W 29. tygodniu ciąży nadchodzi czas, aby przygotować się do porodu. Przygotowuje się do niego organizm kobiety, np. poprzez pojawianie się przepowiadających skurczy macicy. Warto, aby przyszła mama również zaczęła przygotowania. W tym okresie warto już przyszykować torbę do szpitala oraz wyprawkę dla dziecka. Co prawda zostało jeszcze trochę czasu, ale istnieje pewne ryzyko porodu przedwczesnego. Przyszłe mamy często zastanawiają się, jak wygląda teraz dziecko oraz jakie jest jego ułożenie. Niepokoją je słabe ruchy dziecka oraz bóle pojawiające się w dole brzucha. Wiele kobiet chętnie zagląda na forum dla przyszłych mam, aby dowiedzieć się, jakie są przeżycia i doświadczenia innych kobiet. Czy w 29. tygodniu trzeba wykonać usg? Jaka jest waga dziecka, jakie są normy? Ile powinna przytyć matka? O tym w kalendarzu ciąży poniżej.
Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży
Jak rozwija się dziecko? 29. tydzień to czas intensywnego przybierania na wadze i magazynowania pod skórą tłuszczu. Skóra dziecka staje się przez to coraz mniej przezroczysta. Dziecko ma już dobrze rozwinięte zmysły. Szczególnie sprawnie działa już zmysł słuchu, dlatego warto, aby rodzice często do niego przemawiali. Maluch lubi także spokojną muzykę, warto często puszczać mu piosenki i kołysanki lub muzykę klasyczną. Po porodzie dziecko będzie rozpoznawać głos rodziców, a przy znanych melodiach będzie łatwiej się uspokajać i układać do snu. Wzrok dziecka również jest już całkiem dobrze rozwinięty, jego oczy są otwarte, gdy jest aktywne, natomiast zamknięte w trakcie snu. Dziecko widzi światło przez powłoki brzuszne. Maluch dalej porusza się dość intensywnie, jednak wraz z malejącą ilością miejsca w brzuchu, zmniejsza się jego aktywność. Mama zwykle silnie odczuwa jego kopnięcia, ponieważ maluch ma już sporo siły, a jego masa znacząco wzrosła. Z kolei waga mamy wzrasta w siódmym miesiącu ok. 4-6 kg.
29. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Który miesiąc właśnie mija? 29. tydzień ciąży to już drugi tydzień 7. miesiąca ciąży, trwa III trymestr ciąży. To 27. tydzień od momentu zapłodnienia.
29. tydzień ciąży – USG
Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży należy wykonać trzecie obowiązkowe badanie usg, które pomaga sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy dziecko właściwie się rozwija. Podczas badania lekarz ocenia budowę płodu, dokonuje dokładnych pomiarów oraz sprawdza, czy wielkość dziecka jest odpowiednia do wieku ciąży. Bardzo ważne jest sprawdzenie ilości wód owodniowych, położenia łożyska oraz wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie usg umożliwia wykonanie zdjęcia dziecka. Rodzice mogą zobaczyć jak wygląda ich dziecko. Badanie usg można wykonać w technologii 3D lub 4D, co daje jeszcze większe możliwości obejrzenia dziecka. Można zobaczyć kolorowe zdjęcia lub film, ukazujący dziecko w brzuchu mamy. Zdjęcia i nagranie to świetne pamiątki z czasu ciąży.
29. tydzień ciąży – waga dziecka
Jaka jest prawidłowa waga dziecka w 29. tygodniu ciąży? Czy istnieją normy dotyczące wagi płodu? W 29. tygodniu maluch średnio waży już 1400 gramów, a waga może się wahać od 1000 do 1600 gramów. Długość ciała wynosi średnio 38 cm. Dziecko będzie teraz coraz szybciej przybierać na wadze.
29. tydzień ciąży – ułożenie dziecka
Jakie jest ułożenie dziecka? W siódmym miesiącu dziecko ma już mniej miejsca w brzuchu matki. Jego ruchy stają się bardziej ograniczone. Większość dzieci najpóźniej pod koniec tego miesiąca przyjmuje już pozycję, w której zostanie do porodu. Najczęściej dziecko przyjmuje ułożenie główkowe, tzn. układa się główką do dołu, w kierunku kanału rodnego.
Co oznacza ból w dole brzucha w 29. tygodniu?
29. tydzień to czas nasilania się dolegliwości charakterystycznych dla końcówki ciąży. Coraz bardziej dokuczać może powiększająca się macica i coraz większy brzuch. Występują bóle kręgosłupa, duszności, obrzęki oraz żylaki i problemy z trawieniem. Pojawiać się może także ból w dole brzucha oraz twardnienie brzucha. Objawy te spowodowane są rozciąganiem się macicy i naciskiem dziecka na kanał rodny. Twardnienie brzucha związane jest z występowaniem niebolesnych skurczy przepowiadających, zwanych skurczami Braxtona-Hicksa. Zwykle objawy te pojawiają się co jakiś czas, a potem ustępują. Jeśli nie towarzyszą im inne dolegliwości oraz objawy nie nasilają się, nie są one powodem do obaw.