Strona głównaKalendarz ciąży19 tydzień ciąży - USG, waga, ruchy dziecka, który to miesiąc?

19 tydzień ciąży – USG, waga, ruchy dziecka, który to miesiąc?

19. tydzień oznacza zbliżanie się do półmetka ciąży. Często w tym okresie pojawiają się nowe uciążliwe objawy ciąży, takie jak bóle kręgosłupa, czy obrzęki stóp. Brzuch jest już widoczny, mama zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Są one na razie delikatne, ponieważ maluch ma w brzuchu sporo miejsca. Podczas badania usg można określić płeć dziecka, ponieważ zewnętrzne narządy płciowe już się ukształtowały. Przyszłe mamy coraz częściej zastanawiają się, jak wygląda dziecko, jaka jest waga dziecka, gdzie jest dziecko, jak wyglądają jego zdjęcia. Jak przebiega ciąża w 19. tygodniu? Czytaj w kalendarzu ciąży.

Dziewiętnasty tydzień ciąży – waga coraz większa!

W tym okresie dziecko nadal przybiera szybko na wadze, a pod jego skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa. W dalszym ciągu wykształcają się płuca, dziecko połyka wody płodowe, często dostaje przy tym czkawki. Rozwija się mózg oraz doskonalą połączenia nerwowe. Dziecko wykonuje mnóstwo ruchów, ćwiczy mięśnie, uczy się ssać. Wiele godzin na dobę zajmuje mu sen. U dziecka zaczyna wykształcać się umiejętność regulowania temperatury ciała. Ciało dziecka pokrywa ochronna maź płodowa oraz delikatne włoski, czyli lanugo. Zmysły maluszka są coraz lepiej rozwinięte, dlatego rozpoznaje on już głos matki. Warto zwracać się do niego jak najczęściej. Wykształciły się już narządy płciowe, dlatego na usg można określić, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec. Badanie usg jest w tym okresie obowiązkowe, wykonać je należy pomiędzy 18. a 22. tygodniem. 

19. tydzień ciąży, który to miesiąc? 

Wiek ciąży liczy się w tygodniach, dlatego czasem trudno określić, który miesiąc właśnie mija. 19. tydzień to 5. miesiąc ciąży, nadal trwa II trymestr. Zbliża się połowa ciąży. Od zapłodnienia minęło już 17 tygodni. Dla przypomnienia, wiek płodu zwykle różni się o ok. 2 tygodnie od wieku ciąży, ponieważ do zapłodnienia dochodzi dopiero pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia ciąży.

19. tydzień ciąży – brzuch 

Jak duży jest brzuszek ciążowy? Wiele ciężarnych zastanawia się, jaka jest prawidłowa waga w ciąży. W połowie ciąży waga nie powinna wzrosnąć o więcej niż 5-6 kg. Kwestia wzrostu wagi jest jednak uzależniona od indywidualnych predyspozycji kobiety. Nadal rośnie macica, niejednokrotnie powodując bóle w okolicach pachwin. Gdzie jest dziecko? Macica zbliża się już do pępka. Rosnący brzuch, który cały czas znajduje się wysoko, może powodować bóle krzyża.

19. tydzień ciąży – waga dziecka

Mamy często zastanawiają się, jak wygląda ich dziecko oraz jaka jest jego waga. W 19. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi od 200 do nawet 240 gramów. Długość płodu to już ponad 15 cm. Dziecko nadal szybko rośnie i przybiera na wadze. 

19. tydzień ciąży – zdjęcia

W dziewiętnastym tygodniu wykonuje się usg połówkowe, które pomaga określić, czy płód rozwija się prawidłowo i nie ma wad rozwojowych. Usg dwuwymiarowe nie umożliwiają wykonania zdjęć szczegółowych, które są szczególnie czytelne dla rodziców. Na usg 3D można otrzymać zdjęcia dziecka, na których widać twarz i całą sylwetkę dziecka. Aparaty 3D ułatwiają wyobrażenie sobie, jak wygląda dziecko.

Ciąża 19. tydzień – objawy

Jakie są najczęściej zgłaszane niepożądane dolegliwości w 19. tygodniu? Ciężarne skarżą się najczęściej na bóle kręgosłupa w okolicach lędźwi. Są one spowodowane rosnącym brzuchem, który znajduje się dosyć wysoko. Warto zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku w ciągu dnia. Często występują obrzęki nóg oraz stóp. Warto nosić wygodne obuwie oraz zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie. Przyszłe mamy często skarżą się na problemy ze snem, dziwne sny o dziecku oraz trudności w znalezieniu właściwej pozycji do spania. W jakiej pozycji spać w ciąży? W drugiej połowie ciąży zaleca się spanie w pozycji na boku, nie należy spać na plecach. Dla poprawy wygody podczas snu pomocne mogą być także specjalne poduszki do spania, przeznaczone dla ciężarnych. Poduszki te już po porodzie mogą się przydać podczas karmienia dziecka. Wśród wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości często pojawiają się problemy ze skórą. Na skórze brzucha, bioder i piersi mogą pojawiać się rozstępy oraz przebarwienia. Dlatego zaleca się, aby już teraz zadbać o rozciągającą się skórę, stosując preparaty dla przyszłych mam. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE