Strona głównaKalendarz ciąży13 tydzień ciąży - wielkość dziecka, płeć dziecka, USG, forum

13 tydzień ciąży – wielkość dziecka, płeć dziecka, USG, forum

Trzynasty tydzień ciąży oznacza, że kończy się właśnie pierwszy trymestr. Najczęściej ustępują dolegliwości ciążowe, zaczyna się okres dobrego samopoczucia ciężarnej i przypływu energii. Matka nie czuje jeszcze ruchów dziecka, chociaż są one dosyć intensywne, a nawet czasami gwałtowne. Dziecko ćwiczy mięśnie, rozwija się bardzo dynamicznie i szybko rośnie. Jak przebiega ciąża w 13. tygodniu? Jakie dolegliwości ciążowe opisują przyszłe matki na forum? Co to jest usg prenatalne i czy jest obowiązkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania w kalendarzu ciąży.

Trzynasty tydzień ciąży – rozwój i jeszcze raz rozwój!

W tym tygodniu ciąży następuje bardzo intensywny rozwój płodu. Dziecko szybko rośnie, jest bardzo ruchliwe, umie ssać palec, wykonuje liczne ruchy, za pomocą których ćwiczy rozwijające się mięśnie i stawy. Zmieniają się proporcje tułowia i głowy, która nie jest już tak duża w porównaniu z resztą ciała. Stanowi teraz ok. jednej trzeciej całego organizmu i dzięki wydłużonej szyi utrzymuje się prosto. Dziecko połyka płyn owodniowy, dzięki czemu wzmacnia mięśnie przełyku. Rozwijają się jelita i narządy układu pokarmowego. Dla przyszłych matek najczęściej jest to okres chwilowego wytchnienia od ciążowych dolegliwości. Wiele pań na forum wspomina o tym, że koniec pierwszego i początek drugiego trymestru to czas przypływu energii, dobrego samopoczucia i poprawy nastroju, choć nie zawsze. Niektóre ciężarne odczuwają zaparcia oraz bóle podbrzusza, zdarza się, że na forum matki opisują omdlenia i zawroty głowy, które mogą się teraz pojawiać w związku z intensywną pracą łożyska. U niektórych pogarsza się stan cery, wzmaga łojotok oraz powstają przebarwienia na skórze. Inne panie na forum wspominają o pięknej cerze i błyszczących włosach. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, dlatego w każdej ciąży odczucia i objawy mogą być różne.

13. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Określenie miesiąca i trymestru ciąży nie zawsze jest łatwe i oczywiste. Rodzice często zastanawiają się, który miesiąc ciąży aktualnie mija. Trzynasty tydzień to trzeci miesiąc, ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. Wkrótce rozpocznie się drugi trymestr, który powinien przynieść poprawę samopoczucia. To już prawie ostatni moment na wykonanie obowiązkowego usg genetycznego, czyli prenatalnego.

Jak wygląda badanie usg prenatalne w 13 tygodniu ciąży?

Między 11. a 14. tygodniem ciąży należy wykonać usg prenatalne, zwane także genetycznym. Jest to  nieinwazyjne badanie, wykonuje się je przez powłoki brzuszne. Podczas usg prenatalnego lekarz ocenia grubość fałdu karkowego, istnienie kości nosowej, sprawdza wymiary czaszki, kości udowej oraz inne parametry płodu, aby wykluczyć istnienie genetycznych wad rozwojowych. Jaka jest teraz wielkość dziecka? Ma ono ponad 7 cm długości, waży około 20-28 gramów. Od tej pory dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie. Wielkość dziecka może być zatem kwestią indywidualnych predyspozycji. Oprócz usg genetycznego lub w przypadku wyników budzących wątpliwości lekarz może zalecić inne badania prenatalne, w tym te bardziej inwazyjne. Badania prenatalne zalecane są także kobietom w wieku powyżej 35 lat, a także z obciążeniami genetycznymi.

13. tydzień ciąży – płeć dziecka

Płeć dziecka to kwestia, która interesuje rodziców od początku ciąży. Często czekają oni z niecierpliwością na moment, gdy badanie usg wykaże, czy spodziewają się dziewczynki, czy chłopca. Narządy płciowe w 13. tygodniu są jeszcze bardzo małe. Do pełnego ich wykształcenia potrzeba jeszcze kilku tygodni. W niektórych przypadkach lekarz może już podczas badania z dużą pewnością określić płeć. Jest to łatwiejsze w przypadku chłopca, u którego wykształca się już penis. Natomiast w przypadku dziewczynki trudniej teraz kategorycznie określić płeć i prawdopodobnie trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.

13. tydzień ciąży – brzuch

W tym okresie można już zauważyć większy brzuch. Tkanka tłuszczowa zaczyna się także odkładać w okolicy lędźwiowej. Warto już teraz zadbać o rozciągającą się na brzuchu, biodrach czy piersiach skórę, aby uniknąć brzydkich rozstępów i przebarwień. W sprzedaży jest mnóstwo preparatów do pielęgnacji skóry kobiet ciężarnych. W niektórych kobiet nadal może utrzymywać się ból w dolnej części brzucha, najprawdopodobniej wynikający z rozciągania się mięśni podbrzusza.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE