Twoje dziecko ciężko oddycha i szybko męczy się podczas karmienia piersią? Możliwe, że jest to przyczyną zachorowania na sapkę niemowlęcą. Jakie są objawy sapki u noworodka? Sapka niemowlęca, a szczepienie – czy ta choroba jest przeszkodą do wykonania szczepienia? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dzisiejszym artykule!
Sapka u noworodka – czym się objawia? Jakie są jej przyczyny?
Przyczyną występowania sapki u niemowląt jest zazwyczaj obrzęk błony śluzowej nosa. Pojawia się ona wtedy, kiedy następuje infekcja górnych dróg oddechowych (najgroźniejsze są te z kaszlem, gorączką i świszczącym oddechem), kiedy w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko jest suche i zbyt ciepłe powietrze, a także kiedy występuje alergia pokarmowa ( najczęściej dotyczy białka mleka krowiego; objawia się jako zmiany skórne mające postać wysypki, śluz lub krew w kupce, biegunki, zaparcia). Może wynikać ona także z nieprawidłowej higieny nosa. Pamiętaj, aby zapewnić dziecku częsty dostęp do świeżego powietrza – spacery oraz wietrzenie pomieszczeń. Sapka u niemowląt bierze się stąd, że oddychają one nosem przez pierwsze tygodnie życia, a niewielkie wąskie przewody nosowe, w których występuje nawet niewielka ilość wydzieliny, powoduje efekt zatkanego nosa.
Obrzęk śluzówki dodatkowo pogłębia objawy sapki u niemowląt. Należą do nich : męczliwość podczas karmienia, zatkany nosek, świsty i bulgotanie w nosie, brak wycieku wydzielony. Sapka u niemowląt przebiega bardzo łagodnie, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że nos pełni funkcję ochronną przed patogenami i zanieczyszczeniami, które dziecko wdycha wraz z pobieraniem powietrza. Inne objawy sapki niemowlęcej to nieprzybieranie na wadze, rozdrażnienie, niepokój, płaczliwość. Wynika to z tego, że męczliwość podczas karmienia sprawia, że dziecko nie pobiera wystarczającej ilości pokarmu.
Znasz już objawy sapki niemowlęcej, dlatego teraz czas, abyś dowiedziała się jak reagować w przypadku jej wystąpienia.
Sapka u niemowląt a alergia – co robić?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z przyczyn wystąpienia sapki niemowlęcej jest alergia pokarmowa. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, które także opisaliśmy w poprzednim akapicie, niezwłocznie udaj się do lekarza. Najprawdopodobniej zleci on odpowiednią dietę dla mamy karmiącej, która wyeliminuje alergeny z pożywienia. Jeśli alergia występuje podczas karmienia mieszanką mleczną, lekarz zaleci zakup odpowiedniego preparatu zastępczego dla dzieci podatnych na alergie na białko mleka krowiego.
Jeśli istnieje podejrzenie infekcji górnych dróg oddechowych, dziecko wymiotuje, ma gorączkę, kaszel, słychać świst podczas wydechów i wdechów należy udać się do lekarza. Jak najszybsza wizyta jest konieczna, kiedy zauważysz bezdechy, zasinienie ciała, czy duszności.
Jak zachować się w przypadku wystąpienia sapki u niemowląt?
Przede wszystkim zachowaj spokój i zastanów się nad przyczyną jej wystąpienia. Warto zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Nie powinna przekraczać ona 22 stopni Celsjusza. W sezonie grzewczym przydatny będzie nawilżacz powietrza. Nie zapominaj o regularnym wietrzeniu. Do utrzymania prawidłowej higieny nosa przydatna będzie sól fizjologiczna lub sól morska. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń i zalegającej wydzieliny z nosa.
Czy podczas sapki niemowlęcej można szczepić dziecko?
Często poruszane zagadnienie przez mamy to – sapka niemowlęca a szczepienie? Czy można szczepić? Sapka niemowlęca nie jest sama w sobie przeciwwskazaniem do przeprowadzenia szczepienia. Wszystko zależy od występujących objawów. Jeśli dziecku podczas choroby towarzyszy infekcja, katar, gorączka to należy zrezygnować ze szczepienia. Jeśli żadne z tych objawów sapki niemowlęcej nie dotyczą malucha, nie martw się. Lekarz przed każdym szczepieniem bada dziecka. Jeśli zdecyduje, że szczepienie nie może się odbyć, najczęściej przesuwa się ono o 1 lub 2 tygodnie. W przypadku łagodnego przebiegu choroby dziecko może być poddane szczepieniu.
Jak widzisz, zagadnienie – sapka niemowlęca a szczepienie, jest dosyć skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia oraz oceny lekarza.
Sapka niemowlęca nie jest groźną chorobą. Zazwyczaj wszystkie objawy przechodzą samoistnie, kiedy dziecko osiąga wiek kilku miesięcy. W celu zapewnienia dziecku komfortu podczas przechodzenia choroby, należy dbać o ciągłe udrażnianie nosa.