nasilona. W dalszym ciągu należy jednak spożywać małe porcje jedzenia na raz, a za to jeść częściej. Nie ustępują dolegliwości jelitowe, wzdęcia, gazy i zaparcia. Tuż przed porodem może także pojawić się biegunka. W dalszym ciągu występują obrzęki oraz parcie na pęcherz. Bardzo niebezpiecznym zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze występujące w trakcie ciąży. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz powinien dokonywać pomiaru ciśnienia krwi ciężarnej. Jeśli podwyższone ciśnienie pojawia się po 20. tygodniu ciąży, oznacza to, że jest to ciśnienie indukowane ciążą. Zbyt wysokie ciśnienie, którego nie udaje się wyregulować, może wywołać stan przedrzucawkowy, niebezpieczny dla matki, a także dla dziecka. Objawia się on między innymi tym, iż wysokie ciśnienie powoduje gorszy przepływ krwi w łożysku, a co za tym idzie niedotlenienie i niedożywienie płodu. W takim przypadku konieczne może być natychmiastowe zakończenie ciąży, aby ratować życie dziecka.
39. tydzień ciąży – kłucie w pochwie
Jednym z kolejnych przykrych dolegliwości w 39. tygodniu ciąży jest kłucie w pochwie. Kłucie w pochwie jest normalnym zjawiskiem w końcówce ciąży. Jest to kolejny objaw związany z przygotowywaniem się macicy do porodu, w szczególności rozciąganiem się szyjki macicy i pochwy. Oczywiście, jeśli kłucie w pochwie staje się bardzo silne i bolesne należy udać się do lekarza.
39. tydzień ciąży, kiedy poród?
W 39. tygodniu ciężarne zastanawiają się, kiedy nastąpi poród. Kobiety przygotowują się do rozwiązania oraz wyczekują pierwszych oznak porodu. Często kobiety obawiają się, że nie uda im się rozpoznać rozpoczynającego się porodu. Jest to raczej niemożliwe, ponieważ akcja porodowa poprzedzona jest coraz częstszymi, bolesnymi skurczami. Poród zwiastować może także odejście wód płodowych, którego raczej nie da się nie zauważyć. Tuż przed porodem odkleją się także czop śluzowy, który w postaci białej lub kremowej wydzieliny pomieszanej z krwią wypływa z pochwy. Kolejnym zwiastunem porodu może być biegunka, która pojawia się, ponieważ jelita oczyszczają się przed akcją porodową. Jeśli występują powyższe objawy, należy jak najszybciej udać się do szpitala.