Wielu rodziców uważa, że zęby mleczne nie wymagają leczenia, ponieważ za niedługo i tak wypadną. Jest to oczywiście błędne myślenie, a nie leczenie próchnicy ma wiele nieprzyjemnych skutków. Zęby mleczne, jak i stałe, które posiadają ubytki bolą tak samo. Jak wygląda leczenie zębów mlecznych? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy zębów mlecznych? Czym jest? Jak wygląda? Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą? Leczenie kanałowe, bez borowania mleczaków – czy to możliwe? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści naszego artykułu. Zostań z nami!
Przyczyny powstawania próchnicy zębów mlecznych. Czym jest? Jak wygląda?
Próchnica zębów to choroba, którą powodują przede wszystkim takie czynniki, jak predyspozycje do pojawiania się próchnicy (słabej jakości uzębienie i uwapnienie), osadzanie się na zębach płytki bakteryjnej, która zawiera bakterie kwasotwórcze, sprzyjające tworzeniu się próchnicy zębów mlecznych, duża ilość węglowodanów w diecie dziecka, które stanowią pożywkę dla bakterii kwasotwórczych, zbyt częste spożywanie słodkich napojów, słodyczy i przekąsek.
Początkowe stadium próchnicy to demineralizacja szkliwa zębów, czyli odwapnienie. Kolejny destrukcyjny proces to odsłonięcie zębiny, powstanie dziury, będącej ubytkiem próchnicowym.
Nie ma tutaj rozróżnienia, na których zębach próchnica może pojawiać się częściej. Zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych może występować tak samo często. Pierwszy symptom informujący o próchnicy to biała matowa plamka na zębie. Z czasem jest ona jeszcze bardziej widoczna i wyróżnia się na tle całego zęba. Następnie plamka robi się ciemniejsza i szorstka. Początkowy etap próchnicy zębów mlecznych obejmuje jedynie szkliwo. Wtedy można jeszcze zapobiec dalszemu jej rozwojowi i rozpocząć leczenie zębów mlecznych. Lekarz wykona remineralizację przez nałożenie na zęba specjalnego preparatu z fluorem.
Próchnica powierzchniowa obejmuje jedynie szkliwo. Próchnica średnia – szkliwo oraz zębinę. Natomiast próchnica głęboka dociera aż do nerwu, co powoduje silny ból podczas jedzenia i picia.
Jak wygląda leczenie zębów mlecznych?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda leczenie zębów mlecznych. Czy jest możliwe leczenie mleczaków bez borowania, które przyprawia o dreszcze większość dzieci? Oczywiście! Współczesne metody leczenia nie wymagają aż takiej ingerencji w zęby. Można wybrać przyjemniejszą metodę leczenia zębów mlecznych. Jest nią ozonowanie. Przeprowadza się je w przypadku małych ubytków lub wspomagająco podczas tradycyjnego wiercenia. Leczenie mleczaków bez borowania to niewątpliwe zbawienie dla osób, które panicznie boją się dentystów. Inną metodą jest laserowe usuwanie próchnicy. Zmienione chorobowo tkanki zęba zostają napromieniowane. Leczenie mleczaków bez borowania za pomocą lasera jest bardzo skuteczne, ponieważ całkowicie usuwa próchnicę.
Leczenie kanałowe mleczaków – czy to możliwe?
Niektórzy tkwią w błędnym przekonaniu, że leczenie kanałowe mleczaków jest czymś niemożliwym. Zęby mleczne, tak jak i stałe można poddać leczeniu endodontycznemu, czyli kanałowemu. Wprowadza się je wtedy, kiedy konieczne jest leczenie miazgi zębów lub ognisk zapalnych. Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego mleczaków są choroby serca, niedobory odporności, nieustabilizowana cukrzyca ( zaburzony jest wtedy proces gojenia), zaburzenia krwawienia i krzepnięcia, oligodoncja. Leczenia kanałowego mleczaków nie przeprowadza się również wtedy, kiedy ząb całkowicie nie nadaje się do odbudowy bądź ma zresorbowany korzeń, występują ostre stany zapalne, powodujące ruchomość zęba.
Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą? Kiedy można?
Rodzice często proszą dentystów o to, aby usunąć zęba mlecznego z próchnicą, ponieważ jest to mniejszy koszt niż w przypadku leczenia zębów mlecznych. Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą? Jeśli ząb nadaje się do leczenia to bezwzględnie należy się go podjąć. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego może powodować wady zgryzu. Może być to także przyczyną wad wymowy lub utrudnieniem rozwoju mowy.
Tak więc, czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą? Tylko jeśli jest to konieczne i nie istnieje inne rozwiązanie.