Strona głównaKalendarz ciąży38 tydzień ciąży - waga dziecka, ból brzucha, ruchy dziecka

38 tydzień ciąży – waga dziecka, ból brzucha, ruchy dziecka

38. tydzień ciąży to połowa dziewiątego miesiąca. Poród może nastąpić  w każdej chwili, dlatego jest to czas ostatnich przygotowań. Torba do szpitala powinna być już spakowana, a w domu przygotowane łóżeczko i wyprawka dla dziecka. Rodzice powinni także wybrać szpital, w którym ma odbyć się poród oraz dowiedzieć się jak do niego szybko dojechać. Warto także umówić się z wybraną położną, jej obecność przy porodzie będzie bardzo pomocna. Ciężarna powinna teraz obserwować swój organizm, liczyć ruchy dziecka oraz czekać na początek porodu. Warto wspomnieć, że poród w 38 tygodniu jest już porodem o czasie, a niemowlę nie będzie wcześniakiem, lecz noworodkiem donoszonym. Jakie objawy mogą wskazywać na rozpoczynający się poród i jak opisują go matki na forum? Dlaczego pojawia się żółty śluz i czy mało wód płodowych jest groźne dla dziecka? O tym przeczytasz w kalendarzu ciąży poniżej.

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko w 38. tygodniu ciąży? Spędza ono teraz czas głównie na oczekiwaniu na poród. W dalszym ciągu trwa rozwój jego organizmu i przyrost tkanki tłuszczowej. Dziecko może już jednak samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. Wzrost wagi i zmniejszająca się ilość miejsca w macicy sprawiają, że miejsca na gwałtowniejsze ruchy jest coraz mniej. Dziecko jest już najczęściej ułożone w pozycji do porodu. Jeśli nie przyjęło jeszcze pozycji główkowej, to będzie teraz miało na to coraz mnie czasu, dlatego być może poród zakończy się cesarskim cięciem. Jak duże jest dziecko?

38. tydzień ciąży – waga dziecka 

Matki często na forum zastanawiają się, jak duże jest dziecko oraz jaka jest jego prawidłowa waga w 38. tygodniu. Szczególnie pod koniec ciąży uwidaczniają się różnice w masie ciała dzieci. Nie są one powodem do niepokoju, ponieważ różnice te wynikają głównie z predyspozycji genetycznych. Średnio dziecko waży w tym okresie ok. 3200 gramów. Waga waha się w granicach od ok. 2500 do 4000 gramów.

38. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży są o wiele spokojniejsze. Jeśli mama czuje w ostatnich tygodniach słabsze ruchy dziecka, nie jest to niczym niepokojącym. Należy sprawdzać, czy wyczuwalna jest aktywność dziecka oraz liczyć ruchy w ciągu godziny. Gdy ruchy dziecka przestają być w ogóle wyczuwalne, należy szybko zgłosić się do lekarza. Zaniepokojenie powinny wzbudzić także nagłe, gwałtowne i mocne ruchy dziecka, częstsze niż do tej pory. 

38. tydzień ciąży – dolegliwości

Ciążowe dolegliwości szczególnie w końcówce ciąży stają się coraz bardziej uciążliwe dla przyszłej mamy. Wśród najczęściej wymienianych na forum należy wymienić obrzęki nóg, gromadzenie wody w organizmie, bóle krzyża i brzucha oraz problemy z trawieniem. W końcówce ciąży wystąpić mogą uciążliwe gazy, zaparcia oraz brak apetytu. Powiększają się piersi, skóra na nich może być napięta i przesuszona. Organizm zaczyna produkować pierwszy pokarm dla dziecka, czyli siarę. Czasem konieczne jest noszenie wkładek laktacyjnych w związku z wyciekającym pokarmem.

38. tydzień ciąży – ból brzucha jak na okres 

W 38 tygodniu ciąży główne dolegliwości dotyczą przygotowywania się macicy do porodu. Skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa odczuwane są coraz częściej. Szyjka macicy przed porodem skraca się i staje się miękka. Z czasem skurcze mogą stawać się częstsze i bardziej bolesne, pojawia się ból brzucha jak na okres. Ból przypominający okres oraz pojawiający się ból brzucha w nocy są sygnałami zbliżającego się porodu. Często pojawia się także żółty śluz w pochwie, który może być oznaka odejścia czopu śluzowego. W ostatnich tygodniach ciąży zmniejsza się także ilość wód płodowych. Mało wód płodowych pod koniec ciąży najczęściej nie stanowi już zagrożenia dla dziecka, lecz zwykle wymaga obserwacji w szpitalu.

38. tydzień ciąży – poród 

Poród w 38. tygodniu jest porodem o czasie. Dziecko jest już w pełni ukształtowane i poradzi sobie poza brzuchem mamy. Nie zagraża mu już niebezpieczeństwo, bo jego narządy są dojrzałe. Warto teraz odpoczywać i zbierać siły oraz oczekiwać na sygnały świadczące o rozpoczęciu akcji porodowej. Gdy zacznie się poród, należy jak najszybciej udać się do szpitala oraz skontaktować się z położną i lekarzem prowadzącym ciążę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE