Gdy nadchodzi 14. tydzień, właśnie zaczyna się drugi trymestr ciąży. Wiele kobiet uznaje ten okres za najlepiej wspominany czas ciąży. Najczęściej mijają już uciążliwości z pierwszych tygodni ciąży. Poprawia się samopoczucie, wzrasta libido, następuje przypływ energii. Wiele matek coraz częściej zastanawia się, jak wygląda dziecko oraz czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Być może będzie możliwe poznanie płci i zobaczenie zdjęć dziecka podczas najbliższego badania lekarskiego. Co jeszcze dzieje się w organizmie kobiety? Jaka jest wielkość płodu, czy można poczuć ruchy dziecka? Sprawdź te informacje w kalendarzu ciąży.
Czternasty tydzień ciąży – chłopiec czy dziewczynka?
Czternasty tydzień – który to miesiąc? Ciąża trwa 9 miesięcy, a właśnie zaczyna się czwarty miesiąc oraz drugi trymestr. Sporo już minęło, a dziecko rośnie coraz szybciej. Minęło już 12 tygodni od zapłodnienia. Łożysko całkowicie się już wykształciło, dostarcza teraz dziecku składniki odżywcze i tlen, a także produkuje hormony. Ciało dziecka zaczyna porastać drobny meszek, zwany lanugo. Na główce pojawiają się zawiązki pierwszych włosów. Dziecko jest niezwykle ruchliwe. Jego tarczyca produkuje już hormony, rozwija się aparat słuchu. Jaka jest wielkość płodu? Od drugiego trymestru przyrosty tygodniowe będą zależeć od indywidualnych predyspozycji. Oznacza to, że niektóre dzieci będą rosły szybciej, a inne będą wolniej przybierać na wadze. Czy trzeba wykonywać usg w 14. tygodniu ciąży?
14. tydzień ciąży – usg
Jeżeli wcześniej było już wykonane usg genetyczne, nie trzeba teraz powtarzać badania. W sytuacji, gdy jeszcze nie przeprowadzono tego badania, został już ostatni moment. Badanie prenatalne pozwala bowiem na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w budowie płodu oraz istnienie ewentualnych wad rozwojowych. Można także wstępnie zdiagnozować takie choroby, jak zespół Downa, Edwardsa, rozszczepienie podniebienia i wiele innych. Kiedy na usg można już określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka? Na tym etapie ciąży następuje rozwój zewnętrznych narządów płciowych u chłopca. U dziewczynek rozwija się już się pochwa, macica i jajniki. Nie zawsze na badaniu jest możliwe ustalenie, jakiej płci jest dziecko. Zależy to od jakości aparatu do badania oraz ułożenia dziecka w brzuchu.
14. tydzień ciąży – ruchy dziecka
Czy ruchy dziecka są już wyczuwalne? Dziecko rzeczywiście jest teraz bardzo ruchliwe. Ma bardzo dużo miejsca w brzuchu mamy, wykonuje fikołki, prostuje ciałko, macha rączkami i nogami. Na twarzy dziecka można zaobserwować mimikę, marszczenie czoła, otwieranie buzi. Dziecko umie także ssać kciuk. Intensywne ruchy wpływają niezwykle korzystnie na rozwój, wzmocnienie mięśni, stawów i rozwój układu nerwowego. Ruchy dziecka najczęściej nie są jednak jeszcze wyczuwalne przez matkę. Zwykle w pierwszej ciąży ruchy dziecka wyczuwa się w okolicach 19. tygodnia. Czasem zdarza się, że ciężarne wspominają, iż już na tym etapie ciąży czują delikatnie ruchy dziecka. Są to bardzo indywidualne kwestie.
14. tydzień ciąży – brzuch
W czternastym tygodniu ciąży brzuch może już znacznie uróść. Jak duże jest teraz dziecko? Jest ono już całkiem spore, mierzy 9-11 cm, a jego waga mieści się między 35 a 45 gramów. Znacznie zwiększyła się macica, przybyło płynu owodniowego. Zgodnie z zaleceniami od teraz matka powinna przybierać na wadze ok. pół kilograma na tydzień. Należy nie dopuszczać do nadmiernego wzrostu masy ciała, ponieważ ma to negatywne konsekwencje dla zdrowia matki, a także dziecka.
14. tydzień ciąży – brzuch – zdjęcia
Wiele przyszłych matek zastanawia się, jak rośnie brzuch w ciąży. Kształt i wygląd ciążowego brzucha to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od budowy ciała ciężarnej, jej wagi przed ciążą, stylu życia, uprawiania sportu. Inaczej wygląda brzuch u matki spodziewającej się bliźniąt. Kiedy zaczyna być widać brzuch? Przyjmuje się, że brzuch jest szybciej widoczny u kobiet, które rodzą kolejne dziecko, ponieważ mają bardziej rozciągnięte mięśnie powłok brzusznych. Kobiety często szukają w Internecie zdjęć ciężarnych, aby porównać swój brzuch ze zdjęciami innych matek. Nie należy się niepokoić kształtem i wielkością brzucha, ponieważ jak wspomniano powyżej, jest to bardzo osobista sprawa. W razie niepokojących objawów należy zgłosić się do ginekologa.