Strona głównaKalendarz ciąży15 tydzień ciąży - USG, ruchy dziecka, płeć, wielkość brzucha

15 tydzień ciąży – USG, ruchy dziecka, płeć, wielkość brzucha

W piętnastym tygodniu ciąży wiele przyszłych mam odczuwa poprawę samopoczucia i nastroju. Mdłości z pierwszego trymestru powinny już minąć, huśtawka hormonalna nie jest tak uciążliwa. Ustąpiło parcie na pęcherz moczowy, ponieważ macica uniosła się w górę. Dziecko systematycznie przybiera na wadze, a po wykonaniu usg genetycznego, jeśli nie wykazało ono wad rozwojowych, można poczuć się spokojniej. Czy można już poczuć ruchy dziecka? Kiedy lekarz będzie mógł określić płeć dziecka? Jak wygląda brzuch, gdzie jest dziecko i jak czują się matki w ciąży bliźniaczej? Zapraszamy do lektury kalendarza ciąży.

Piętnasty tydzień ciąży – gdzie jest dziecko?

15. tydzień ciąży jest dobrym momentem na skompletowanie wygodnej odzieży ciążowej. Wkrótce może okazać się ona niezbędna. Już teraz u ciężarnej lekko powiększył się brzuch, a wszystkie ubrania stały się za ciasne w pasie. Właśnie teraz mama powinna czuć się bardzo dobrze, ustąpiło zmęczenie, wymioty oraz zmiany nastroju. W dalszym ciągu mogą pojawić się uciążliwe zaparcia, dlatego trzeba zadbać o właściwą dietę, bogatą w błonnik. U niektórych kobiet mogą wystąpić niedobory żelaza, być może konieczne będzie suplementowanie tego minerału. Niektórym paniom dokuczają także żylaki oraz obrzęki. Serce bije nieco szybciej, dlatego w dalszym ciągu zdarzać się mogą omdlenia. Ustępuje za to parcie na pęcherz, ale powróci znowu pod koniec ciąży. Jak rozwija się dziecko? Maluch jest nadal bardzo ruchliwy, ma dużo miejsca na wykonywanie fikołków, prostowanie kończyn, ssanie kciuka. Wyglądem przypomina już niemowlaka. Potrafi także marszczyć czoło, otwierać buzię i uśmiechać się. Pojawić się może także pierwsza czkawka, która pomaga ćwiczyć mięśnie. Na głowie i brwiach zaczynają tworzyć się zawiązki włosków. Ciało maluszka pokrywa meszek, zwany lanugo. 

15. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Zgodnie z przyjętymi zasadami obliczeń, mija właśnie 13 tygodni od zapłodnienia, następuje ono bowiem dopiero dwa tygodnie od początku ciąży. Piętnasty tydzień to czwarty miesiąc, tydzień wcześniej rozpoczął się drugi trymestr. Niedługo półmetek ciąży, czas szybko mija. Warto przypomnieć, że poród prawidłowo następuje pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży.

15. tydzień ciąży – wielkość brzucha 

Jak wygląda brzuch w 15. tygodniu, gdzie znajduje się dziecko? Macica jest teraz dość łatwo wyczuwalna, wystaje ponad spojenie łonowe. Można ją wyczuć ręką, najlepiej w pozycji leżącej. Macica ma wielkość melona, dlatego brzuch w tym okresie lekko się zaokrągla. Prawidłowy przyrost wagi wynosi ok. 1 kg. Nie należy się zbytnio przejadać. Dieta powinna być zbilansowana i wartościowa. 

15. tydzień ciąży – usg 

Dziecko ma teraz ok. 11 cm, waży od 60 do 80 gramów. Na usg lekarz określa wielkość dziecka, dokonuje pomiarów między innymi obwodu głowy i brzucha, a także długość kości udowej. Według tych pomiarów można określić wiek dziecka oraz oszacować jego wagę. Lekarz sprawdza też ułożenie dziecka w macicy. Wyraźnie zaobserwować można teraz ruchy dziecka na usg, chociaż najczęściej nie są one jeszcze odczuwalne przez matkę. Niektóre kobiety czują już ruchy dziecka, które przypominają lekkie łaskotanie w brzuchu. Czasami na usg można dostrzec, jak dziecko wkłada kciuk do buzi. Czy można już określić jakiej płci jest maluszek?

15. tydzień ciąży – płeć dziecka 

Zwykle rodzice niecierpliwie czekają na moment, gdy można już określić czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Podczas usg w piętnastym tygodniu możliwe jest już określenie płci z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Pomyłki częściej dotyczą płci męskiej. Zewnętrzne narządy płciowe są już dobrze wykształcone, wiele zależy jedynie od ułożenia dziecka. Nowoczesne aparaty usg pozwalają określić płeć dziecka coraz wcześniej. W następnym badaniu obowiązkowym płeć będzie można określić prawie ze stuprocentową pewnością. 

15. tydzień ciąży bliźniaczej – jak wygląda?

Jak przebiega ciąża bliźniacza? W przypadku ciąży bliźniaczej konieczne jest częstsze wykonywanie badań. Uciążliwe dolegliwości ciążowe mogą nadal się utrzymywać, szczególnie dokuczać mogą wymioty. W ciąży mnogiej jest większe ryzyko wystąpienia żylaków i obrzęków, dlatego trzeba zadbać o odpowiednia ilość ruchu. Większe jest także ryzyko cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE