Strona głównaKalendarz ciąży11 tydzień ciąży - USG, ryzyko poronienia, brzuch, wielkość płodu, zdjęcia

11 tydzień ciąży – USG, ryzyko poronienia, brzuch, wielkość płodu, zdjęcia

Jedenasty tydzień ciąży to czas, gdy ciążowy brzuch zaczyna powoli rosnąć. Dziecko jest jeszcze malutkie i waży niewiele, znacznie jednak powiększyła się macica, przybywa wód płodowych, pracuje łożysko. Waga ciężarnej kobiety może lekko wzrosnąć. W dalszym ciągu mogą utrzymywać się ciążowe dolegliwości. Być może jednak samopoczucie przyszłej matki staje się coraz lepsze, a dodatkowo poprawił się stan paznokci, cery i włosów. Wiele zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jak wygląda teraz dziecko? Czy w usg widać już płeć dziecka, co pokazują zdjęcia? O czym może świadczyć ból brzucha i czy minęło już niebezpieczeństwo poronienia? O tym w kalendarzu ciąży.

Jedenasty tydzień ciąży

Gdy mija jedenasty tydzień ciąży, dziecko rozpoczyna okres płodowy. Wszystkie organy zostały wytworzone, teraz będą się rozwijać i doskonalić. Serce dziecka jest ukształtowane, wątroba zajmuje większą część jamy brzusznej, tworzą się także jelita. Szybko rozwija się mózg, w którym powstają neurony. Wzmacnia się kręgosłup, wydłuża szyja, a głowa, która nadal stanowi ponad połowę długości ciała, odchyla do tyłu. Dziecko wykonuje dużo ruchów, porusza rączkami i nogami, umie już przełykać, może wysuwać i chować język. Jego oczy w dalszym ciągu są zamknięte. Jak wygląda dziecko w 11. tygodniu ciąży? Dziecko coraz bardziej przypomina małego bobasa, a jego skóra jest lekko przezroczysta i bladoróżowa. 

11. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Wiek ciąży określa się w tygodniach i miesiącach. Cała ciąża podzielona jest na trzy trymestry. 11. tydzień ciąży to nadal 3 miesiąc ciąży i pierwszy trymestr. Z kolei płód ma teraz ok. 9 tygodni, ponieważ do zapłodnienia dochodzi pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia ciąży. Czy w jedenastym tygodniu ciąży należy wykonać usg?

11. tydzień ciąży – usg 

11. tydzień to dobry moment na wykonanie pierwszego zalecanego USG. Zaleca się wykonanie tego usg, zwanego genetycznym, pomiędzy 11.a 14. tygodniem ciąży. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ lekarz sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo oraz czy nie pojawiły się wady rozwojowe, w tym rozszczepienie cewy nerwowej. Lekarz kontroluje rozwój wszystkich organów dziecka, bada przezierność karkową oraz obecność kości nosowej. W trakcie badania można wykluczyć istnienie wad genetycznych oraz takich chorób jak zespół Downa. Jeśli pojawi się podejrzenie ich wystąpienia, należy wykonać dalsze badania prenatalne. Jaka jest wielkość płodu w 11. tygodniu? Podczas badania usg lekarz może określić wielkość płodu. Dziecko w jedenastym tygodniu mierzy ponad 4 cm i waży ok. 8-9 gramów.

Czy w 11. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Pytanie dotyczące tego, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec często nurtuje rodziców od początku ciąży. Rodzice często zastanawiają się, czy w 11. tygodniu ciąży na usg widać płeć dziecka. W tym okresie ciąży narządy płciowe rozwijają się intensywnie. U dziewczynki kształtują się jajniki, natomiast u chłopców jądra, które zaczynają produkować testosteron. Niestety, najczęściej nie jest jeszcze możliwe określenie płci dziecka podczas badania USG.

11. tydzień ciąży – brzuch 

W jedenastym tygodniu ciąży brzuch zaczyna być już widoczny. Szczególnie  w przypadku kolejnej ciąży, gdy powłoki brzuszne są bardziej rozciągliwe, brzuch staje się teraz zauważalny. Zwiększa się także obwód w talii przyszłej matki. Często zaczyna już także przyrastać waga ciężarnej. Na brzuchu coraz bardziej widoczna może być linea negra, czyli ciemna linia biegnąca od pępka w dół brzucha. Linia ta może się pojawić także dopiero w drugim lub nawet trzecim trymestrze, a u niektórych kobiet nie wystąpi wcale. Jest to całkowicie naturalne zjawisko. W dalszym ciągu pojawiać się mogą bóle brzucha. Jeśli nie są bardzo intensywne i gwałtowne, zwykle nie powinny być niczym niepokojącym. Czy ryzyko poronienia nadal jest wysokie?

11. tydzień ciąży, a ryzyko poronienia 

Wraz z mijającym jedenastym tygodniem ciąży zmniejsza się znacząco ryzyko poronienia. Mniejsze jest także niebezpieczeństwo powstania wad rozwojowych. Warto pamiętać, że na wzrost ryzyka poronienia wpływa niehigieniczny tryb życia. Wymienić tutaj można złą dietę, brak odpowiednich witamin i suplementacji kwasu foliowego, a także stosowanie używek.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE