Strona głównaKalendarz ciąży1 tydzień ciąży - objawy, zachowanie, rozpoznanie

1 tydzień ciąży – objawy, zachowanie, rozpoznanie

Planowana ciąża to wspaniały czas w życiu kobiety i całej rodziny. Każda kobieta pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak przebiega ciąża oraz jak rozwija się jej dziecko. Kalendarz ciąży pomaga zapoznać się z rozwojem płodu tydzień po tygodniu. Dzięki niemu każda młoda mama może dowiedzieć się, jak zmieniać się będzie jej ciało oraz rozwijać dziecko w kolejnych tygodniach po zapłodnieniu. Kalendarz zawiera także informacje o objawach ciąży, standardowych badaniach wykonywanych w czasie ciąży oraz ewentualnych dolegliwościach i problemach zdrowotnych. Kalendarz oczywiście nie zastąpi wizyty lekarskiej. Każda ciąża powinna być prowadzona przez lekarza ginekologa.

Pierwszy tydzień ciąży 

Na początek warto ustalić, jak liczy się kolejne tygodnie ciąży i kiedy zaczyna się pierwszy tydzień ciąży. Dokładny termin zapłodnienia jest trudny do ustalenia. Dlatego w celach praktycznych stosuje się inny sposób liczenia czasu ciąży oraz ustalania terminu porodu. Ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ponieważ przyjęto taki sposób liczenia ciąży, wiek ciąży różni się od wieku płodu o około 2 tygodnie. Do zapłodnienia dochodzi bowiem w trakcie owulacji, która przypada mniej więcej na 14. dzień cyklu. Są to wyliczenia ustalone dla cyklu trwającego 28 dni. Zdarzają się oczywiście pewne różnice w tych wyliczeniach, ale wynoszą one maksymalnie kilka dni. Czas trwania ciąży, liczony od daty ostatniej miesiączki, wynosi około 280 dni, czyli 40 tygodni. Prawidłowy poród następuje pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. 

Wiele kobiet, szczególnie tych będących w pierwszej ciąży, zastanawia się, czy w pierwszym tygodniu ciąży odczuwa się jakieś objawy. Według wszelkich informacji w tym czasie nie doszło jeszcze do zapłodnienia. Dlatego, gdy kobiety zastanawiają się, jakie są objawy tydzień po zapłodnieniu, tak naprawdę powinny zapoznać się z opisem objawów w 3. tygodniu ciąży. Co zatem dzieje się w organizmie kobiety w pierwszym tygodniu ciąży?

Ciąża – objawy 1. tydzień. Czy w pierwszym tygodniu ciąży są jakieś objawy?

Pierwszy tydzień ciąży to czas występowania krwawienia miesiączkowego. Komórka jajowa dojrzeje dopiero za kilka do kilkunastu dni. Dopiero wtedy, w momencie owulacji, komórka jajowa będzie mogła połączyć się  z plemnikiem i dojdzie do zapłodnienia. Czy w pierwszym tygodniu ciąży są jakieś objawy? Zdarza się, że do zapłodnienia może dojść wcześniej, nawet w trakcie miesiączki. Do zapłodnienia w trakcie miesiączki dochodzi jednak bardzo rzadko, głównie u kobiet, które mają nieregularne cykle. Dlatego w 1. tygodniu objawy ciąży nie występują. Według opinii na forum kobiety nie odczuwają jeszcze żadnych objawów. Jeśli ciąża jest planowana i kobieta uważa, iż ma potencjalnie duże szanse na zajście w ciąże w tym cyklu, jest to czas na przygotowanie się do macierzyństwa. Jak wykorzystać 1. tydzień ciąży? Jest to ostatni moment na wykonanie badań lekarskich oraz ewentualne konsultacje z lekarzem specjalistą w przypadku występowania chorób przewlekłych. W tym czasie można zaplanować odkładaną wizytę u ginekologa i wykonać badania, zalecane przed zajściem w ciążę. Wykonanie potrzebnych badań jeszcze przed zapłodnieniem pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i stresów. Warto dodać, że kwestia ta dotyczy także przyszłych ojców dziecka. Pary, które planują ciążę, powinny starać się współżyć w momencie owulacji, czyli jajeczkowania. Nie wszystkie kobiety potrafią odczuć, kiedy dochodzi u nich do owulacji, nie zawsze pojawia się u nich np. charakterystyczny ból owulacyjny. W aptekach dostępne są testy owulacyjne, które na podstawie właściwości moczu kobiety wykrywają owulację ok. 1-2 dni przed jej wystąpieniem. 

Jak rozpoznać ciążę w 1 tygodniu?

Czy można rozpoznać ciążę w 1. tygodniu? Z medycznego punktu widzenia jest to niemożliwe, chociaż na forum można znaleźć różne informacje – nie zawsze jednak są one pisane przez osoby, które mają styczność z medycyną. Objawy w pierwszym tygodniu ciąży jeszcze nie występują. Ten czas warto wykorzystać na odpoczynek oraz wzmocnienie organizmu. Kobieta planująca ciążę powinna przyjmować odpowiednie zestawy witamin. Szczególnie ważne jest przyjmowanie odpowiednich ilości kwasu foliowego, który zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka wad rozwojowych. Zarówno kobieta, jak  i ojciec przyszłego dziecka powinni zrezygnować z wszelkich używek. Konieczne jest odstawienie alkoholu i zaprzestanie palenia papierosów. Warto zadbać o zdrową i wartościową dietę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE