Strona głównaPoradyO której iść spać żeby się wyspać?

O której iść spać żeby się wyspać?

Sen jest bezsprzecznie kluczowym ,,paliwem” dla naszego organizmu, dzięki któremu jesteśmy w stanie funkcjonować. Odpowiednia regeneracja i wypoczynek nie tylko napędzają nas do działania, ale także zapewniają dobre zdrowie i brak ryzyka chorób. Jak zatem powinniśmy planować czas na sen? O której godzinie najlepiej się położyć, aby się wyspać?

Zobacz: Skuteczne leczenie popularnych zaburzeń sennych

Jak obliczyć czas potrzebnego snu?

Wraz z wiekiem liczba godzin w ciągu doby, którą przeznaczamy na sen stale się zwiększa. Najważniejsze jest to, aby zaraz po przebudzeniu czuć się wypoczętym i gotowym do sprostania wymogom i codziennym obowiązkom. Uzależnione jest to od fazy snu, w której dojdzie do wybudzenia. Najbardziej korzystna w kontekście właściwego wypoczęcia jest trwająca około 15 minut faza REM. Z drugiej strony, przeciwne odczucie zachodzi w chwili obudzenia się z fazy głębokiego snu, która trwa około 1,5 godziny.

Przyjęło się, że nieco inne okresy dotyczą tego, o której godzinie powinno iść spać dziecko, a o której osoby dorosłe. Biorąc pod uwagę, że niemowlęta (do 11 miesiąca) zasypiają praktycznie w każdym momencie dnia, w ich przypadku lepiej skupić się na łącznym dobowym okresie snu. Do trzeciego miesiąca czas ten wynosi 14-17 godzin, natomiast od czwartego do 11. miesiąca – około 12-15 godzin. Naturalnie, z wiekiem czas ten się nieco się skraca, ale tylko do pewnego momentu.

Optymalna długość snu w ciągu dnia w przypadku dzieci w wieku 6-13 lat to około 9-11 godzin, nastolatów (14-17 lat) – 8-10 godzin, natomiast u dorosłych (osób powyżej 18. roku życia) około 7-9 godzin. Jeśli chodzi o seniorów, istnieją dwie teorie. Jedna z nich głosi, że osoby starsze, tj. powyżej 65. roku życia mogą spać około 7-8 godzin w ciągu dnia. Wszystko jednak zależy od ogólnego stanu zdrowia i zazwyczaj czas ten jest nieco dłuższy.

O której iść spać?

Co istotne, dla jednej osoby to, o której iść spać żeby się wyspać, niewiele może mieć wspólnego z drugą osobą. Każdy organizm inaczej reaguje na daną ilość czasu przeznaczonego na sen. Co prawda co do zasady powinniśmy zapewniać mu konkretną dawkę wypoczynku, jednak niektórzy są w stanie odpowiednio się zregenerować nawet po 5-6 godzinach spędzonych w łóżku. To, o której godzinie powinno iść spać dziecko nijak się ma do tego, ile snu potrzebują dorośli.

O której iść spać żeby się wyspać i rano nie narzekać na brak energii do działania? Najlepiej w tym przypadku ustalić odpowiedni przedział czasowy dla danej grupy wiekowej, który jest zalecany przez ekspertów (np. 7-9 godzin u osób powyżej 18. roku życia). Następnie po prostu wystarczy obliczyć, o której godzinie musimy się obudzić. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę okres ośmiu godzin snu i musimy wstać o 7:00, to optymalną porą na położenie się spać jest godzina 23:00.

Wyspana kobieta po odpowiedniej ilości snu

Zobacz: Czy można spać w soczewkach miesięcznych – jednodniowych?

Czy warto dosypiać w dzień?

Tak jak to zostało wspomniane wcześniej, każdy organizm inaczej reaguje na daną ilość snu. Jedni po zaledwie pięciu godzinach w łóżku będą mieli chęć do działania przez kolejne kilkanaście godzin, a drudzy po 8-godzinnym śnie nie będą w stanie dojść do siebie nawet kilka godzin po przebudzeniu. W przypadku wielu osób to, o której godzinie najlepiej iść spać ma znaczenie również w przypadku tego, czy w ciągu dnia będą potrzebowali kolejnej drzemki, aby w ogóle być w stanie względnie normalnie funkcjonować.

Rozpatrując zalety i wady dosypiania w dzień, nie sposób pominąć badań naukowców. Japońscy eksperci przez kilkanaście lat badali to, co dzieje się z organizmem dorosłych osób, które regularnie udają się na kilkudziesięciominutowe drzemki np. w godzinach popołudniowych. Wyniki były zaskakujące – ogólne ryzyko zgonu w ich przypadku było wyższe o około 20%, natomiast prawdopodobieństwo śmierci na skutek chorób sercowo-naczyniowych było wyższe aż o 31%.

Oczywiście nie każda drzemka musi się wiązać z negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia. Warto jednak odpowiednio zaplanować, o której godzinie najlepiej iść spać, aby rano obudzić się z odpowiednią energią do działania przez cały dzień.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE