Strona głównaDzieckoPodnoszenie niemowlaka - jak podnosić noworodka?

Podnoszenie niemowlaka – jak podnosić noworodka?

Noworodek pojawiający się w domu to wydarzenie, które stawia na głowie cały dotychczasowy schemat życia. Szczególnie w przypadku pierwszego dziecka w rodzinie, nieumiejętność sprawowania nad nim opieki wpędza rodziców w panikę. Często słyszy się, że rodzice boją się pierwszy raz wykąpać dziecko, nie wiedzą jak wygodnie podnosić malucha z łóżeczka. W tych czynnościach młodym rodzicom często pomaga babcia, starsza koleżanka lub niania. Na szczęście z czasem rodzice zdobywają więcej odwagi, a podstawowe czynności związane z opieką nad niemowlakiem stają się rutyną. Warto jeszcze przed urodzeniem się dziecka i pojawieniem malucha w domu nauczyć się jak prawidłowo podnosić niemowlaka z łóżeczka, przewijaka czy wózka.

Jak prawidłowo podnosić niemowlaka?

Podnoszenie niemowlaka jest czynnością wykonywaną wielokrotnie każdego dnia. Podnosimy dziecko do karmienia, gdy trzeba je uspokoić i utulić, a także wtedy, gdy trzeba je przewinąć lub wykąpać. Warto dowiedzieć się jak wykonywać tę czynność prawidłowo, czyli tak, aby wygodnie i bezpiecznie czuło się dziecko. Ważna jest oczywiście także wygoda rodzica. Przed urodzeniem się dziecka warto zapoznać się z poradnikiem dla rodziców, instruującym jak prawidłowo podnosić noworodka oraz jak trzymać niemowlaka. Dobrym zwyczajem jest nawyk każdorazowego mycia rąk przed dotykaniem, karmieniem i podnoszeniem dziecka. Wszystkie czynności przy dziecku należy wykonywać z opanowaniem i skupieniem. Dziecko bardzo dobrze wyczuwa napięcie rodzica i samo staje się niespokojne. Nie można wykonywać gwałtownych ruchów ani podchodzić do dziecka znienacka. Podchodząc do łóżeczka, trzeba najpierw pokazać się dziecku, ewentualnie najpierw je dotknąć lub pogłaskać. Jak prawidłowo podnosić niemowlaka? Często rodzice podnosząc dziecko chwytają je pod głową i pod pupą. Niestety nie jest to najbardziej bezpieczna metoda. Dziecko nie czuje się komfortowo, często napina się i pręży. Szczególnie w sytuacji, gdy chcemy podnieść dziecko, które płacze i jest niespokojne, taka pozycja nie jest zalecana. Co więcej, nie jest to metoda wygodna i komfortowa dla rodzica, ponieważ mocno obciąża kręgosłup. Jak zatem robić to prawidłowo?

Jak podnosić noworodka z łóżeczka?

Prawidłowy sposób podnoszenia noworodka z łóżeczka wymaga zdobycia pewnej wprawy. Rodzic musi być skupiony na tej czynności, ale nie spięty. Warto najpierw pokazać się dziecku, a potem dopiero je podnieść z łóżeczka. Podnosząc niemowlaka, który jeszcze nie kontroluje główki, trzeba pamiętać, że ciało noworodka jest bardzo delikatne, a układ kostno-stawowy nie jest w pełni ukształtowany. Nie można ciągnąć dziecka za rączki lub głowę. Prawidłowe podnoszenie niemowlaka polega na tym, że najpierw należy wsunąć rękę między nogi dziecka, a następnie przesunąć ją pod główkę. Następnie można obrócić bobasa na bok, a potem go podnieść. W tej pozycji dziecko ma zabezpieczoną główkę oraz plecki. Warto jak najczęściej przytulać noworodka i mówić do niego spokojnym głosem. Z czasem wszystkie czynności związane z opieka nad niemowlakiem stają się łatwiejsze. Maluch robi się bardziej elastyczny, a rodzice coraz lepiej potrafią określić, jaka pozycja i sposób podnoszenia dziecka jest najbardziej komfortowy dla niego i dla malucha.

Czy można podnosić niemowlaka pod pachy?

Rodzice często zastanawiają się, czy można podnosić niemowlaka, trzymając go pod pachy. W przypadku noworodka i niemowlaka do ukończenia 7-8 miesięcy nie jest to prawidłowa pozycja. Delikatnego ciała dziecka nie można wyginać i ciągnąć za ręce. Na podnoszenie niemowlaka za rączki lub pod paszki przychodzi czas dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie pewnie siedzieć lub raczkować. Chwytanie noworodka pod pachami może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W ten sposób można na przykład uszkodzić u dziecka splot ramienny, czynność ta zaburza także równowagę w napięciu mięśni. Dlatego podnoszenie niemowlaka pod pachy nie jest dobrym pomysłem. Podsumowując, należy podkreślić, jak ważne jest prawidłowe podnoszenie dziecka. Warto stosować się do porad specjalistów, aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE