Strona głównaKalendarz ciąży37 tydzień ciąży - forum, objawy, waga dziecka, poród, bóle podbrzusza

37 tydzień ciąży – forum, objawy, waga dziecka, poród, bóle podbrzusza

37. tydzień ciąży to czas, gdy poród może nastąpić w każdej chwili. Jeśli poród nastąpi po upływie 37. tygodnia, nie jest on już uważany za przedwczesny. Dziecko urodzone w 37. tygodniu ciąży będzie już noworodkiem donoszonym. Ten etap ciąży warto poświęcić na odpoczynek i zbieranie sił przed porodem. Często mama ma problemy ze snem w nocy, dlatego konieczne są drzemki i odpoczynek w ciągu dnia. Zdarzają się także mamy, które czują się bardzo dobrze i do ostatniego dnia przed porodem mogą pracować zawodowo. Czy dziecko także przygotowuje się do porodu? Jakie są objawy porodu? Kiedy grozi cesarka? Czytaj w kalendarzu ciąży.

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

W 37. tygodniu ciąży dziecko jest już prawie gotowe do opuszczenia brzucha mamy i rozpoczęcia samodzielnego życia. Mija właśnie 9. miesiąc ciąży. Płuca u większości dzieci pod koniec 37. tygodnia są gotowe do samodzielnego oddychania. Dziecko cały czas gromadzi podskórną tkankę tłuszczową. W dalszym ciągu ćwiczy zmysły, choć są one już w pełni wykształcone. Bardzo dobrze słyszy dźwięki, reaguje na głos mamy. Mama powinna unikać stresów i nerwowych sytuacji, ponieważ dziecko także będzie je odczuwać. Jak wygląda dziecko? Jest ono już dokładnie takie, jakim go zobaczą już wkrótce rodzice. Podczas badania usg, które wykonuje się pod koniec ciąży, można zobaczyć jego zdjęcia, na których widać wyraźnie buzię, włosy, brwi. Jak czuje się mama w tym okresie? 

37. tydzień ciąży – dolegliwości

Dla ciężarnej jest to dość trudny czas. Główną myślą jest poród oraz przygotowania do niego. Kobiety często piszą na forum o tym, jak bardzo stresujące jest dla nich oczekiwanie na poród. Podczas ostatniego badania usg lekarz sprawdza sposób ułożenia dziecka i podejmuje decyzję czy dziecko urodzi się naturalnie, czy też będzie cesarka. W 37. tygodniu mama musi rozważyć kwestie dotyczące przebiegu porodu. Jeśli poród ma się odbyć siłami natury, trzeba zdecydować między innymi o rodzaju znieczulenia, zgodzie lub jej braku na nacięcie krocza, wykonanie lewatywy, golenia krocza przed porodem. Warto także dowiedzieć się, czy w wybranym szpitalu jest możliwość porodu rodzinnego. Jak czuje się ciężarna na tym etapie? Główne dolegliwości pozostają niezmiennie te same. Przede wszystkim dokuczać może teraz ból brzucha jak na miesiączkę. Pojawiający się coraz częściej ból podbrzusza oraz twardy brzuch to objawy nadchodzącego porodu. 

37. tydzień ciąży – waga dziecka 

W 37. tygodniu średnia waga dziecka przekracza 3 kilogramy i wynosi ok. 3200 gramów. W zależności od indywidualnych predyspozycji dziecko waży od 2500 gramów na 5 centylu do ok. 4000 gramów dla 95 centyla. Nie należy martwić się, jeżeli waga dziecka mieści się w niższych wartościach siatki centylowej, ponieważ zwykle są to różnice wynikające z uwarunkowań genetycznych i budowy ciała rodziców dziecka.

37. tydzień ciąży – zdjęcia 

Wygląd dziecka w ostatnim trymestrze ciąży to temat, który często poruszany jest na forum dla ciężarnych. W 37 tygodniu często lekarz wykonuje badanie usg (prawdopodobnie ostatnie przed porodem). Zdjęcia z badania pokazują dziecko, które niewiele już się zmieni do porodu. Zdjęcia z usg są doskonałą pamiątką dla dziecka i dla rodziców. 

37. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 37. tygodniu są mniej gwałtowne, ze względu na małą ilość miejsca w macicy oraz zmniejszającą się ilość wód płodowych. Dziecko często ułożone jest już w pozycji główkowej i jest gotowe do porodu. Jego aktywność polega na delikatnym kręceniu się, wykonywaniu min, mruganiu powiekami, ssaniu kciuka czy bawieniu się pępowiną. Nie ma już miejsca na zamaszyste kopniaki w żebra, żołądek lub pęcherz mamy. Mama powinna liczyć ruchy dziecka i obserwować jego dobową aktywność.  Wszelkie zmiany w aktywności dziecka, w tym brak odczuwania ruchów lub niespokojne i gwałtowne ruchy dziecka wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

37. tydzień ciąży – poród 

Poród w 37. tygodniu jest uznawany za poród w terminie. Dziecko najczęściej jest już gotowe do życia poza brzuchem mamy, zwykle też nie musi trafić do inkubatora, bo jego płuca potrafią oddychać samodzielnie. Jedynie w przypadku małej masy urodzeniowej oraz gdy płuca nie w pełni się wykształciły, konieczne jest umieszczenie noworodka w inkubatorze. Dziecko urodzone w 37. tygodniu nie jest już wcześniakiem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE