W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko nadal jest bardzo ruchliwe. Ma sporo miejsca w brzuchu mamy, może wykonywać fikołki, zaciska piąstki, marszczy czoło. Wszystko po to, aby wzmocnić mięśnie, stawy oraz rozwijać układ nerwowy. Przyszłe mamy zwykle czują się dosyć dobrze, o czym wspominają na forum dla matek. Nie występują już mdłości, a nastrój wyraźnie się poprawia. Warto wykorzystać ten czas na zwiększenie aktywności, udanie się na zakupy i przygotowanie wyprawki dla dziecka. W trzecim trymestrze samopoczucie może być gorsze. Jaka jest wielkość dziecka, czy trzeba wykonać badanie usg oraz czy lekarz rozpozna już płeć dziecka podczas badania? Jak przebiega ciąża bliźniacza? O tym w kalendarzu ciąży poniżej.
Siedemnasty tydzień ciąży – dbaj o siebie! Kluczowe momenty
17. tydzień to czas intensywnego rozwoju dziecka, dużej ruchliwości oraz gromadzenia tkanki tłuszczowej pod skórą. Maluch przybiera na wadze, wykonuje liczne akrobacje w brzuchu mamy. Matka może już zacząć wyczuwać jego ruchy, szczególnie jeśli jest to kolejna ciąża. Nie są to jeszcze wyraźne kopnięcia, na takie odczucia trzeba jeszcze poczekać. Na tym etapie można odczuwać lekkie bulgotanie w brzuchu, podobne do pracy jelit. Pępowina cały czas wzmacnia się, a maluch może na niej zaciskać piąstki. Dziecko połyka wody płodowe i może dostać czkawki, gdy robi to zbyt intensywnie. Ciało maluszka staje się coraz bardziej różowe, na razie skóra jest delikatna i lekko przejrzysta, zaczyna ją pokrywać delikatny meszek ochronny, zwany lanugo. Dziecko coraz lepiej słyszy i wyłapuje dźwięki, dlatego warto jak najwięcej do niego mówić, aby przyzwyczajać go do głosu mamy. Który to miesiąc ciąży, ile czasu zostało do porodu?
17. tydzień, który to miesiąc?
Na forum dla przyszłych rodziców, często padają pytania o to, który miesiąc ciąży mija w danym tygodniu. Ciążę, jak wiemy, liczymy w tygodniach. 17. tydzień to końcówka 4. miesiąca, trwa II trymestr ciąży. Jest to 15 tydzień od zapłodnienia. Do porodu zostało jeszcze ponad 20 tygodni.
17. tydzień ciąży – brzuch
Jak rośnie brzuch na tym etapie ciąży? Jest on już widoczny, powiększył się obwód talii oraz biodra. Macica znajduje się pośrodku pomiędzy pępkiem a kością łonowa. Waga matki od początku ciąży mogła już wzrosnąć o 3-4 kg. Na brzuchu, biodrach, piersiach często pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne oraz rozstępy. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki dla matek w ciąży, przeznaczone do pielęgnacji skóry ciężarnych. Na brzuchu coraz bardziej zarysowuje się linea negra, ale nie u każdej kobiety się ona pojawi.
17. tydzień ciąży – objawy
Jakie uciążliwe objawy opisują ciężarne na forum? W 17. tygodniu samopoczucie jest dość dobre, mogą się jednak pojawić różnorodne mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości. Ze względu na szybszy przepływ krwi naczynia krwionośne są rozszerzone, może dochodzić do krwawień z dziąseł. U niektórych mam może pojawić się trądzik, ze względu na intensywną pracę gruczołów łojowych. Intensywnie pracują też gruczoły potowe. W dalszym ciągu dokuczać mogą zaparcia i niestrawność, a dodatkowo czasem pojawiają się hemoroidy. Czy w 17. tygodniu należy wykonać obowiązkowe usg?
17. tydzień ciąży – usg
Na tym etapie badanie usg nie jest obowiązkowe. Kolejne wymagane badanie, to usg tzw. połówkowe. Trzeba je będzie wykonać najwcześniej za tydzień. Jaka jest waga dziecka w 17. tygodniu ciąży? Dziecko waży aktualnie 100-140 gramów, jego wielkość wynosi ok. 12-14 cm. Jeśli wykonujemy badanie usg właśnie teraz, lekarz będzie mógł już określić płeć dziecka, ponieważ narządy płciowe żarówko u chłopca, jak i dziewczynki już się rozwinęły. Jeśli badanie wykonywane jest na aparacie dopplerowskim, można będzie także usłyszeć bicie serca maluszka. Serce dziecka bije dość szybko, uderza ok. 150 razy na minutę.
Ciąża bliźniacza – objawy w siedemnastym tygodniu
Jak przebiega ciąża bliźniacza? Ciąża mnoga jest dużo większym obciążeniem dla organizmu kobiety. Objawy są podobne jak w przypadku ciąży pojedynczej, często jednak są bardziej intensywne. Szybciej przyrasta obwód brzucha. Także w przypadku ciąży bliźniaczej można już poznać płeć dzieci. Jeśli są to bliźnięta jednojajowe, będą one tej samej płci. Jeśli to ciąża dwujajowa, płeć każdego z maluszków może być inna.