Strona głównaDzieckoKiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem?

Kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem?

Dziecko, które pojawiło się na świecie w trakcie porodu przedwczesnego to wcześniak. Rodzice często są bardzo zmartwieni nową, często nieoczekiwaną sytuacją, która miała nastąpić dopiero za kilka tygodni. Kiedy wcześniak jest jest bezpieczny? Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala? Do kiedy wcześniak? Kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem? Takie pytania dręczą rodziców. Nie bez przyczyny. Takie dziecko wymaga ponadprzeciętnej opieki i troski. To, jak będzie zaopiekowane ma ogromny wpływ na stan jego zdrowia. 

Wcześniak – kto to taki? 

W jakich przypadkach mówi się o dziecku – wcześniak? Są to dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Przyczyn przedwczesnego porodu może być wiele i przeczytać możesz o nim w jednym z naszych artykułów. Często zdarza się, że ciąża od początku jest zagrożona, co wiąże się z porodem przedwczesnym. W Polsce około 6% ciąż w ciągu roku kończy się urodzeniem wcześniaka. 6% to aż ponad 25 tysięcy dzieci. Problem jest powszechny, ponieważ co 10. dziecko rodzące się na świecie jest wcześniakiem, dlatego warto wykonywać badania prenatalne. Ta grupa dzieci wymaga szczególnej opieki, stałego monitorowania stanu zdrowia. Jest to konieczne, aby dziecko miało szanse na przeżycie i bezpieczne start w dalszy etap życia.

Do kiedy wcześniak? Jak dzielą się grupy?

Zastanawiasz się do kiedy wcześniak? Grupę dzieci urodzonych przedwcześnie dzieli się na trzy grupy. Pierwsza to ekstremalnie skrajne wcześniaki, czyli te urodzone między 23. a 27. tygodniem ciąży. Skrajne wcześniaki urodzone są między 28. a 31. tygodniem ciąży. Grupa średnich wcześniaków to dzieci, które urodziły się między 32. a 36 tygodniem ciąży. Istnieje także podział, który różnicuje dzieci ze względu na wagę i są w nim dwie kategorie: ekstremalnie niska masa urodzeniowa masa ciała (mniej niż 1000 g) oraz bardzo niska urodzeniowa masa ciała (mniej niż 1500 g).

To, że dziecko jest wcześniakiem nie zawsze sprowadza się do tego, że będzie ono sobie gorzej rodziło aniżeli dziecko urodzone w odpowiednim terminie. Może być zupełnie odwrotnie. 

Odpowiadamy na pytanie – kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem? 

Urodzenie wcześniaka, budzi w rodzicach niepokój. Wynika on oczywiście z troski o swoje dziecko. Kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem? Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala? Niestety, nie ma tutaj dobrej odpowiedzi. To bardzo złożony i indywidualny temat. Zależy to przede wszystkim od grupy, do której zakwalifikowany został wcześniak, jak sobie radzi w świecie poza macicą, jaki jest jego stan zdrowia. Pierwsze dni życia są często decydujące, dlatego personel robi wszystko, aby dziecko posiadało jak najlepszą opiekę. To, jaką troską będzie otoczone, jak szybka i prawidłowa będzie interwencja w danym stanie zdrowia dziecka, będzie miało duży wpływ na przyszłość malucha. Czasami nie obejdzie się bez stymulowania rozwoju i rehabilitacji. 

Kiedy wcześniak jest bezpieczny? Kiedy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, kiedy stan zdrowia jest poprawny i nie występują problemy z odżywianiem.

Rola rodziców w życiu wcześniaka

Niestety nie potrafiliśmy dokładnie odpowiedzieć, kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem, ile wcześniak zostaje w szpitalu, kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala, jednak wiemy, że zarówno w szpitalu, jak i po jego opuszczenie najważniejsza jest obecność rodziców. Więź, miłość, poczucie bezpieczeństwa to ważne czynniki, których maluszek potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Jest to trudny czas dla rodziców i może wiązać się on z odczuwaniem skrajnych emocji, jednak warto sobie uświadomić, że obawy o zdrowie i życie dziecka są naturalne i miałyby miejsce nawet wtedy, kiedy dziecko urodziłoby się w planowanym terminie. Często wyobrażenia o rodzicielstwie nie pokrywają się z rzeczywistością. Wyczerpanie i stres dają o sobie znać. Jednak z czasem wszystko będzie mijać. Pamiętaj, że w kryzysowych sytuacjach, kiedy nie radzisz sobie z opieką, masz wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, czy swojego, zwróć się o pomoc do specjalisty. Nigdy nie myśl, że jesteś niewystarczającym rodzicem. Nowa sytuacja może Cię przerastać, dlatego nigdy nie uważaj za błąd zadawanie pytań, prośby o pomoc. Miłość do dziecka daje siłę i odwagę, pozwala stawiać czoła wyzwaniom i problemom, które pojawiają się na drodze rodziców. Wcześniak to trudna lekcja życia, jednak piękna przygoda. Obserwowanie tego jak rośnie, jak się rozwija, uczy, poznaje świat, doświadcza, to piękne przeżycie, które wynagrodzi Ci wszelki trud. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE