34. tydzień ciąży warto poświęcić na przygotowania do porodu i powitania w domu noworodka. Jeśli przyszła mama nie ma jeszcze skompletowanej wyprawki, najlepiej zająć się tym teraz. Warto przygotować torbę do szpitala, ponieważ poród przedwczesny może nastąpić w 34. tygodniu. Coraz częściej pojawiać się mogą skurcze przepowiadające. Należy sprawdzać, czy nie stają się bolesne i regularne, ponieważ mogą one zwiastować poród. Mama staje się coraz bardziej ociężała, a dodatkowo często dokuczają jej obrzęki kończyn, ponieważ organizm gromadzi wodę. W związku z tym szybciej przybiera teraz na wadze. Jakie jeszcze ciążowe dolegliwości mogą się pojawić w końcówce ciąży, czy trzeba wykonać usg? Jak często czuje się ruchy dziecka? O tym dowiesz się z kalendarza ciąży.
Trzydziesty czwarty tydzień ciąży
Jak rozwija się dziecko? W 34. tygodniu dziecko na już prawie całkowicie ukształtowany organizm. Powoli zanika meszek płodowy, natomiast zwiększa się ilość mazi pokrywającej ciało. Organy wewnętrzne działają coraz sprawniej. Dziecko ćwiczy teraz połykanie wód płodowych, uczy się w ten sposób oddychać. Twardnieje układ kostny, a układ pokarmowy działa już tak, jak u noworodka. W dalszym ciągu rozwijają się płuca. Wcześniak urodzony w 34. tygodniu nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać. U dziewczynek następuje dalszy rozwój jajników, a u chłopców w tym czasie jądra zstępują do moszny. Dziecko rośnie wolniej, za to cały czas intensywnie obrasta w tłuszcz. Jakie jest ułożenie dziecka? Dziecko ma coraz mniej przestrzeni w macicy, dlatego mniej się porusza. Zwykle jest już ono ułożone w pozycji do porodu. Jeśli nie jest to pozycja główkowa, być może poród będzie musiał zakończyć się cesarskim cięciem. Zdarza się jednak, że dziecko potrafi się obrócić do porodu nawet w 40. tygodniu.
34. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Który miesiąc trwa teraz? 34 tydzień to połowa ósmego miesiąca, trwa III trymestr. Do porodu zostało zaledwie kilka tygodni.
34. tydzień ciąży – waga dziecka
Jak jest waga dziecka? Czy waga maluszka mieści się w normach? Zwykle w 34. tygodniu waga dziecka wynosi ok. 2300 gramów. Według normy waga może mieścić się w granicach 1800 do 2900 gramów. Długość ciała dziecka wynosi średnio ok. 44 cm.
34. tydzień ciąży – ruchy dziecka
Dziecko rusza się teraz mniej intensywnie, ma czas aktywności oraz porę snu. Jego ruchy są bardziej skoordynowane. Miejsca w macicy jest coraz mniej, dlatego mama może lepiej wyczuć ruchy dziecka. Często można zaobserwować, jak cały brzuch faluje, gdy dziecko się porusza. Na skórze brzucha nieraz można zobaczyć odcisk stópki lub rączki. Są to dla przyszłej mamy bardzo miłe odczucia, chociaż czasem kopnięcia mogą również sprawiać ból.
34 tydzień ciąży – dolegliwości
Na tym etapie ciąży dolegliwości stają się coraz bardziej nasilone. Matka szybciej przybiera na wadze, ponieważ organizm gromadzi wodę. W związku z tym pojawiać się mogą nieprzyjemne obrzęki, głównie stóp i rąk. Najczęściej zmniejsza się też apetyt, ponieważ coraz bardziej dokucza zgaga. Nie należy spożywać na raz dużych porcji jedzenia, znacznie lepiej jest jeść częściej, ale mniejsze porcje. Często dokuczają także zaparcia, a w związku z tym również hemoroidy. Dziąsła stają się wrażliwe, pojawiają się też krwawienia w obrębie jamy ustnej. Ciężarne na forum wspominają o problemach ze wzrokiem i suchością oka. Wiele kobiet odczuwa już coraz większe znużenie ciążą, pojawiać się może także lęk przed nadchodzącym porodem. W tym tygodniu ciąży nie trzeba wykonywać badania usg, jeżeli nie ma takich zaleceń. Podczas wizyty kontrolnej u lekarza należy natomiast okazać wyniki morfologii krwi, badania moczu oraz innych zalecanych badań.
Poród przedwczesny w 34. tygodniu ciąży
Poród w 34. tygodniu jest nadal porodem przedwczesnym. Dzieci urodzone w 34. tygodniu nazywane są w dalszym ciągu wcześniakami. Ich zdrowiu nie zagraża jednak większe niebezpieczeństwo. Dziecko prawdopodobnie będzie się rozwijać tak samo, jak niemowlę urodzone w prawidłowym terminie. Noworodek ma już całkiem dobrze wykształcone wszystkie narządy. Konieczne będzie jednak umieszczenie go w inkubatorze na jakiś czas, ponieważ płuca jeszcze nie potrafią jeszcze działać samodzielnie. Natomiast układ pokarmowy zwykle działa już prawidłowo i możliwe jest karmienie dziecka piersią.