Strona głównaDzieckoNajłagodniejsze rasy psów dla dziecka

Najłagodniejsze rasy psów dla dziecka

Mawia się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Psy wykazują ogromną wrażliwość, bezwarunkową miłość. Mają znakomity wpływ na dzieci. Uczą ich odpowiedzialności, delikatności i wyrażania uczuć. Jaki pies dla dziecka będzie najlepszy? Jakie są najłagodniejsze psy dla dziecka? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Jaki pies dla dziecka? – rasy

Wiele dzieci marzy o posiadaniu własnego zwierzaka. Najczęściej są to marzenia o psie. Rodzice przed podjęciem decyzji powinni rozważyć wszystkie za i przeciw. Pies nie jest zabawką. To obowiązek na kilkanaście lat i ten aspekt powinniśmy uświadomić swoim dzieciom. Mieszkając w mieście, sprawowanie opieki nad psem jest nieco trudniejsze, ponieważ kilka razy dziennie trzeba wyprowadzać go na spacer. Posiadając własny ogródek, sprawa jest nieco prostsza. Jednak nie zwalnia to z reszty obowiązków, w tym wydatków, które regularnie się ponosi. Do kosztów należy wliczyć zakup pełnowartościowej, dobrej jakości karmy, akcesoria do pielęgnacji, legowisko, wizyty kontrolne u weterynarza, szczepienia, wizyty u psiego fryzjera ( jeśli wymaga tego rasa), treningi u behawiorysty ( jeśli pojawią się problemy wychowawcze). Należy wziąć pod uwagę nagły duży wydatek w przypadku zachorowania czworonoga. Często są to duże kwoty, które należy przewidzieć w swoim budżecie. Pies to istota, która czuje i kocha, dlatego trzeba uświadomić w tym dziecko. Stąd też wzięło się przekonanie, że pies jest najlepszym przyjacielem dziecka. Jaki pies dla dziecka? Czy są rasy psów dla dzieci? Często polecane to m.in. buldogi francuskie, mopsy i labradory. 

Pies staje się członkiem rodziny, bez którego ciężko wyobrazić sobie życie. Dzieci wychowujące się w towarzystwie psa nabywają takie cechy jak opiekuńczość, empatia, wrażliwość, bycie odpowiedzialnym, obowiązkowym i zorganizowanym. Badacze potwierdzili, że dzieci, które przebywają z psami mają bardziej wykształcony system obrony przed infekcjami i dzięki temu rzadziej chorują. 

Najlepszy pies dla dzieci

Najłagodniejsze psy dla dziecka to m. in. cocker spaniel, owczarek szkocki, labrador retriever, siberian husky, golden retriever. Te rasy psów dla dzieci szczególnie sprawdzają się w przypadku autyzmu. Działają kojąco na nerwy, zmniejszą poziom agresji i frustracji. Dzieci autystyczne czują się bezpieczne, a także łatwiej jest im nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Wymienione wcześniej rasy psów dla dzieci są najlepsze także dla dzieci nadpobudliwych i z zespołem Aspergera.

Podczas wyboru najlepszego psa dla dzieci należy wziąć pod uwagę wiek psiaka. Adoptując starszego zwierzaka, trzeba upewnić się, że miał on wcześniej kontakt z dziećmi i dobrze go znosi. Nie każde zwierzę posiada miłe doświadczenie z dziećmi, dlatego może wobec nich przejawiać agresję. Może to także wpłynąć na to, że pies nie będzie potrafił się zaaklimatyzować w nowym miejscu, ponieważ będzie odczuwał ciągłe zagrożenie. 

Szczeniaki o wiele szybciej przystosowują się do nowej sytuacji. Wynika to z faktu, że zazwyczaj mają tzw. “czystą kartę”. Jednak pamiętaj, że obowiązek wychowania malucha spocznie na Tobie. Trzeba będzie nauczyć go zachowania czystości, podstawowych komend. Wymaga to od właściciela ogromu czasu i cierpliwości. Przy małych dzieciach i niewystarczającej ilości czasu może być to ciężkie do wykonania, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzje o posiadaniu psa. 

Należy wziąć pod uwagę również to, że czasu będzie wymagała także nauka zachowania dziecka wobec psa. Małe dzieci często przekraczają granicę w kontakcie z psem, co może narodzić agresję zwierzaka. Nawet najłagodniejsze psy dla dziecka mogą poczuć się zagrożone.Nie jest to w tym przypadku absolutnie wina psa. Rodzic powinien wziąć odpowiedzialność za edukację dziecka w aspekcie dobrego traktowania i obchodzenia się z psem. 

Jeśli zdecydujesz się na dużą rasę psa dla dziecka to pamiętaj, że będzie on potrzebował sporo przestrzeni i ruchu. Jeśli nie jesteś w stanie mu tego zapewnić, to niestety nie będzie to dobry wybór. Psy szczególnie dobrze czują się w domach z ogrodem. Długie spacery to też coś, co uwielbiają czworonogi. Duży najlepszy pies dla dziecka to np. owczarek podhalański, nowofundland, berneński pies pasterski.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE